Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/17 01:53 #312518

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1230
  • Otrzymane podziękowania: 4285
Poll,zerknęłam na niego dzisiaj tak na szybko i wydaje mi się,że ma bardziej fioletowa obwódkę. Czyli możesz mieć rację. Ale jeszcze muszę jeszcze spojrzeć na spokojnie za dnia.
Asiu, nie ma sprawy. Nasionka dla Ciebie będą jeśli tylko je zawiąże.
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 09:05 przez GosiaM.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/17 17:58 #312549

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17657
  • Otrzymane podziękowania: 61783
Zdziśki ...

Helleborus × hybridus 'Blue Wisp'



Helleborus orientalis 'Anemone Yellow Spotted'

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/17 20:25 #312566

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26468
  • Otrzymane podziękowania: 70725
Basiu, wiesz coś o odmianie z pierwszego zdjęcia?

Startuje Helleborus x hybridus Hello Pearl





Pierwszy raz będzie u mnie kwitł Helleborus x hybridus Maid of Honor- ciemiernik z 'weselnej' (WEDDING PARTY ™) serii amerykańskiego hybrydyzera Hansa Hansena. Gdyby nazwę ciemiernika tłumaczyć na język polski, brzmiałaby 'Druhna Panny Młodej'.





Ze względu na ciemności, które ostatnio nam funduje Matka Natura, zdjęcie pąków ciemiernika Quintessa Sun wyszły zbyt blade. W rzeczywistości są nieco bardziej żółte.



Bardzo powoli zbiera się Helleborus x lemperii HGC Lola


fot. 15.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/17 21:38 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, zanetatacz, basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 09:07 #312584

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1230
  • Otrzymane podziękowania: 4285
Polu,mam wrażenie,że ten ciemiernik jest bardziej fioletowy niż bordowy. Może to siewka z Fire and Ice. Ale po co w takim razie sprzedającą sama poinformowała by mnie o tej własnej nazwie. Hm..


Ostatecznie jaki by nie był i tak jest piękny. Choć zgodność chciałabym mieć co do tego czy to ta czy inna odmiana.
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ, ewakatarzyna, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 09:08 #312585

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1230
  • Otrzymane podziękowania: 4285
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Kalmia, Olusia, elakuznicom, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 09:09 #312586

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1230
  • Otrzymane podziękowania: 4285
Zakwitła jedna z moich siewek
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, janka.p, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 14:32 #312592

  • Kika
  • Kika Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 282
Tutaj też robi się coraz weselej.


Monika83, powiedziałbym, że twój Hello Pearl nie jest, mój (10.2.) jest bardziej różowy. Postaram się zrobić zdjęcie, jak wygląda teraz w rozkwicie.

Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 14:33 przez Kika. Powód: foto
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Kalmia, halszka, takasobie, Olusia, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 17:45 #312610

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17657
  • Otrzymane podziękowania: 61783
Poll napisał:
Basiu, wiesz coś o odmianie z pierwszego zdjęcia?
.


Polu kupiłam go w 2022 roku w Sadzawce pod nazwą Helleborus Blue Whisp, ale nie znalazłam wzmianki na temat takiej odmiany, więc doszłam do wniosku, że to literówka i powinno być 'Blue Wisp'. Tym bardziej, że opis tejże odmiany zgadza się z ciemiernikiem, który rośnie u mnie.

fot. 18.02.2024


pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 18:34 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Olusia, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 20:34 #312648

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26468
  • Otrzymane podziękowania: 70725
No tak, kiedyś nawet Cię o to już pytałam. :oops: Skleroza nie boli....

Pąki ciemiernika SP Diana ...



... Punchten...



... Spring Morning...



Helleborus x Walberton's ® Rosemary PBR (WALHERO) już rozwinął pierwsze kwiaty. Są duże i mają różowy cukierkowy kolor





Golden Sunrise





Helleborus Rock`n Roll



St. Lilli





Drugi egzemplarz już rozwija kwiaty


fot. 18.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 21:58 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, halszka, takasobie, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/18 22:43 #312671

  • zanetatacz
  • zanetatacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 10250
  • Otrzymane podziękowania: 23099
czekam :tup :tup :tup

-Anja Oudolf
pozdrawiam Żaneta
"Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek"-Cyceron
597 metrów zieloności
Ostatnio zmieniany: 2024/02/19 11:06 przez zanetatacz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): halszka, takasobie, elakuznicom, basik, Danusia, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/19 19:01 #312714

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17657
  • Otrzymane podziękowania: 61783
Rozpoczyna kwitnienie jeden z moich ładniejszych ciemierników :kocham







Jest olbrzymi. Nie wiem czy to będzie widać na zdjęciach, ale na stanowisku, które zajmuje spokojnie mogłyby rosnąć 4 powiedzmy typowe ciemierniki.




fot. 18.02.2024

Jest piękny, ale ma wadę. Pędy kwiatowe i kwiaty są bardzo wrażliwe na przymrozki. Dlatego też rzadko mogę podziwiać go w pełnej krasie.
Niestety nie wiem jaka to odmiana.
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Kika ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/19 19:06 #312717

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1734
  • Otrzymane podziękowania: 4598
basik napisał:
Niestety nie wiem jaka to odmiana.

popatrz na Prince Picotee Red.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): elakuznicom

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/19 21:42 #312740

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 17657
  • Otrzymane podziękowania: 61783
Janko :buziak chciałabym :lol: ale to raczej nierealne, bo odmiana 'Prince Picotee Red' jest kompaktowych rozmiarów, a mój to byk.


Jest szansa na pierwsze kwitnienie u mnie odmiany 'Anemone Black' :tup

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zanetatacz, elakuznicom, Danusia, ewakatarzyna, Kika, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/19 22:13 #312747

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26468
  • Otrzymane podziękowania: 70725
Do kwitnienia zbiera się ciemiernik Hello Amber




fot. 18.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, ewakatarzyna, Kika

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/20 08:10 #312760

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1734
  • Otrzymane podziękowania: 4598
basik napisał:
Janko :buziak chciałabym :lol: ale to raczej nierealne, bo odmiana 'Prince Picotee Red' jest kompaktowych rozmiarów, a mój to byk.

Może dobre geny?;) albo miejscówka? polewkamax . Poważnie - nie upieram się, że to on:).
Mój dobija do 40 cm, przy "Barolo" czy "Merlocie" jest kompaktowy 2smiech
Zdjęcia z ubiegłego roku, bo moja wiosna tradycyjnie jest 3 tygodnie za Waszą wink-3 i ciemierniki u mnie jeszcze warują przy ziemi:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, zanetatacz, elakuznicom, basik, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika, Monika83, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/23 10:19 #312946

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 3458
Basik a może to odm Single Picotee Red?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/23 10:21 #312947

  • Monika83
  • Monika83 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 738
  • Otrzymane podziękowania: 3458
Double Ellen Yellow. Fot.23.02.2024r.
.
. 18.02.2024r.
. Double Ellen Yellow Spotted. Fot.23.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 10:28 przez Monika83.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, zanetatacz, basik, Danusia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/23 15:40 #312959

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 15220
  • Otrzymane podziękowania: 46880
Ale piękności! Ja nie dokupiłam w tym roku żadnego.

To co się powoli rozwija:



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, zanetatacz, Danusia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/23 22:07 #313029

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26468
  • Otrzymane podziękowania: 70725
Helleborus x Black Beauty rozwinął pierwsze dwa kwiaty. Młode liście także są ciemne.





Mniej zaawansowany w rozwoju jest Helleborus x Carnaval, który będzie kwitł u mnie pierwszy raz....



... a także ciemiernik z serii Magic, o zaskakującej nazwie rotfl Magic Single. Firmowa etykieta jest, ale podejrzewam, że wysiano jakieś przypadkowe nasiona pobrane z pojedynczych kwiatów z tej serii, więc to taka trochę rąbanka razem z budą.


fot. 23.02.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/02/23 22:07 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, zanetatacz, basik, ewakatarzyna, Rozalia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2024/02/23 22:21 #313032

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8473
  • Otrzymane podziękowania: 25483
Asia2 napisał:
piku napisał:
elakuznicom napisał:
piku napisał:
Melduję że z nasionek jakie sprezentowała mi kiedyś Asia2 :buziak , będzie pierwszy kwiatek hu_rra


Pikutku jak długo czekałaś od momentu wysiania?

No cóż Elu potrzeba nieco cierpliwości a trwało to trzy lata B)

Wiesiu! Bardzo się cieszę, że doczekałaś maleństwa clap clap clap, mam nadzieję, że będzie równie urokliwe jak mamusia... Trzy lata to standard. U mnie też mniej więcej po tym czasie siewki zakwitają.

Pomalutku się rozwija :woohoo:

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, elakuznicom, basik, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.208 s.