Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2020/03/02 16:31 #191757

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Helleborus x iburgensis Frostkiss® 'Dana's Dulcet'
ciemiernik iburgski 'Dana's Dulcet' z serii Frostkiss


Pochodzenie tego gatunku ciemiernika jest dość złożone, gdyż jest on hybrydą kilku gatunków ciemierników - w najkrótszy sposób pisząc: Helleborus x iburgensis = Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus. Nie udało mi się dojść w źródłach, jaki ciemiernik hybrydowy zastosowano do skrzyżowania z Helleborus x ballardiae, prawdopodobnie jednak była to jakaś siewka ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis). Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.



Do niedawna uważano, że taka hybryda nie może być stworzona, gdyż rośliny Helleborus x ballardiae są - jak się podaje w źródłach - przeważnie (mostly) sterylne.

Tak więc Dana's Dulcet' to hybryda międzygatunkowa, należąca do grupy Rodney Davey Marbled, do której należą także Anna's Red oraz Penny's Pink. Kwitnie bardzo obficie dużymi, sterylnymi i skierowanymi ku przodowi kwiatami. Maja one purpurowo - różowo - fioletowy kolor i dlatego uważa się go za najciemniejszego z grupy. Kwiaty są osadzone na wysokich łodygach nad ciekawymi, zimozielonymi liśćmi o marmurkowym wzorze. Niestety tak jak rodzic, Helleborus ballardiae, także i Helleborus x iburgensis nie zawiązuje nasion.
Jak inne ciemierniki preferuje glebę żyzną, o stałej wilgotności. Do ph gleby dostosuje się, ale dobrze by nie była zbyt kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie: wiosna + jesień. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.



Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2023/03/04 00:18 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Shalina

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2020/03/22 12:53 #194263

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Aniu, czy mogłabyś zrobić sesję fotograficzną temu ciemiernikowi? Ja mam zdjęcie pąków tylko podczas szykowania go do wysyłki w Anglii.





Podczas transportu roślina ucierpiała, jednak zakwitła nowymi kwiatami, ale równie ciemnymi. Marmurek na liściach się zgadza, ale co do reszty mam wątpliwości.




Mam wrażenie, ze Twój egzemplarz jest sporo jaśniejszy, niż mój. Być może omyłka, choć kupowałam go w Wentworth Garden Centre, które specjalizuje się .m.in w ciemiernikach z Rodney Davey Marbled Group



Nie wiem, jakie przybiera barwy, gdy kwiaty przekwitają. Twój już chyba powinien przekwitać? Inna sprawa, ze na stronach opisujących tego ciemiernika czytamy cyt.' probably the darkest of this group' (prawdopodobnie najciemniejszy w tej grupie/Rodney Davey Marbled Group).
Ostatnio zmieniany: 2020/03/22 13:34 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Shalina, a.nia


--=reklama=--

 

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2020/03/23 19:53 #194466

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Polu mój przywieziony z Niemiec i taka metryczkę miał włożona do donicy... ale czy kto tego nie podmienił w sklepie to sobie głowy nie dam uciąć...
fotki z 22-23.03.2020 tydzień po posadzeniu.














Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, wojtek, Shalina

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2020/03/23 19:56 #194469

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Ja też nie mam pewności, czy mój jest prawidłowy, ale Twój był baaardzo jasny. teraz mocno ściemniał.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2020/03/23 20:10 #194475

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Ostatnia fotka to świeżo otwierający się pąk... i rzeczywiście w środku płatki są jasne, zielone tylko z różowym rumieńcem, potem ten rumieniec rozlewa sie na cały płatek praktycznie i ciemnieje...
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2021/03/15 01:45 #228749

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15239
Ciemiernik 'Dana's Dulcet' zawitał i do mojego ogrodu (z zamówienia u Petersa)... radość moja jednak jest niepełna, bo mimo że sadzonka jest naprawdę dorodna i piękna, to jednak po bliższych jej oględzinach okazało się, że u nasady pędów rozwinęła się infekcja grzybowa :(

Cieszę się zatem, ile mogę i pokazuję moje cudo, bo... nie wiem ile z niego zostanie, gdy jutro przystąpię do usuwania zainfekowanych pędów

Zdjęcia z 14.03.2021


















Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2021/03/15 03:12 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz, wojtek, Shalina, a.nia

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2021/03/15 10:56 #228762

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
U mnie też z dostawy od Petersa jeden z ciemierników miał jeden całkiem , a drugi lekko podwiędnięty pęd kwiatowy. Niestety teraz nie pamiętam , który. think: Całkiem padnięty wywaliłem- zgnity u podstawy, drugi oczyściłem z miękkiej tkanki i zasypałam popiołem z kominka. Nie miałam nic w domu przeciw grzybowego niestety. Teraz tydzień mnie nie ma i mam nadzieję, że w chłodnym garażu wytrzymają do soboty
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2021/03/25 20:26 #229852

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Helleborus 'Dana's Dulcet' rozpoczyna kwitnienie na zimnym Sławojkowie






fot.25.03.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, Shalina, a.nia

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2021/04/05 17:33 #231006

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Dana's Dulcet' kwitnie, ale u podstawy widzę jeszcze trochę nierozkwitłych pąków




fot.04.04.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, jugo, zanetatacz, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2021/04/06 11:49 #231098

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Posadzona w zeszłym roku Dana's Dulcet lichutko w tym roku... wychodzi dwoma pędami.
27.03.2021
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Ostatnio zmieniany: 2022/01/17 14:20 przez a.nia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, jugo, Shalina, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2022/01/17 14:20 #258067

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Ciemiernik Dana's Dulcet rozpoczyna kolejny sezon z pięcioma pokazującymi się pędami kwiatowymi..
15.01.2022


Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, jugo, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2022/02/23 19:33 #260265

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68191
Wycięłam stare liście 'Dana's Dulcet', bo nie prezentowały się zbyt ładnie i od razu pokazały się pąki. Jeden kwiat nawet się dziś rozwinął.








fot.23.02.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2022/04/25 15:20 #264171

  • a.nia
  • a.nia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4237
  • Otrzymane podziękowania: 16378
Ciemiernik Dana's Dulcet
23.04.2022
Pozdrawiam
Ania
Było ściernisko...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/12 20:01 #286720

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7488
  • Otrzymane podziękowania: 16415
Jak inne, zakupione niedawno ciemierniki 'Dana's Dulcet' czeka w poliszklarni, aż pogoda się ustabilizuje.
fot.12.02.2023 r.



W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, basik, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/13 12:38 #286758

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16453
  • Otrzymane podziękowania: 55565
Nie mam szklarni, więc mój 'Dana's Dulcet' hartuje się na dworze :P

fot. 13.02.2023










pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, GosiaM, Shalina, a.nia, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/14 20:32 #286901

  • DorotaZ
  • DorotaZ Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1525
  • Otrzymane podziękowania: 4838
Dana's Dulcet zawitał do mnie dzięki GosiM. Piękny jest!


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, basik, GosiaM, Shalina, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/21 02:05 #287316

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15239
Dzięki GosiM... :buziak i ja mogę ponownie cieszyć się z obecności 'Dana's Dulcet' w moim ogrodzie clap (pierwszego egzemplarza niestety nie dane mi było odratować :( )

Póki co przymiarka w ogrodzie

Zdjęcia z 19.02.2023















No i gdzie jest to najlepsze dla wyeksponowania urody 'Dana's Dulcet' miejsce? Ofkoz na ścieżce 2smiech


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/21 02:35 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/21 06:35 #287319

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1052
Moniko jest cudowny vishenka Szkoda tylko, że tak trudno dostępny :mur
Pozdrawiam Halina
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/24 00:07 #287504

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5740
  • Otrzymane podziękowania: 15239
Shalino... czasem warto poszukać w miejscach nieoczywistych... nie w szkółce czy centrum ogrodniczym a na ten przykład w pobliskiej kwiaciarni... ewentualnie w tej kwiaciarni rzucić pomysł... tak na ciemierniki z serii Frostkiss trafiła Gosia... clap a zatem muszą być gdzieś na rynku, skąd trafiają na kwiatową giełdę a stamtąd do kwiaciarni :)


Odnośnie mojego 'Dana's Dulcet'... jak wymyśliłam, tak wczoraj posadziłam... na ścieżce... :silly: i od razu dostał w prezencie nocny przymrozek... 037 chyba jednak się nim nie przejął i dziś koło południa, łapiąc pierwsze promyki słonka na swoim stanowisku, 'Dana's Dulcet' wyglądał na całkiem szczęśliwego ciemiernika :P

Zdjęcia z 23.02.2023














Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/24 23:16 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, GosiaM, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) Frostkiss® 'Dana's Dulcet' 2023/02/24 06:48 #287505

  • Shalina
  • Shalina Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 212
  • Otrzymane podziękowania: 1052
Moniko Twoje ciemierniki są cudowne i dziękuję za podpowiedź :kocham W dużym mieście są większe możliwości niż u mnie, ale chyba znalazłam rozwiązanie i może się uda think:
Pozdrawiam Halina
Ostatnio zmieniany: 2023/02/24 06:51 przez Shalina.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.221 s.