Helleborus argutifolius 'Green Dwarf'
Uwaga! Ten ciemiernik nie jest odporny we wszystkich rejonach kraju na warunki panujące podczas polskich zim !
Wielu ogrodników podejmowało próby uprawy
ciemiernika korsykańskiego w swoich ogrodach, ale niestety te próby często kończyły się niepowodzeniem. Przyczyną jest oczywiście niska mrozoodporność, wynikająca z pochodzenia z terenów o wiele, wiele łagodniejszych zimach. Na naturalnych stanowiskach ciemiernik korsykański występuje bowiem tylko na ciepłym południu Europy czyli w basenie Morza Śródziemnego. Szczególnie szkodliwe, wręcz wyniszczające są tzw. suche mrozy, kiedy rośliny narażone są na duże spadki temperatur bez ochrony w postaci warstwy śniegu, oraz zbyt duża wilgotność podłoża..
Na pomarańczowo zaznaczyłam występowanie
Helleborus argutifolius (Corsican Hellebore). Myślę, że potoczna nazwa tego ciemiernika używana w krajach anglojęzycznych bardzo ułatwia zapamiętywanie miejsca pochodzenia tego ciemiernika.
W naturze
gatunek może osiągnąć około 60- 70 cm wzrostu, a jego trójpalczaste, skórzaste liście zachowują zimozieloność. Odmiana
'Green Dwarf' także ma twarde, błyszczące liście o wyraźnych jaśniejszych nerwach, które obdarzone są ostrymi kolcami, ale
ma dorastać do połowy wysokości gatunku czyli 30-40 cm. Kwiaty rozwijające się na szczycie są miseczkowate, mają jasnozielony kolor i są lekko skierowane w dół. Kwitnienie rozpoczyna się w naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Ciemierniki korsykańskie należą do grupy ciemierników łodygowych (Caulescent), których liście i kwiaty wyrastają z pionowo wzniesionych, twardych/ zdrewniałych pędów.
Gatunków caulescent nie powinno się rozmnażać przez podział!.
W uprawie ogrodowej dostosują się do odczynu gleby, choć wolą, by nie była zbyt kwaśna. Ważniejsze jest jednak zapewnienie im bardzo osłoniętego, ciepłego stanowiska, o łatwo przepuszczalnej glebie, szybko odprowadzającej nadmiar wilgoci. Nasze bezśnieżne zimy z wyniszczającymi wiatrami są zabójcze dla tych gatunków. Glebę u podstawy kępy należałoby grubo ściółkować np opadłymi liśćmi.
Uwaga! Rośliny bardzo trujące, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach!
.