Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ciemiernik (Helleborus) - wymagania, uprawa w ogrodzie, siew, kompozycje

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/02/19 00:50 #150027

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 29470
Dobrze, że w tych miejscach cień dają drzewa liściaste, bowiem wcześnie kwitnące rosliny (zarówno byliny np przylaszczki, jak i rosliny cebulowe) nie znoszą zacienienia wiosną. Nie kwitną zbyt obficie, albo wcale nie zawiązują paków kwiatowych. :nie_wiem
Życzę Ci powodzenia w ich uprawie :witaj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/02 16:06 #151748

• Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1796
Tomek Mr napisał:
Helleborus thibetanus...warty zachodu jednak think:
A skąd to powątpiewanie...?

Moje zakupy z Gardenii, jeszcze na balkonie, ale już wkrótce zaproszę je do ogrodu.

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, mirdem, edyta, MarzenaSantaFe, Kalmia, piku, Krzysia, chester633, Iwona1311, elakuznicom ten użytkownik otrzymał 2 podziękowań od innych

--=reklama=--

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/02 16:51 #151751

• piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Otrzymane podziękowania: 15927
Moje ciemierniki nie są takie wyrywne :)
Tak wyglądały dziś rankiem :)

pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, Krzysia, Asia2, sierika, nowababka, basik, Danusia, ewacz, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/05 12:59 #152158

• ewacz
  • ewacz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 1067
Mam kilka kępek ciemiernika białego. Jedne mają więcej kwiatów a inne mniej.

Ciemierniki wschodnie u mnie to dopiero w powijakach. :(

Ale maluszki z ubiegłego roku /samosiewki/ przetrwały.

Brzydkie liście ma ciemiernik korsykański, ale pąki zapowiadają się obiecująco...

Pozdrawiam, Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, basik, Danusia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/09 18:55 #152772

• Kondzio
  • Kondzio Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Otrzymane podziękowania: 14891
Ciemierniki u mnie w ogrodzie

Zdj.09.03.2019

Ciemierniki

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, edulkot, zanetatacz, basik, Danusia, ewacz, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/09 20:03 #152802

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
U mnie, kwitną głównie ciemierniki - kundelki, czy raczej, bardziej dostojnie hybrydy :silly: tych ciemierników, które zostały zakupione jakies 12, 10 lat temu. To już dzieci i wnuki tych najpierwszych ciemierników wschodnich. Na zdjęciach z 06.03.2019r. widać, że jeszcze nie wszystkie mają obcięte liście.

Te najciemniejsze, niemal czarne, rozwiną kwiaty najpóźniej think:

Jedna z siewek 'od urodzenia' ma zółtawe liście. Myślałam, ze to jakaś chloroza i zamrze, ale nie, w tym roku zakwitł

.
Ostatnio zmieniany: 2019/03/09 20:07 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kondzio, Krzysia, edulkot, zuzanna2418, zanetatacz, basik, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/10 13:23 #152882

• zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 9120
U mnie na razie taki NN. Wiecznie mu podmarzają pąki, ale koniec końców jakoś się zbiera
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, Krzysia, edulkot, Danusia, ewacz, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/10 16:44 #152930

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Zuziu, w ubiegłym roku, po wycięciu liści ciemiernikom przyszły mrozy i w tym roku, moja najstarsza i największa kępa ciemiernika wschodniego ma... 3 kwiaty a miewała ich ponad 40. :(

U Zuzi widzę pięknie wycięte liście ciemiernika, ale i ja też mogę dziś odtrabić, że w końcu krecigl usunęłam je wszystkim hu_rra Teraz prezentują się znacznie lepiej zarowk Oczywiście, moje ulubione ciemierniki wschodnie

Ciemiernik wschodni/orientalny 'Double Ellen White'

Nie ominęłam też pierwszy raz kwitnących siewek ciemiernika białego. Prześmieszny to widok - wielki kwiat na mizernej łodyżce ok 4 cm i nic poza tym wink-3 Na fotce jeszcze z listkami

Oszczędziłam tylko ciemierniki mieszańcowe, bo one chyba lepiej się prezentują z liśćmi

I na koniec zdjęcie, na którym widać maluskie zielone listeczki.... To nowe siewczki ciemierników . Chyba zostawię suche liście, bo obawiam się, ze sprzątając je, usunę tez te maleństwa

fot.10.03.2019r., Dolny Śląsk
Ostatnio zmieniany: 2020/03/18 21:05 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, edulkot, zuzanna2418, Iwona1311, Franusiowa, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/10 19:30 #152971

• takasobie
  • takasobie Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 17125
Ja mam jednego ciemiernika, który nadaje się do pokazania:

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, edulkot, jugo, Franusiowa, basik, Danusia, ewacz, wojtek, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/10 20:49 #153001

• Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 11439
Moje powoli rosną do góry i pokazują coraz więcej pączków choć nie mam tak cudnych kęp jak u Polusi ale u mnie najstarsze mają 3 lata

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, edulkot, jugo, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/10 21:45 #153028

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Danusiu, ja nie mam jakiś extra odmian ciemierników. Owszem, kilka kupiłam, ale większość , to kundelki. Inna sprawa, że ciemierniki chętnie u mnie rosną i sieją się, mimo tego, że mam naturalnie kwaśną glebę. Zazwyczaj 2 x do roku podsypuję je lekko dolomitem i tyle mojego dbania. :nie_wiem Lubię je sadzić odmiennymi kolorami koło siebie, bo liczę na ciekawe krzyżówki.
W tym roku będę miała około 100 siewek do rozpikowania w inne miejsca - szykuję dla nich placyk, bo marzy mi się ciemiernikowy lasek :kocham

Jeden z ciemierników wschodnich, który kupiłam dwa lata temu na wyprzedaży w pewnym angielskim centrum ogrodniczym za niecałego funta ( 3 szt za 2 funty). Skurczony, z zaschniętymi liśćmi, ale w sporej donicy... Miał potencjał :silly:

fot.10.03.2019r.
Ostatnio zmieniany: 2019/03/10 21:46 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, edulkot, jugo, Danusia, ewacz, wojtek

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/11 19:06 #153105

• jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 4971
U mnie też coś się ruszyło. Wszystkie niestety NN

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, edulkot, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/11 19:50 #153126

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Gosiu, pierwszy, to chyba gatunek ciemiernika białego (Helleborus niger), drugi - jesli aparat nie przekłamuje z jego 'ciemnoscią' - wygląda na Double Ellen Purple .

Ciemiernik (Helleborus x) 'White Beauty' wygląda niezbyt ciekawie bez liści i z nierozwiniętymi pąkami krecigl

Młodziutki ciemiernik biały/siewka (pierwsze kwitnienie)

fot.11.03.2019r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/03/18 21:10 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, edulkot, jugo, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/11 20:00 #153133

• edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 13607
Moje siewki nn coraz lepiej sobie radzą.

największa kępka

znowu w koło pełno maluteńkich siewek

druga kępka ma chyba większe kwiaty

oczywiście też pełno siewek

trzecia kępka nie ma ochoty kwitnąć a siewki wyrastają w środku kępki

jedna starsza siewka uchowała się w chryzantemie

cuchnący od Wiesi
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, jugo, Danusia, ewacz, a.nia

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 12:57 #153738

• Kondzio
  • Kondzio Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Kupiłem ciemierniki w Leroy Merlin - duże i piękne, szkoda tylko, że odmiany nie są oznaczone.

Do tego forum nie masz dostępu

Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Krzysia, edulkot, jugo, Danusia, ewacz, a.nia, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 13:31 #153742

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Dużo monet za nie dałeś? :silly:

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 18:43 #153767

• Kondzio
  • Kondzio Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Poll - duże kwadratowe doniczki ciemierników kosztowały 27,95 zł a nieco mniejsze okrągłe 24,95 zł. Nietanio ale sadzonki spore

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 19:52 #153786

• takasobie
  • takasobie Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane podziękowania: 17125
Okazało się,z ę jeszcze jeden przyzwoicie wygląda:

Oraz cuchnący:

Oraz dowód na to, ze biały nie nadaje się do pokazania po przesadzeniu :
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, tabaaza, Krzysia, edulkot, nowababka, jugo, Danusia, ewacz

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 20:03 #153791

• tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Otrzymane podziękowania: 1397
Hejka! :P
Kondziu ja w temacie leroyowych ciemierników - wiem że ciemierniki nie lubią działań przy korzonkach ale "oczep bryłe z substrata", znaczy przed sadzeniem delikatnie otrzep korzenie z tej mieszanki w której są posadzone. A po posadzeniu naprawdę solidnie podlej. U mnie ciemierniki dopiero się zaczynają, jak u Poll kwitnienie kundelków uzupełni kwitnienie odmianowych.

W tym roku debeściakami są u mnie zeszłoroczne "leroye" z niemieckiej szkółki.

Pozdrówka
Tabs :kot
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Kondzio, Krzysia, edulkot, Danusia, ewacz, Maggie

Ciemiernik (Helleborus) - gatunki, odmiany, wymagania i uprawa w ogrodzie 2019/03/16 23:03 #153818

• MarzenaSantaFe
  • MarzenaSantaFe Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Otrzymane podziękowania: 947
Przyszłam pooglądać to może i zostawię parę swoich, chyba się we mnie budzi mój ogrodniczy ekshibicjonizm polewkamax

Ostatnio zmieniany: 2019/03/17 00:21 przez Poll. Powód: aktywowanie zdjęcia
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Kalmia, Krzysia, jugo, Danusia, Maggie
Czas generowania strony: 0.275 s.