Helleborus x hybridus ViV® 'Victoria'
ciemiernik mieszańcowy
'Victoria'
'Victoria' to ciemiernik hybrydowy, który powstał w wyniku wielokrotnego krzyżowania form
ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis) i/ lub innych ciemierników z sekcji Helleborastrum, w belgijskiej firmie Microflor. Na stronie stworzonej propagowaniu całej ViV® Collection, czytamy:
Kolekcja ViV
Po latach intensywnego krzyżowania kolekcja ViV została stworzona przy użyciu najbardziej innowacyjnych i wysokiej jakości odmian ciemierników. Opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej odmiany ViV zajmuje od 8 do 10 lat. Proces wymaga wielkich umiejętności zawodowych i cierpliwości. W kolekcji ViV znajdują się tylko najlepsze odmiany, które przechodzą najsurowszą kontrolę jakości.
Odmiany ViV Victoria i ViV Valentina są uprawiane przez hodowców (szkółki), którzy pasjonują się tym produktem. Te szkółki dają roślinom czas na spokojny rozwój. W ten sposób etykieta ViV jest w stanie zagwarantować najlepszą jakość.
W wydanej w 2020 roku (w formie pdf.) broszurze, możemy przeczytać, że kolekcja obejmowała wówczas 18 nazwanych i oznaczonych form ciemierników z 'ViV Series'. Część z nich ma nadane nazwy odmianowe jak 'Victoria',
'Eloisa', 'Vera' czy 'Rosa', ale część oznaczona jest tylko numerami np 'VIV® 194'. Te ostatnie zapewne zostaną opatrzone następnymi damskimi imionami i wzbogacą ogrodniczy rynek. Początkowo ciemierniki z tej serii były wyłącznie ciemiernikami uzyskiwanymi z krzyżowania form
ciemiernika orientalnego, ale pojawiły się także 'ViV'-y o innej przynależności gatunkowej np. ViV® Valeria i ViV® Viviana (
Helleborus ericsmithii).
Ważną cechą ciemierników z ViV® Collection jest ich różny termin kwitnienia:
- 'Valentina', 'Rosa',
'Giorgia' - styczeń/ luty
-
'Eloisa' - wrzesień/ październik!
- 'Elena' - październik/ listopad!
- 'Vera', 'Viviana', 'Valeria' - listopad/ grudzień
VIV® 'Victoria' ma przypisany początek kwitnienia na wrzesień/październik a trwać może ono nawet do kwietnia. Według moich informacji ten termin jest jak najbardziej realny, więc mimo iż kwiaty są pojedyncze i dość pospolitego, bordowego koloru, warto poszukać tej odmiany.
Stwierdzenie, iż barwa kwiatów jest bordowa, to - oczywiście - troszkę droga na skróty. Im bliżej centrum kwiatu, tym bardziej kolor jest nasycony, niemal aksamitny, tymczasem brzegi płatków są sporo jaśniejsze, przechodzące w nakrapiany bordem róż. Wraz z przekwitaniem róż ten zmienia się w zieleń.
'Victoria' zaliczana jest do odmian kompaktowych,
osiągających po 8-10 latach uprawy od 35 cm do 45 cm wysokości..
W uprawie ogrodowej wymagać będzie gleby o stałej wilgotności, ale dobrze zdrenowanej (nie bagna!) i stanowiska z dostępem do promieni słonecznych w czasie, gdy zawiązywać będzie pąki kwiatowe i kwitnąć. Warto więc wybrać miejsce nie w mocnym, litym cieniu drzew iglastych a migotliwym półcieniu liściastych z - dodatkowo - porannym, przedpołudniowym słońcem. W moim ogrodzie VIV® 'Victoria' rosną na całkowicie słonecznych stanowiskach z lekką osłoną w godzinach od 13 do 17 i świetnie dają sobie radę. Odczyn gleby jest sprawą drugorzędną, ale w razie mocno kwaśnej warto dwa razy w roku podsypać roślinę dolomitem.
.