Dryopteris filix-mas'Barnes'/ 'Barnesii'
nerecznica samcza
'Barnesi' była kiedyś jedną z bardziej popularnych, starych odmian spotykanych w ogrodach. Należy do paproci, które odziedziczyliśmy po XIX-wiecznych, wiktoriańskich pteridomaniakach, odnaleziona została bowiem w 1865 roku w Kumbrii przez J.M Barnesa i jego nazwisko honoruje w swojej nazwie.
Jest jedną z trzech wąskolistnych odmian nerecznicy, które zostały odkryte w tamtych czasach. Pozostałe dwie:
'Stableri Crisped' i
'Stableri zostały zaliczone do gatunku x
Dryopteris complexa (
Dryopteris affinis x
Dryopteris filix-mas).
Dryopteris filix-mas 'Barnesii' uważny jest za jednego z rodziców odmian 'Stableri'.
Bardzo charakterystyczne są frondy tej odmiany: prawdopodobnie są
jednymi z najwęższych wśród paproci. Ich szerokość zazwyczaj nie przekracza 12-15 cm, za to długość, jaką mogą osiągnąć, to nawet
120 cm w dobrych warunkach. W naszych polskich ogrodach zazwyczaj jednak nie przekracza 80-90 cm. Ciemnozielone liście są sztywno wyprostowane, rzadko przewieszają się, więc wysokość całej paproci jest niemal taka, jak ich długość. Bardzo widowiskowa, dobrze widoczna w ogrodzie odmiana, która ze względu na wyprostowany, wazowy pokrój świetnie nadaje się do wypełniania miejsc między innymi dużymi bylinami cienia np hostami, czy gilleniami.
W uprawie nie jest wymagająca: wystarczy zapewnić jej dostatecznie wilgotną, zasobną w próchnicę glebę i choć półcieniste stanowisko a będzie rośliną samoobsługową. Choć kłącze jest wypiętrzone nad powierzchnię, nie trzeba go specjalnie zabezpieczać na zimę, gdyż jest to naprawdę paproć o dużej odporności na mrozy (strefy 4-. Więcej szkód mogą narobić późnowiosenne przymrozki, kiedy 'Barnesii' już rozpoczyna rozwijanie pastorałów. Ciężko jest zabezpieczyć paproć w tym stadium, lepiej więc znaleźć miejsce w głębszym (nie całkowitym!) cieniu, by maksymalnie opóźnić wszczęcie wegetacji.