Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/15 09:35 #280800

  • Maja S
  • Maja S Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 8
  • Otrzymane podziękowania: 25
Cześć wszystkim :)

Podpowiedzcie proszę co dolega ciemiernikowi znajomej? Moje C. niger rozwinęły się normalnie, a jej taki podgryziony :blink:
Obstawiam bardziej wciornastki niż grzyba. Jak pomóc roślinie?..

Pozdrawiam serdecznie.


Ostatnio zmieniany: 2022/11/15 10:18 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/15 17:42 #280815

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Maju, na kwiatach widać ewidentne ślady żerowania- nie tylko wżery na płatkach, ale i odchody. Co można zrobić? Można zastosować ekologiczny wyciąg z wrotycza ( do dostania w internetach), lub typową chemię dostępną w każdym sklepie ogrodniczym (np Karate), ale nie jestem pewna efektu ze względu na warunki atmosferyczne.. Aby się przekonać, czy zastosowany środek działa, należy obserwować po oprysku świeżo rozwijające się kwiaty i liście.
Ostatnio zmieniany: 2022/11/15 17:44 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maja S


--=reklama=--

 

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 17:01 #281602

  • marta_st1
  • marta_st1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 203
Czy ktoś jest w stanie zidentyfikować odmianę? Kupiłam go jako red, znika po kwitnieniu i potem wyrasta na nowo.

Ostatnio zmieniany: 2022/11/26 17:03 przez Poll. Powód: uaktywnienie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 17:12 #281605

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Kwiat jest nierozwinięty, więc ciężko cos napisać.
Zastanowiło mnie to, co napisałaś:
... znika po kwitnieniu i potem wyrasta na nowo.

Mam wszystkie gatunki ciemierników, które mogą rosnąć w naszych warunkach klimatycznych i mogę stwierdzić, ze tak zachowuje się tylko Helleborus thibetanus, ale Twój nim nie jest..

Z pąka, który jest zbyt wypełniony, jak na pojedynczy kwiat, obstawiałabym na 'Double Ellen Purple', lub 'Double Ellen Red' (jaśniejszy kwiat), jednak na polskim rynku pojawia się sporo siewek- mieszańców, które nieznacznie różnią się od rodziców i czasami są równie piękne, albo nawet piękniejsze.
Gdzie kupowałaś swojego ciemiernika?
Ostatnio zmieniany: 2022/11/26 17:14 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 18:28 #281618

  • marta_st1
  • marta_st1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 203


Poprzednie zdjęcie jest 31.03 to jest z 12.04 i innego nie mam, bo z tego co pamietam on się bardziej nie rozwinął.
Tybetańskiego tez mam i ten zachowuje się dokładnie tak samo. Dzisiaj go wykopałam z dużą bryłą ziemi i widać, że zaczyna wyrastać. Wykopałam, bo myślałam, że zginął i chciałam zobaczyć czy coś jeszcze jest. Mam trochę ciemierników 30 na pewno ale tylko ten i tybetański znikają. Ciemiernika kupiłam w bylinowy raj u nich na zdjęciu był rozwinięty, a mój kwiat miał zupełnie inny ale oferta jest już niedostępna na allegro i nie mogę powiększyć zdjęcia niestety.

Ostatnio zmieniany: 2022/11/26 19:33 przez th. Powód: Ponowne wgranie zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 18:42 #281620

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Czyli jednak Double Ellen Red?
Liście ciemiernikom hybrydowym/ ogrodowym, które się czasem nieprawidłowo określa, jako wschodnie/ orientalne, zanikać mogą czasem, gdy mają za sucho (piaszczysta, nietrzymająca wilgoci ziemia, towarzystwo roślin wysuszających grunt, jak tuje, bukszpany, świerki i inne krzewy zalecane na suche stanowiska, mocno operujące słońce, zwłaszcza w godzinach od 13 do wieczora), lub za gorąco. Ciemierniki te są roślinami zimozielonymi i tak właśnie czasem reagują na susze i gorące lata..
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 19:29 #281624

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Poll... a czy myślisz, że mroczny cień też może przyczynić się do zaniknięcia ciemiernika? Wiosną posadziłam po obu stronach cisa 2 ciemierniki z serii Frostkiss, 'Anna's Red' i 'Charmer'... do 'Anny' słonko dochodziło, liście zachowała i w tej chwili ma (już!) naprawdę wyrośnięte pędy z pąkami kwiatowymi... :woohoo: tymczasem 'Charmer' dostał się pod liście nerecznicy mocnej i czułam, że będzie problem... no i tak gdzieś pod końca lata swoje liście stracił, uschły... pociągnęłam i odpadły... i do tej pory znaku życia nie dał :unsure:


Przy okazji... miłośników serii Frostkiss informuję, że seria wzbogaciła się o 2 kolejne egzemplarze: 'Moondance' (kwiaty biało zielone) oraz 'Vibey Velvet' (kwiaty głęboko czerwono purpurowe), oba ofkoz posiadają marmurkowe liście :kocham


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2022/11/27 01:04 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/26 20:15 #281626

  • marta_st1
  • marta_st1 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 33
  • Otrzymane podziękowania: 203
Mniej więcej połowa moich ciemierników rośnie niestety razem z tujami ale mam wąż kroplujący i jest tam cień ale nie ciemny. Tylko ten i tybetański tracą część naziemną. Ten ciemiernik nie ma takich sztywnych liści ma takie delikatne tylko na gałązce z kwiatami. Zobaczę może w galerii mam jakieś zdjęcie, a jak nie to postaram się zrobić jak tylko będą.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/11/30 01:15 #281817

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
th napisał:
Poll... a czy myślisz, że mroczny cień też może przyczynić się do zaniknięcia ciemiernika?

Monia, nie spotkałam się z taką sytuacją, ale niewykluczone. Żadna roślina, prócz bluszczu, nie zniesie ciemności. Widziałam taki ogród w Anglii- to było klepisko z bluszczem, a niegdyś piękny ogród paprociowy.
Przy okazji... miłośników serii Frostkiss informuję, że seria wzbogaciła się o 2 kolejne egzemplarze: 'Moondance' (kwiaty biało zielone) oraz 'Vibey Velvet' (kwiaty głęboko czerwono purpurowe), oba ofkoz posiadają marmurkowe liście :kocham

Mam oba ciemierniki, z tym, że 'Moondance' rośnie u mnie od ubiegłego roku (był dostępny w UK), a 'Vibey Velvet' od tego (kupiony u Petersa). W tej fazie rozwoju wyglądają bardzo podobnie, z resztą, jak i inne ciemierniki z serii Frostkiss.



.
Ostatnio zmieniany: 2022/11/30 11:18 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, elakuznicom, ewacz, a.nia, DorotaZ

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/01 21:57 #281940

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Rozwijają się pierwsze prawidłowo wybarwione kwiaty Double Pink Picotee



Miał być Anemone Pink Picotee, ale zamiast kołnierzyka są ciemniejsze płatki sporo mniejszych rozmiarów. Takiego ciemiernika jeszcze nie miałam, wiec cieszę się, że to 'anemone' nie całkiem wyszło.


fot.28.11.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/01 23:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Efkaraj, takasobie, basik, ewacz, a.nia, DorotaZ, Monika83

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 18:07 #282454

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
Monia zarekomendowała nam 2 nowe ciemierniki z serii Frostkiss: 'Moondance' i 'Vibey Velvet'. Pierwszy pokazałam wyżej, teraz czas na drugą odmianę....
... 'Moondance' rośnie u mnie od ubiegłego roku (był dostępny w UK), a 'Vibey Velvet' od tego (kupiony u Petersa).

'Vibey Velvet', gdy do mnie doszedł miał już jedną łodygę z pąkami, inne pokazały się już po wysadzeniu. Niestety, codzienne i dość mocne przymrozki, spowodowały, że wybujała łodyga zwiesiła się smętnie i nie ma zamiaru się wyprostować. Biorąc pod uwagę nadchodzące temperatury, kwiatów z tych pąków raczej nie zobaczę..




fot.09.12.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/23 21:20 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, takasobie, basik, ewacz, DorotaZ, Katarzyna2021

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 18:48 #282458

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2752
  • Otrzymane podziękowania: 9081
Polu potwierdzam, ciemierniki startują z pąkami, wczoraj widziałam, że moje H. ericsmithi i H. niger mają je już spore. U nas, mimo zapowiedzi, lokalnie 2 stopnie na plusie i ta zapowiadana zawierucha, że tak powiem, dotyczy południa Polski. Liczę, że coś się uchowa z tych kwiatów.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/09 18:48 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 18:52 #282460

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Poll napisał:
Biorąc pod uwagę nadchodzące temperatury, kwiatów z tych pąków raczej nie zobaczę..
Mówisz? Bo u mnie wysforowała się i chce już wejść w 2 sezon 'Anna's Red'... a wygląda teraz tak jak wyglądały dotychczas moje Ice N'Roses w marcu na progu wiosny... :blink: i ofkoz padnij, powstań też już ćwiczyła... gwizdac a obsypanie takiego wybujałego ciemiernika korą i liśćmi nie pomoże mu dotrwać do kwitnienia? Pozostałe ciemierniki na szczęście mają pąki tuż nad ziemią.

Zdjęcie z 4.12.2022




Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, zanetatacz, ewacz, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 18:57 #282463

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
th napisał:
Mówisz? Bo u mnie wysforowała się i chce już wejść w 2 sezon 'Anna's Red'... a wygląda teraz tak jak wyglądały dotychczas moje Ice N'Roses w marcu na progu wiosny... :blink: i ofkoz padnij, powstań też już ćwiczyła... gwizdac

Monia, przy jakich temperaturach?


Kasiu, śniegu ja i moje rośliny nie boimy się. Gorzej z mrozem, bo zapowiedzi są takie, że wybujałe pąki nie mają szans. U mnie, na wygwizdowie, zazwyczaj jest o 2-3C mocniejszy mróz, niż w prognozach.



.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/09 19:24 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zanetatacz, Katarzyna2021

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 19:44 #282477

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Poll napisał:
th napisał:
Mówisz? Bo u mnie wysforowała się i chce już wejść w 2 sezon 'Anna's Red'... a wygląda teraz tak jak wyglądały dotychczas moje Ice N'Roses w marcu na progu wiosny... :blink: i ofkoz padnij, powstań też już ćwiczyła... gwizdac

Monia, przy jakich temperaturach?.
Przy pierwszej mroźnej nocnej serii w moim ogródku w drugiej połowie listopada -6/-7/-8 °C... gdy temperatura wróciła do 0 w nocy z wahaniami do -2 °C, to i 'Anna's Red' wróciła do pionu


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2022/12/09 19:46 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, VERA, zanetatacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 19:47 #282478

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68176
A tak, z tym, to się zgodzę. :przytulam U mnie, jak widać, będzie co najmniej -10C :nie_wiem

Helleborus hybridus 'Frilly Kitty'


fot.09.12.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/12/10 17:48 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, VERA, zanetatacz, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/09 20:14 #282481

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2752
  • Otrzymane podziękowania: 9081
To nieciekawie Polu. Jak jeszcze dojdzie kilka stopni w dol lokalnie, to tak będzie. U mnie tak, i ja z kolei mam zwykle kilka stopni do góry. Palę latarenki ze zniczami kilku dobowymi.



Poszłam je przesadzać, bo "nie rosną", ale im dałam spokój. H. ericsmithi Winter Moon Beam





H. niger Happy Day



Helleborus hybridus 'Frilly Kitty' prześliczny !
Ostatnio zmieniany: 2022/12/09 20:25 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, takasobie, VERA, zanetatacz, basik, GosiaM, ewacz, DorotaZ ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/29 20:19 #283718

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1525
  • Otrzymane podziękowania: 4837
Kupiona w tym roku, jako mała sadzonka, Lenia wypuściła jednego pączka hu_rra

fot. 28 grudnia 2022

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, takasobie, VERA, jugo, basik, ewacz, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/29 20:56 #283726

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16449
  • Otrzymane podziękowania: 55522
Pcha się pierwszy pąk ciemiernika HGC Ice N'Roses Early Rose :tup

fot. 29.12.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, hybrydy, wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje foto 2022/12/30 04:21 #283731

  • ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1079
  • Otrzymane podziękowania: 5063
Moje ciemierniki w porównaniu z Waszymi / widzę to od kilku lat / kwitną dużo póżniej. Ale w tym sezonie H. niger i dwie siewki trochę się pospieszyły.






Pozdrawiam, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, VERA, zanetatacz, basik, DorotaZ, ewakatarzyna
Czas generowania strony: 0.210 s.