Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Świerząbek kosmaty 'Roseum"

Świerząbek kosmaty 'Roseum" 2017/02/02 21:12 #47521

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1756
Świerząbek kosmaty 'Roseum'
Chaerophyllum hirsutum ‚Roseum’


Bylina z rodziny selerowatych europejskiego pochodzenia, z tym, ze występujący w naturze świerząbek ma kwiaty białe, natomiast opisywany, jak sama nazwa świadczy, różowe.
Liście pierzaste, delikatne, wybitnej urody w zasadzie przez cały okres wegetacyjny, który trwa długo, bo pokazują się wcześnie, a przemarzają dość późno. Po roztarciu liścia czujemy zapach jabłek.
Kwitnie bardzo długo, teoretycznie zaczyna w czerwcu, ale w pierwszym roku uprawy mój zaczął już 1.05. Kwiaty drobniutkie, białe, zebrane w wielkich baldachach. Co ciekawe, u większości roślin pędy kwiatowe wyrastają wysoko, zakwitają na szczytach a potem pochylają się pod ciężarem kwiatów; tu jest inaczej: kwiaty rozwijają się w czasie wzrostu pędów i powoli dźwigają się wzwyż - robi to duże wrażenie za pierwszym razem.
Kwiaty są pracowicie oblatywane przez owady, bez problemu wiążą się z nich nasiona w dużej ilości (jakkolwiek niełatwo poznać, kiedy już są dojrzałe B) )Po kwitnieniu pędy przycinamy i - uwaga- najlepiej zostawić jeden i nasiona zebrać.
Stanowisko dla świerząbka powinno być słoneczne, ziemia żyzna, wilgotna ale przepuszczalna, by zimą nie tworzyły się zastoiska.
Mrozoodporność: strefa 6b, czyli graniczna, dobrze jest okryć na zimę przewiewnym stroiszem.
Rozmnażanie przez nasiona poddane stratyfikacji.

Mój świerząbek rósł bez problemów do ostatniej zimy, kiedy po prostu częściowo wygnił. Wiosną próbował odbić z resztek ale przyszedł mróz i zakończył sprawę :( Dopiero jesienią przebudowując rabatę, znalazłam ku wielkiej uldze kilka siewek w bodziszkach, więc mam nadzieję, że wciąż będę gościć w ogrodzie tę piękną roślinę.


Pozdrawiam - Beata
Ostatnio zmieniany: 2017/02/02 21:38 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, piku
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.228 s.