Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Nerecznica (Dryopteris sublacera)

Nerecznica (Dryopteris sublacera) 2016/07/19 20:45 #14161

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 19552
  • Otrzymane podziękowania: 38534
Dryopteris sublacera


Ta zimozielona nerecznica, naturalnie występuje w Azji: Nepalu,Tybecie, Indiach i Chinach, gdzie można ją spotkać w górskich lasach u na obrzeżach nizinnych lasów. Jest średniej wielkości paprocią o ładnych, jasnozielonych liściach dorastających do 50-70 cm. Liście te są matowe, bez połysku a listki, o kształcie wydłużonego trójkąta, są nieco ukośnie skierowane ku górze. Zbiegając się parami ku głównej łodydze, tworzą kształt litery V.

W źródłach, kiedy czyta się o tej paproci, zazwyczaj spotyka się porównanie z Dryopteris lacera, nieco mniejszą formą i charakteryzująca się posiadaniem zarodników tylko w górnej partii frondu. Niżej położone, nie mają na backu zarodni, czym różnią się od frondów Dryopteris sublacera, której zarodnie usytuowane są w jednym rzędzie , między nerwem głównym a brzegiem i niemal na całym frondzie.


fot.Hardyfern Library

Jako zimozielona paproć leśna, preferuje stanowiska cieniste i dość chłodne. Gleba powinna być nieco cięższa (gliniasta) o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i sporej wilgotności. Jednak według opinii Judith Jones, mało jest tak odpornych i na okresowe susze roślin, jak ta właśnie nerecznica.
Polecana jest do uprawy w strefie 7, choć spotkać można tez opinie, że 6-8. W Hardyfern Library, podano informację, że odporna jest do -15 C, co nieco się kłóci ze stwierdzeniem Jones, iż jest wyjatkowo odporna na mróz (w obrębie zalecanej strefy). Lepiej jednak ją zabezpieczyć włókniną i/lub stroiszem iglastym , aby ochronić przed suchymi mrozami i mroźnymi wiatrami, których nie lubi, zwłaszcza w bezśnieżne zimy.
Ostatnio zmieniany: 2021/05/21 23:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, th, Baba z psami, ewacz
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.179 s.