Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen'

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2016/06/01 01:20 #181

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Dryopteris x complexa 'Stableri Crisped'/'Crispum Stableri'


W całym bałaganie klasyfikacyjnym z tą paprocią - odmianą nerecznicy mocnej - jest prawdziwe mega zamieszanie!

Po pierwsze, 'Crispum Stableri' zaliczane jest w różnych źródłach do różnych podgatunków Dryopteris affinis. Judith Jones podaje (także i Rickard), powołując się na znanego taksonomistę specjalizującego się w nerecznicach, C. Fraser- Jenkinsa, iż jest on kultiwarem x complexa. Jednak spotyka się też opinie, iż należy do podgatunku subsp. affinis gatunku nerecznicy mocnej. To jednak najmniejszy problem. Wiele większym okazuje się być jego nazwa własna!

Otóż, wg Rickarda i Jones, obie nazwy czyli 'Stableri Crisped' i 'Crispum Stableri' są nieprawidłowe, tak jak i inne, które czasem się zamieszcza - 'Crispa Angustata, czy holenderska wersja nazwy 'Angustata Crispata'. Najprawdopodobniej prawidłową nazwą jest 'Stableri Heerlen', ale... Fraser- Jenkins, który zajmował się tą paprocią, miał dość niewyraźny charakter pisma, więc możliwe, iż nazwał tę paproć nie 'Heerlen' a... 'Meerien' ! Ja zdecydowałam się na umieszczenie jej w naszej bazie pod dwoma najbardziej znanymi, choć kontrowersyjnymi nazwami. Warto jednak zapamiętać, iż wszystkie wymienione nazwy funkcjonują w obrocie handlowym, więc warto je poznać, by nie dublować swoich kolekcjonerskich zakupów.

'Crispum Stableri' jest jedną z dwóch wąskolistnych form nerecznicy mocnej, które zostały odnalezione i opisane w Anglii, w okresie XIX-wiecznej paprociowej gorączki (pteridomanii) - drugą z nich jest odmiana 'Pinderii'. Wg ustaleń Fraser-Jenkinsa uważano je za odpowiedniki Dryopteris filix-mas 'Barnesii', gdyż faktycznie były do niej bardzo podobne. 'Stableri', jak pisałam, została zaliczona do x complexa, 'Pinderii' natomiast do podgatunku subsp. affinis .

'Crispum Stableri' tworzy ciemnozielone kępy, złożone z pokarbowanych, wąskich liści, które mogą osiągać długość 60-70 cm. Wychodzą one z grubego, mocnego kłacza, które bardzo obficie pokryte jest brązowymi łuskami (włoskami). Jest paprocią uważaną z formalnego punktu widzenia za zimozieloną, ale prawdą jest, że już w listopadzie jej frondy kładą sie na ziemi i częściowo brązowieją.

W uprawie wymagać będzie miejsca półcienistego (nie całkowiecie w cieniu), zasobnego w próchnice i wilgotnego. Nieźle znosi okresowe niedostatki wody i nieco zbyt słoneczne stanowisko. Ze względu na tendencję do mocnego wypietrzania się kłącza ponad poziom gruntu, jesienią podsypuję je nieco kompostem, czy igłami. Zarzucam też na tę odmianę kilka iglastych gałązek.








Ostatnio zmieniany: 2020/12/21 00:20 przez th. Powód: Dodanie miniaturki do bazy
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, piku

Dryopteris affinis 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2017/11/24 18:38 #95164

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Ze względu na tendencję do mocnego wypietrzania się kłącza ponad poziom gruntu, jesienią podsypuję je nieco kompostem, czy igłami.

Robiąc listopadowy przegląd moich paproci, musiałam nieco podsypać mój egzemplarz odrobiną kompostu i korą sosnową



W temacie zimozieloności tej paproci...Oto inny egzemplarz, który kupiłam z 5 lat temu, jako sic!!! Dryopteris cristata angustata :lol: (foto zrobione po przymrozkach)



fot.23.11.2017r
.
Ostatnio zmieniany: 2017/11/24 18:43 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, th, basik


--=reklama=--

 

Dryopteris affinis 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2017/12/01 20:43 #95942

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6344
  • Otrzymane podziękowania: 24914
Polu, faktycznie z oznaczeniem tej paproci jest sporo zamieszania. Ja wysiałem zarodniki podpisane Dryopteris x complexa 'Stableri' (Crisped)
Tak wyglądają niespełna roczne rośliny.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta

Dryopteris affinis 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2017/12/01 21:47 #95960

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Poll napisał:
Judith Jones podaje (także i Rickard) , powołując się na znanego taksonomistę specjalizującego się w nerecznicach, C. Fraser- Jenkinsa, iż jest on kultiwarem x complexa...

No własnie, zalezy, jaka klasyfikacją się pokierujemy. think: Chyba przeredaguję tytuł. think: .
Ostatnio zmieniany: 2017/12/01 22:06 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Nerecznica (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2018/06/28 00:38 #123447

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Nerecznica 'Crispum Stableri' w tym roku nagle nabrała masy i okazuje się być naprawdę mocna, dynamiczną paprocią


fot.27.06.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo

Nerecznica (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2018/07/15 22:25 #125284

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Jak bardzo dynamiczną jest paprocią, widać po zdjęciach. Takie właśnie lubię :mniam
Dryopteris x complexa 'Crispum Stableri' ciągle w dość nieładnym otoczeniu, bo brak tynku na murze, ale stanowisko najwyraźniej mu podpasowało


fot.12.07.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo

Nerecznica (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2019/05/05 22:46 #160440

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Nerecznica mocna 'Crispum Stableri', choć rosnie na chłodnym i mocno cienistym stanowisku o wystawie wschodniej, szybko wystartowała i już rozwija pastorały w liście


fot.05.05.2019r.

edit: po upływie miesiaca, 'Crispum Stableri' jest juz ładnie rozwinięta


fot.14.06.2019r.
.
.
Ostatnio zmieniany: 2019/06/24 13:59 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2019/07/15 11:08 #170835

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
'Crispum Stableri' w Narodowej Kolekcji Rodzaju Dryopteris w ogrodzie RHS Harlow Carr


fot.13.07.2019r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, jugo

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2019/08/03 19:12 #172777

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14848
Stableri Crisped,jest u mnie od jesieni zeszłego roku,mogę powiedzieć że to jej pierwszy rok.
Rośnie na jasnym stanowisku,często podlewana.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, basik

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2019/08/31 20:01 #175122

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16405
  • Otrzymane podziękowania: 55366
U mnie również od zeszłego roku zwyc
Stanowisko z dostępem słońca w godzinach popołudniowych. W tym bezdeszczowym sezonie mogła mieć okresowo sucho, ale daje radę :)

fot.dziś (31.08.2019)
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, jugo

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/05/22 20:46 #201552

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16405
  • Otrzymane podziękowania: 55366
Stableri Crisped wchodzi w nowy sezon. Wiosenne przymrozki (-1st.) jej nie straszne :kibic

fot.22.05.2020




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, jugo

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/05/24 15:55 #201814

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14848
Drugi rok w ogrodzie,jak na razie rośnie bezproblemowo i ładnie przyrasta.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, nelu-pelu, basik

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/08/09 14:31 #209982

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16405
  • Otrzymane podziękowania: 55366
'Crispum Stableri' dziś (09.08.2020) :fotka

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, jugo

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/09/07 20:17 #212178

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14848
Pogoda jej służy,zaczęła się już nieźle rozpychać.Ładna, ciemno - zielona, masywna paproć.
Stableri Crisped w jesiennej odsłonie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, th, nelu-pelu, basik

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/09/29 21:36 #214203

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
'Stableri Crisped' rośnie na nowym stanowisku od wiosny. Chyba mu dobrze, bo niektóre frondy mają około 60 cm długości
W tle, inne nerecznice z grupy Dryoteris affinis


fot.24.09.2020r.
.
Ostatnio zmieniany: 2020/09/29 21:37 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, basik

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2020/11/17 17:38 #218474

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25957
  • Otrzymane podziękowania: 67960
Niemal 2 miesiące od ostatniego zdjęcia.... Tyle się w tym czasie wydarzyło: trzy tygodnie opadów, przymrozki, brak słońca a 'Stableri Crisped' świetnie się trzyma


fot.17.11.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, jugo, basik, ewacz

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2021/05/16 18:45 #236892

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14848
Zapowiada się bardzo ładnie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, DorotaZ

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2021/06/29 17:54 #242781

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14848
W tym roku to już kawał paproci.Trochę słońca ma przed południem.

Ostatnio zmieniany: 2021/06/29 18:17 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu, ewacz, DorotaZ

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2021/07/20 21:16 #245114

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13598
  • Otrzymane podziękowania: 31830
Szukałam w naszym spisie paproci, nie znalazłam. Wpisałam w google, pojawił się link do naszego wątku :bravo Dla sprostowania muszę dodać, że szukałam Dryopteris affinis 'Angustata Crispa' :)

Od dziś w moim ogrodzie szuka miejsca 'Crispum Stableri'

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, nelu-pelu, ewacz, a.nia, janka.p, dultom

Nerecznica mocna (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen' 2021/07/21 12:31 #245147

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2822
  • Otrzymane podziękowania: 12161
Nie mów Ewo, że miejsca nie znajdzie. 2smiech Gratuluję nabytku.
Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.186 s.