Polystichum neolobatum * 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly'
(Paprotnik)
Ten piękny, zimozielony paprotnik, został odnaleziony w prowincji Yunnan w Chinach przed kilkunastu laty. Od momentu sprowadzenia go do USA i rozprowadzania w hermetycznym, ale 'znającym się na rzeczy' gronie pteridomaniaków budził sensację i zachwyt, ale i sprawiał wiele kłopotów. Sprzedawany był pod rożnymi nazwami, które nadawane mu były najczęściej pomyłkowo.
Jego pierwotna, nadal używana wśród hodowców nazwa brzmi
Polystichum 'Spiny Holly' i została nadana przez amerykańską znawczynię paproci
Judith Jones z Nursery Fancy Fronds. Wielu wielbicieli paproci przemianowało ją na 'Spinny Holly', ale największy bałagan - jak twierdzi Judith Jones - wprowadziła Terra Nova Nursery , ktorej Jones przekazała 'Spiny Holy' wraz z już istniejącą i funkcjonujacą w praktyce nazwą. Z niewiadomych powodów - czy na wskutek pomyłki, czy celowego działania - TNN wypuściła na rynek ten paprotnik z nazwą 'Shiny Holly'. Do tego wszystkiego dorzucił swoją cegiełkę Great Plant Picks Program, znany w USA program edukacyjny Elisabeth C. Miller Botanical Garden, na którego stronie znalazła się nazwa 'Asian Sabre Fern', co dodatkowo myli i komplikuje kwestie nazwy tego paprotnika.
Tak więc na świecie nabyć/wymienić ją można pod dwoma najczęściej używanymi nazwami:'Spiny Holly' i 'Shiny Holly'.
Tymczasem nazwa 'Spiny Holly', nieprzypadkowo została nadana temu nie przypisanemu jeszcze żadnemu gatunkowi (niezidentyfikowanemu), paprotnikowi.
Jego dość wąskie, bardzo grube, sztywno wyprostowane i lśniące liście o długości ok.30-35 cm posiadają długie, ostre kolce ( spiny ang.- kolaczasty). Frondy są gęsto ułożone , lekko skręcone i pochylone w bok, przez co cała roślina przypomina ciemnozielony, szeroki (ok.45 cm) wir, jaki zobaczyć możemy na wodzie.
Wielkim problemem jest identyfikacja, przypisanie tego paprotnika jednemu z istniejących gatunków. Wg słów Jones, która prowadziła długo obserwacje i badania ,
Polystichum 'Spiny Holly' / 'Shiny Holly' może być hipotetycznie formą
Polystichum neolobatum (Long-eared Holly Fern). Jednak sporo cech, w tym upodobania wilgotnościowe, cechy listków i kolor dojrzałego 'SH', wskazywałby, że nie są one identyczne. ( * zobacz wyjaśnie Judith Jones na temat najnowszych ustaleń)
To jednak szczegóły, nad którymi dyskutują fachowcy wysokiej klasy. Dla nas, ogrodników ważna jest raczej jego piękna forma i prezencja w ogrodzie.
Nie sprawia większych kłopotów w uprawie pod warunkiem zapewnienia mu latem cienistego i dość chłodnego stanowiska ( jak wszystkim zimozielonym paprociom), gleby przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, ale bez zastoin wodnych. Polecana jest przez fachowców jako świetna roślina do nasadzeń naturalistycznych i północne strony ogrodów skalnych.
Zaleca się zabezpieczanie na zimę agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym. Co prawda, jest odporna do ok. -25 st C.( strefy od 6a do 8b ), ale ostatnia zima przekonała wielu miłośników paproci, że nie ma takich reguł, których natura nie umiałaby złamać.
fot.Tomek Mr
----
* )
Aby rozwiać wątpliwości co do oznaczenia
Polystichum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly', skontaktowałam się z Judith Jones i zapytałam, czy są w tym temacie jakieś nowe wiadomości. Otrzymałam następująca odpowiedź:
" Nazwę handlową 'Spiny Holly' nadałam gatunkowi
Polystichum, paproci pochodzącej ze zbiorów Kew /Gardens; Anglia/ a rozpowszechnionej w USA przez Dawida Palmera.
Wcześniej stosowano dla tej paproci nieprawidłowa nazwę
Polystichum squarrosum. Dr David Barrington oznaczył ją jako formę alpejską
Polystichum neolobatum. Ta forma wyparła z handlu inną formę
P. neolobatum, większą, ze srebrnym nalotem na dojrzałych liściach. Zanim Dr Barrington oznaczył tę formę alpejską, Szkółka Terra Nova sprzedawała ją pod nazwą 'Shiny Holly' mimo, że otrzymała ją ode mnie jako 'Spiny Holly'.
Oryginał wiadomości:
The common trade name 'Spiny Holly' was a name I attached to a Polystichum species introduced into the US by David Palmer from a collection made by Kew. The name applied to this fern was originally Polystichum squarrosum which was in fact incorrect. This fern has nowbeen identified by Dr. David Barrington as Polystichum neolobatum,alpine form. There was already another form of P. neolobatum in the US commercial trade, larger and with a silvery cast to the mature foliage,which has now been replaced by the alpine form. Before the identification was verified by Dr. Barrington, Terra Nova Nursery released the alpine form as 'Shiny Holly', preferring to change the name
I used when they received the fern from me.