Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance'

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance' 2024/02/14 23:51 #312335

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5771
  • Otrzymane podziękowania: 15426
Helleborus x glandorfensis HGC® 'Ice N’ Roses Red Romance'
ciemiernik glandorfski 'Ice N’ Roses Red Romance'


'Red Romance', znana pod nazwą hodowlaną 'HG 1410', to - obok 'Pink Promise' oraz 'Purple Sunrise' - jedna z najnowszych odmian ciemiernika glandorfskiego z serii Ice N' Roses, która niedawno pojawiła się w sprzedaży. Należy do Helleborus Gold Collection, stworzonej przez niemieckiego hodowcę Josefa Heugera, zaś w botanicznym ujęciu jest hybrydą międzygatunkową: Helleborus x glandorfensis = Helleborus x ericsmithii (Helleborus niger x Helleborus sternii) x Helleborus x hybridus. Nazwa gatunkowa honoruje miasto w Dolnej Saksonii, w którym znajduje się szkółka Heugera (Heuger Gartenbaubetriebe) - Glandorf.




Kwiaty 'Red Romance są ciemnoczerwone w typie połyskliwej wiśni. Duże i skierowane na zewnątrz. osadzone są na sztywnych, ciemnobordowych łodygach, ładnie kontrastując z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne, można założyć, że w okres kwitnienia 'Red Romance' wejdzie na przełomie lutego i marca. Nie zawiązuje nasion podobnie jak inne ciemierniki glandorfskie
Docelowo 'Red Romance ma osiągać około 40 cm wysokości.

Sadząc w ogrodzie, należy przygotować mu miejsce osłonięte, o zasobnej glebie i stałej wilgotności, ale nie mokre. Odczyn gleby nie jest tak bardzo istotny, bo wszystkie ciemierniki hybrydowe świetnie radzą sobie także w lekko kwaśnej ziemi. Zimą i wiosną stanowisko powinno być dość słoneczne, latem półcieniste.

Uwaga! Ciemierniki to rośliny trujące i powodujące uczulenia skórne, dlatego wszelkie prace pielęgnacyjne powinny być prowadzone w rękawicach, by sok rośliny nie podrażnił skóry.



wojtek napisał:
I dla Wszystkich specjalnie na Walentynki ... świeżutki, nowiutki ciemiernik Red Romance :kocham :kocham :kocham





HGC® Ice N’ Roses® Red Romance



Inne odmiany ciemierników należące do serii HGC, w tym sekcji Ice N' Roses
znajdziesz w
wątku dedykowanemu Helleborus Gold Collection
oraz
Ilustrowanym Spisie Ciemierników
>>> Zapraszamy! <<<


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/02/15 19:36 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, wojtek, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance' 2024/02/16 20:23 #312469

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7844
  • Otrzymane podziękowania: 40671
Niewiele o tym ciemierniku jeszcze wiadomo, ale kupiłem bo nazwa chwytliwa. Stwierdziłem, że byle czego tak by nie nazwali :silly:

Na pierwszy rzut oka kwiaty podobne do wielu innych ... ale wydaje mi się, że są wyjątkowo duże.





Porównałem je do kwiatów Amareli, bo tylko ją mam aktualnie w podobnej fazie rozwoju. No i rzeczywiście kwiat wyraźnie większy. Ciemniejszy i mocno pofalowany.



Liście Red Romanc'a bardziej zielone i mocno błyszczące.





Więcej będzie można powiedzieć jak już porośnie w ogrodzie a nie w doniczce ... czyli w przyszłym sezonie. Ale potencjał jest duży B)

Ostatnio zmieniany: 2024/02/16 20:27 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova


--=reklama=--

 

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance' 2024/02/20 19:04 #312780

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7844
  • Otrzymane podziękowania: 40671
Dzisiaj spojrzałem na niego z innej strony i powiem, że daje tą czerwienią po oczach ... pięknie błyszczał w słońcu :mniam

fot. 20.02.2024


Ostatnio zmieniany: 2024/02/20 19:14 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, a.nia, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance' 2024/02/23 20:25 #313005

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69241
Mój ciemiernik Ice N’ Roses Red Romance siedzi jeszcze w doniczce, bo to niedawny zakup, a w tę deszczową pogodę trudno znaleźć jakąś dobrą miejscówkę.
Z pierwszych obserwacji.... Płatki, nim kwiat w pełni się rozwinie, są nieco powichrowane, czyli nie są płaskie, jak naleśniki. Same kwiaty są skierowane nie w dół, lecz na wprost, a nawet nieco do góry. To cenię w tych ciemiernikach Heugera, choć można by ponarzekać, że poszczególne odmiany nie różnią się od siebie w sposób mocno rzucający się w oczy.

Zdjęcia z wczoraj, nieco ciemnawe, nieco zbyt słabo wybarwione, bo u nas nadal jest deszczowo i brak słońca










fot. 22.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 20:26 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik glandorfski (Helleborus x glandorfensis) 'HGC® Ice N’ Roses® Red Romance' 2024/03/12 21:27 #314798

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26156
  • Otrzymane podziękowania: 69241
'Red Romance', jak inne ciemierniki, nie ma łatwo, bo najpierw przymrozki, a teraz ciągłe opady...


fot. 12.03.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/03/12 21:27 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zanetatacz, wojtek, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.165 s.