Helleborus x ericsmithiiViV® 'Valeria'/ Jhe00202'PBR
ciemiernik Erica Smitha'Valeria'/ Jhe00202'PBR
Ciemiernik 'Valeria' został uzyskany w belgijskiej firmie Microflor i jest ciemiernikiem mieszańcowym- w botanicznym ujęciu Helleborus ericsmithii jest hybrydą/ krzyżówką trzech gatunków ciemierników: Helleborus sternii (H. argutifolius x H. lividus) x Helleborus niger) Na stronie stworzonej celem propagowania ViV® Collection czytamy, że opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat, co pozawala na wyselekcjonowanie najlepszych form, przechodzących najsurowszą kontrolę jakości. Co ważne, do naszych ogrodów trafiają rośliny uzyskiwane przez rozmnażanie in vitro, co gwarantuje absolutną zgodność każdej z nich z pierwowzorem. Jest to pozytywny przykład dbałości o identyczność każdego ciemiernika danej odmiany, co przy zalewie rynku przez serie ciemiernikowe, których poszczególne formy uzyskiwane są z siewu (Ellen, Magic, Quintessa), dowodzi z jaką powagą firma podchodzi do swoich introdukcji.
Kwiaty ViV 'Valeria' rozwijają się z zaróżowionych pąków, jako kremowe, czy też budyniowe z ciemniejszymi, różowymi refleksami. Także tył płatków jest ciemniejszy, niemal brunatno- różowy. W trakcie dojrzewania kwiaty ciemnieją i stają się brunatno- zielone z brązowymi żyłkami.. Średnica pojedynczego kwiatu złożonego z pięciu płatków wynosi około 5 cm. Liście są palczaste i żywo zielone, lekko piłkowane po brzegach. Gdy pąki kwiatowe są już dobrze widoczne nad powierzchnią gruntu, zaleca się usuwanie starych liści ze względów zdrowotnych i estetycznych. Cała kępa zazwyczaj osiąga około 30-45 cm wysokości. W naszych polskich ogrodach pąki kwiatowe pojawiają się często w lutym, ale pełnia kwitnienia przypadnie na przełom lutego i marca i potrwa (przy niezbyt gorącej wiośnie) do maja.
W uprawie ogrodowej, 'Valeria' wymaga gleby przepuszczalnej, o stałej lekkiej wilgotności, dobrze zdrenowanej i bez zastoin wodnych, które mogą powodować wygnicie korzeni. Zimą i wiosną stanowisko powinno być słoneczne, gdyż w tym czasie ciemiernik będzie zawiązywać pąki kwiatowe i je rozwijać. Z kolei latem, miejsce powinno być lekko ocienione, dlatego też, dobrze byłoby znaleźć mu miejsce pod drzewami liściastymi. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem. Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach, by soki nie zetknęły się ze skórą.
Przekwitające kwiaty:
Inne ciekawe odmiany ciemierników, w tym z serii VIV znajdziesz w naszym
Nie mogę napisać, że Helleborus x ericsmithii ViV 'Valeria' jest szczególnie rwącym oczy ciemiernikiem, jednak ma zalety: obfitość i długość kwitnienia, oraz zmienność barwy kwiatów- od budyniowego, przez róż do niemal brązu.
Rośnie na stanowisku trochę zbyt słonecznym, ale sporo podlewanym: