Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Bayli's Blush'/ Rodney Davey Marbled Group

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Bayli's Blush'/ Rodney Davey Marbled Group 2024/03/14 00:10 #314898

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5752
  • Otrzymane podziękowania: 15326
Helleborus x iburgensis Frostkiss® 'Bayli's Blush'/ Rodney Davey Marbled Group
ciemiernik iburgski 'Bayli's Blush' z serii Frostkiss


'Bayli's Blush' - na potrzeby hodowlane oznaczona symbolem 'Rd06' - to jedna z odmian brytyjskiej serii Frostkiss, skupiającej ciemierniki, których ozdobą - obok pięknie wybarwionych i zwróconych na wprost kwiatów - są ciemnozielone liście o charakterystycznych jasnych naciekach, rozlewających się w okolicach nerwów i tworzących marmurkowy wzór. Są one efektem programu hodowlanego prowadzonego w RD Plants w Tytherleigh, Axminster (Devon, UK), szkółce, której właścicielami są Lynda Windsor i Rodney Davey



Serię Frostkiss tworzą następujące odmiany:

- Anna's Red
- Bayli's Blush
- Charmer
- Cheryl's Shine
- Dana's Dulcet
- Dorothy’s Dawn
-
Elemental
-
Glenda’s Gloss
- Illumi Lime
- Magico
- Molly’s White
- Moondance
- Penny’s Pink
- Pippa’s Purple
- Reanna’s Ruby
- Sally’s Shell
- Vibey Velvet

Podobnie jak inne ciemierniki z serii Frostkiss, 'Bayli's Blush' należy do stosunkowo nowego gatunku - Helleborus x iburgensis, który został uzyskany w wyniku skrzyżowania kilku ciemierników: Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus. Nazwa 'iburgski' została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku

Kwiaty 'Bayli's Blush' są dwukolorowe, kremowo różowe z purpurowymi żyłkami na zewnątrz płatków i purpurowymi plamkami po stronie wewnętrznej. Stosunkowo duże, osiągają średnicę do 8 cm. Osadzone na sztywnych, zabarwionych na bordowo łodygach, nie zwieszają się, lecz trzymają na wprost. Biorąc pod uwagę nasze warunki klimatyczne, można założyć, że pąki 'Bayli's Blush' pojawią się z początkiem lutego a pierwsze kwiaty rozwiną się z końcem lutego/ w marcu.

'Bayli's Blush', tak jak pozostałe ciemierniki z serii Frostkiss, ma stosunkowo duże i twarde, ciemnozielone liście o piłkowanych brzegach z wyraźnym marmurkowym rysunkiem, którego kolor nasila się wiosną i wczesnym latem.
Cała kępa ma być stosunkowo wysoka jak na odmianę z serii Frostkiss i osiągać około 45 cm wysokości.

W uprawie ogrodowej preferuje stanowiska zaciszne z żyznym, niezbyt wilgotnym, przepuszczalnym podłożem. Jest bardzo tolerancyjny wobec większości gleb, zatem odczyn gleby jest w jego przypadku sprawą drugorzędną. Zimą podczas zawiązywania pąków oraz wiosną podczas kwitnienia, miejsce, gdzie rośnie, powinno być słoneczne.

Uwaga! Ciemierniki są roślinami trującymi i drażniącymi skórę, stąd wszystkie zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.


'Bayli's Blush', niespodzianka w moim ogrodzie... :woohoo: dziękuję Poll :buziak




















Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/03/14 02:53 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zanetatacz, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Bayli's Blush'/ Rodney Davey Marbled Group 2024/04/05 23:31 #316705

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26137
  • Otrzymane podziękowania: 68992
Frostkiss 'Bayli's Blush' nie rozpoczął tego roku rewelacyjnie, ale grunt, że jest i że przetrwał u mnie ten najtrudniejszy pierwszy sezon.
Zmagałam się w tym roku z wczesnym wysypem mszyc na ciemiernikach. Nie wszystkie zostały zaatakowane, ale kilka, owszem. Wygniatałam szkodniki, niektóre, te bardziej oblepione, opryskałam. Na 'Bayli's Blush' mszyce także się pokazały, ale w małej ilości i dość późno, więc do ataku ruszyły wcześnie obudzone biedronki.


fot. 05.04.2024r.
.
Ostatnio zmieniany: 2024/04/05 23:43 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Bayli's Blush'/ Rodney Davey Marbled Group 2024/04/19 02:55 #318359

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5752
  • Otrzymane podziękowania: 15326
U mnie 'Bayli's Blush' także miał pod górkę... po pierwszych tygodniach względnego spokoju, przypałętała się zgnilizna i stracił i pędy z kwiatami, i młode liście... ja jednak m-u-s-z-ę sobie wbić do głowy przykazanie, by każdy jeden, nowo zakupiony/ otrzymany ciemiernik, choćby nie wiem, jak zdrowo wyglądał, musowo przechodził kurację antygrzybową zwyc

Obecnie, choć pomniejszony rozmiarowo, 'Bayli's Blush' wciąż cieszy oczy i zdobi ogród :kocham

Zdjęcia z 18.04.2024







Co ciekawe, kwietniowe kwiaty pozbawione są charakterystycznych cętek/ plamek :woohoo:


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2024/04/19 03:22 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, Shalina, janka.p, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.158 s.