Helleborus × sternii ) 'Siver Dollar'
Helleborus x sternii: Helleborus lividus x Helleborus argutifolius
W wątku
Ciemiernik korsykański i ciemiernik niebieskawy (Helleborus argutifolius & Helleborus lividus) napisałam:
Poll napisał:
Uwaga! te ciemierniki nie są odporne na polskie zimy we wszystkich rejonach kraju!
Wielu ogrodników podejmowało próby uprawy ciemiernika korsykańskiego i niebieskawego w swoim ogrodzie, ale niestety, te próby zazwyczaj kończyły się niepowodzeniem. Przyczyną jest oczywiście pochodzenie z terenów, o wiele, wiele łagodniejszych zimach- na naturalnych stanowiskach występuje bowiem tylko na ciepłym południu Europy.
Silver Dollar, jako hybryda tych dwóch mało odpornych na nasze warunki klimatyczne gatunków, ma małe szanse na przetrwanie w polskim ogrodzie. Wielka szkoda, bo ten ciemiernik wyróżniałby się na rabatach - co prawda - nie wielką urodą budyniowego koloru kwiatów, ale ciekawym ulistnieniem. Liście Silver Dollar są niebieskie, dość ciemne, ale rozjaśnione srebrnym marmurkiem występującym nie tylko w pobliżu nerwów. Oryginalność liści podkreśla też ich mocne ząbkowanie i ciemne, niemal bordowe ogonki liściowe.
Okres kwitnienia - jeśli ciemiernikowi uda się utrzymać pąki i nie zostaną ścięte przez mrozy - przypada na przełom lutego i marca. Pojedyncze kwiaty o barwie budyniu z biegiem czasu zmieniają kolor na czerwonawy.
W uprawie wymaga stanowisk ciepłych, osłoniętych od wiatru o glebie zasadowej. Miejsce powinno być niezbyt mokre, zwłaszcza w okresie zimowym. W razie mrozów powyżej -10C i braku pokrywy śnieżnej, warto byłoby go nakryć gałęziami świerkowymi.
W moim dolnośląskim ogrodzie, mimo lekkiej zimy, wyszedł tylko jednym liściem. Dałam mu bardzo osłonięte stanowisko i nie wiem, co więcej mogę zrobić, by zechciał troszkę podrosnąć. O kwitnieniu nawet nie wspominam
fot.25.03.2019r.
.