Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kocanka ogrodowa (Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum)

Kocanka ogrodowa (Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum) 2017/02/25 10:58 #51087

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Kocanka ogrodowa
Helichrysum bracteatum syn. Helichrysum chrysanthum


Nazwa potoczna: nieśmiertelnik, suchołuska, słomianka

Kocanki to rodzaj obejmujący ponad 600 gatunków roślin występujących naturalnie w Australii, Afryce, zachodnich rejonach Azji i południowych Europy. W swoim naturalnym środowisku są to wieloletnie krzewy ziołowe.

W Polsce uprawiany jest rodzaj kocanki ogrodowej jako rośliny jednorocznej.

Wysokość 30-100cm, w zależności od odmiany.
Łodyga wzniesiona, zielona, delikatnie owłosiona, rozgałęziająca się.
Kwiaty: rurkowate, żółte koszyczki otoczone suchymi, błyszczącymi listkami okrywy. Listki okrywy są w kolorach: biały, żółty, różowy, czerwony, pomarańczowy, brunatny i są największą ozdobą koszyczka kwiatowego. Kwitną od lipca do przymrozków.
Stanowisko zdecydowanie słoneczne. Gleba piaszczysto gliniasta, piaszczysta, przepuszczalna. Roślina nie wymaga częstego podlewania, bardzo dobrze znosi suszę.

Rozmnażanie przez wysiew nasion na przełomie marca i kwietnia do inspektu, lub w maju od razu na miejsca stałe.
U mnie na parapetowym rozsadniku nasiona wykiełkowały po 10 dniach. Trochę za wcześnie je posiałam, ale może jakoś dadzą radę. Na pewno będę zdawać relację :)

Kwiaty kocanek otwierają się w czasie słonecznej pogody. Gdy jest chłodno i wilgotno pozostają zamknięte tworząc suche główki.
Nadają się świetnie na suche bukiety. Do suszenia ścina się rośliny w fazie zamkniętych płatków okrywy koszyczka. Po usunięciu listków wiesza się rośliny związane w nieduże pęczki, główkami w dół, w ciepłym, suchym miejscu.


Zapraszam do dzielenia się swoimi doświadczeniami w uprawie tych wdzięcznych roślin :)
Ostatnio zmieniany: 2017/02/25 10:58 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kocanka ogrodowa (Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum) 2017/08/08 21:14 #79821

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Wreszcie się doczekałam. Zaczynają kwitnąć suchołuski. Tak jak w ogrodzie mojej babci :)

Początki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo


--=reklama=--

 

Kocanka ogrodowa (Helichrysum bracteatum = Helichrysum chrysanthum) 2017/09/16 15:59 #84555

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
I niestrudzenie kwitną nadal, wciąż produkując nowe pączki





Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.183 s.