Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/06/26 10:56 #271086

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2733
  • Otrzymane podziękowania: 11751
Stan obecny. Dobrze się rozwija, upały znosi dzielnie, ale siatkę cieniująca wczoraj wolałem postawić, bo choć słońce ma tylko przez niedużą część dnia, jednak przy takim skwarze nawet chwila może być zgubna. Zeszłoroczny nabytek.

Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Ostatnio zmieniany: 2022/06/26 10:58 przez dultom.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, DorotaZ

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/07/11 20:34 #272613

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Paprotnik setiferum 'Proliferum' zbudował już całkiem sporą kępę. Rozmnóżek nie tworzy.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Ave, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom, DorotaZ


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/08/28 15:51 #275606

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Moje 'Proliferum' ma chyba zbyt ciemne stanowisko, bo nie rozwija się tak, jak inne paprotniki. Najwyższy czas na przenosiny...





.
Ostatnio zmieniany: 2022/09/06 23:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, Krzysia, Ave, jugo, zanetatacz, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/09/03 20:54 #275976

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
To już całkiem spory kawał paprotnika. Najdłuższe liście mają długości 68cm. W czasie upalnego lata nie podlewany, ale słońce do niego nie dochodzi.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Ave, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/10/10 15:18 #278419

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2733
  • Otrzymane podziękowania: 11751
Od czasu ostatniego zdjęcia, które tu zamieściłem w czerwcu, bardzo się rozwinął.



Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, jugo, nelu-pelu, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/10/18 21:18 #278990

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39493
fot. 16.10.2022, Wojsławice




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ave, nelu-pelu, basik, ewacz, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2022/12/03 16:40 #282027

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Przysypany lekko śniegiem w dniu dzisiejszym :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nelu-pelu, basik, ewacz, Shalina, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/01/23 20:16 #285384

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16346
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Polystichum setiferum 'Proliferum', fot. 17.07.2022, Wojsławice



pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz, Shalina, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/01/23 20:22 #285385

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Wydaje mi się, iz zdjęcia tego paprotnika, pochodzącego z Wojsławic, powinny się znaleźć w wątku Polystichum setiferum 'Proliferum Wolastonii', gdyż na etykiecie wyraźnie jest oznaczony selekcjoner- Wollaston.
Jedna z odmian paprotnika szczecinkozębnego , który swoja nazwę zawdzięcza odkrywcy . G. Wollaston , odkrył go w 1852 r w Devonie (UK) i od tamtej pory, jako kultiwar , gości w wielu ogrodach.
basik napisał:
Polystichum setiferum 'Proliferum' rosnący w zakątku paprociowym w Wojsławicach.

Ostatnio zmieniany: 2023/01/23 20:23 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, ewacz, Shalina, dultom

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/03/27 14:12 #290033

  • PolystichErwin
  • PolystichErwin Avatar
  • Online
  • Senior forum
  • I am botanist in Austria, interested in all organisms, acting here as fern expert.
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 123
Dear colleagues, i hesitated for a while to add my comments to here, for not to cause more confusion or even frustration in concern of "correct" naming of cultivars.
As far as i was told, there are useful rules for correct cultivar names, which should be accepted and followed. 1, one should not use latin, or latinized words, respectively names as e.g. proliferum, acutilobum, divisilobum, plumosum, densum, etc., etc. 2, cultivar names should begin with capital letters, and marked by signs as e.g. 'Wollaston', 'Herrenhausen', ''Bevis', etc., but not 'Wollastonii' since this was a latinized name.
You might ask why this rules are existing. 1, When using combined latin adjectives, one repeated the same method as naturalists did in former times by describing organisms, rather than using short names. 2, Everybody should easily recognize and separate between scientific, and cultivar names, for to prevent unwanted mixings up. 3, As we know cultivars may vary a lot, thus "describing" names might fail the purpose.
The unfortunate fact, that many people are using, and more or less freely creating latin, or latinized cultivar names, led to the completely confused, frustrating situation we got nowadays. Perhaps some elder, latin cultivar names could be accepted, as these had been published prior to current rules, but i could not know which ones these are.

Back to the "Proliferum group" of Polystichum setiferum cultivars. It is indeed a special group with unusual proliferous buds,grown in the axils between the leaves' midrib and their pinnae. The latin adjective "proliferus/a/um" says "bearing kidlets", by that meaning the same as "viviparus/a/um", or other latin words.
Several kinds of the genus Polystichum, with a nearby global distribution do regularly grow proliferous buds, and propagate vegetatively by that. All these species' will grow 1 to several buds, respectively kidlets close to or at the leaves' tips, sometimes at the end of the prolonged midrib. In rare cases the buds may grow at pinnae as well.
What is special with proliferous P. setiferum? I identified several 1000s of photos of wild P. setiferum, but never saw individuals which got buds along the leaf midrib, as with "Proliferum cultivars", or elsewhere. I was curious to know, where such individuals had been found, and by whome these had been propagated up to now. I don't know to what extent these proliferous buds will be inherited by generative propagation.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/03/27 16:26 #290045

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24465
Erwin, zdecydowana większość odmian Polystichum setiferum została znaleziona w U.K. a w zasadzie dwóch rejonach West Country i Lake Disctrict. Anglicy sami nie wiedzą, dlaczego akurat tam występuje taka zmienność paproci. Prawdopodobnie wszystkie Polystichum setiferum z proliferującymi pąkami zostały znalezione właśnie tam. Rozmnażane generatywnie powtarzają te cechy. Wyodrębniono przeszło 30 grup Polystichum setiferum i jeżeli nie jest to konkretna odmiana podpisuje się na przykład Foliosum Group, Plumosum Group, Plumosum Multilobum i tak dalej.... gdy jest to konkretna odmiana można podpisać na przykład Polystichum setiferum (Multilobum Group) 'Helena' albo 'Helena'
Wiemy, że niektóre paprocie są u nas podpisane nieprawidłowo, ale niestety cały czas funkcjonują pod takimi nazwami w handlu. Pewnie z czasem je poprawimy. Być może warto pozmieniać na nazwy prawidłowe i dodać pod jakimi nazwami funkcjonują na rynku ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, dultom, ewakatarzyna, PolystichErwin

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/03/27 16:44 #290048

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Tomek Mr napisał:
Być może warto pozmieniać na nazwy prawidłowe i dodać pod jakimi nazwami funkcjonują na rynku ?

Tomku, ale wtedy, osoby takie jak ja, nie znajdą na forum tych paproci, bo ja mam takie, jakie występują u nas w handlu :oops: Wiesz ile się naszukałam Nerecznicy mocnej (Dryopteris x complexa) 'Crispum Stableri' / 'Stableri Crisped'/ 'Stableri Heerlen'?
I znalazłam ją na naszym forum przez wyszukiwarkę google, wpisując nazwę pod jaką ja kupiłam, czyli zupełnie inną.
Ostatnio zmieniany: 2023/04/16 07:06 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/04/15 21:14 #291468

  • dultom
  • dultom Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2733
  • Otrzymane podziękowania: 11751
Wchodzi u mnie w trzeci sezon całkiem nieźle wyposażony.

Pozdrawiam, Tomek

Mój ogród jest mym najpiękniejszym arcydziełem (Claude Monet)

Ogród na kółkach
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Efkaraj, nelu-pelu, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/06/08 18:31 #296991

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Piękna kępa paprotnika szczecinkozębnego 'Proliferum' :)

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nelu-pelu, basik, ewacz, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/06/08 20:59 #297006

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16346
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' w naszym zakątku paprociowym w Wojsławicach

fot. 05.06.2023
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2023/06/08 21:02 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, ewacz, dultom, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/08/03 20:54 #300430

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16346
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' ... fot. 22.07.2023, Ogród Botaniczny w Gołubiu

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, nelu-pelu, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/11/05 20:00 #306719

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Odnoszę wrażenie, że im jest starszy, tym bardziej ażurowe ma liście.
Polystichum setiferum 'Proliferum', pełne trzy lata pod moim lasem. To już spory kawał paproci.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, nelu-pelu, janka.p, dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2023/12/12 19:15 #308577

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16346
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum' ... fot. 10.09.2023, OB w Wojsławicach

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nelu-pelu, ewacz, janka.p, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2024/01/02 22:13 #309480

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66643
Mój najstarszy egzemplarz Polystichum setiferum Proliferum, który... nigdy nie wytworzył rozmnóżek.
Ostatnio jego stanowisko nieco pojaśniało, a to w wyniku mocnego podkasania i/ lub ogławiania drzew.


fot. 29.12.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, jugo, basik, ewakatarzyna

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Proliferum' 2024/01/08 21:11 #309877

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16346
  • Otrzymane podziękowania: 54870
Paprotnik szczecinkozębny 'Proliferum' ... fot. 05.06.2023, OB w Wojsławicach







pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom, DorotaZ, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.187 s.