Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum)'Wollaston'/ 'Wollastonii'

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum)'Wollaston'/ 'Wollastonii' 2016/06/04 19:39 #1687

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Polystichum setiferum 'Wollaston'
syn.Polystichum setiferum 'Proliferum Wolastonii


Jedna z odmian paprotnika szczecinkozębnego , który swoja nazwę zawdzięcza odkrywcy . G. Wollaston , odkrył go w 1852 r w Devonie (UK) i od tamtej pory, jako kultiwar , gości w wielu ogrodach. W szkółkach przez wiele lat sprzedawana była pod nazwą 'Wollastonii' i tak nazwaną nabyło ją wielu miłośników paproci, jednak jej prawidłowa nazwa powinna brzmieć 'Wollaston'.


"'Wolaston' jest odmianą zimo-, lub półzimozieloną , w zależności od strefy klimatycznej stanowiska. Tworzy on kompaktowe, gęste i symetryczne kępy, składające się z nieco horyzontalnie ułożonych frondów o dł. 40-60cm. Same frondy są trójkątnie wydłużone i złożone z delikatnie nakładających się, lekko koronkowo wyciętych listków, przez co patrząc z większej odległości, ma się wrażenie, że są pokryte puszystym mchem.


Jak większość paprotników , ciężko go rozmnażać przez sadzonkowanie, natomiast czasem wytwarza rozmnóżki, które mogą być ukorzeniane z dużym powodzeniem. Istnieją jednak dwa typy tej odmiany - jedna z nich nie wytwarza rozmnóżek a druga, Wollastoni typII lub Proliferum Wollastonii, rozmnóżki wytwarza. Czy są inne różnice miedzy tymi odmianami trudno mi stwierdzić, ponieważ typ II rośnie u mnie dopiero drugi sezon a wiarygodnych danych źródłowych brak.

Paprotnik Wollastona, typ II



Podobnie, jak gatunek, w uprawie ogrodowej wymaga stanowiska co najmniej półcienistego, przepuszczalnego, ale wilgotnego ( bez zastoin mrozowych i wodnych), oraz gleby zasobnej w próchnicę. Mimo iż jest rodzima paprocią europejską, na zimę, dla bezpieczeństwa warto zabezpieczyć stroiszem iglastym i/lub włókniną.


Idealnie nadaje się do nasadzeń naturalistycznych w okolicach zbiorników wodnych, pod gęstymi drzewami ale także na ocienionych stanowiskach ogrodów skalnych , gdyż nie jest paprocią agresywną, ale o zwartej, kompaktowej budowie kępy.










.
Ostatnio zmieniany: 2023/05/09 09:53 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, piku, danutal, Baba z psami, ewacz

Polystichum setiferum 'Wollastoni' 2016/11/15 16:53 #35615

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Okazuje się że rośnie większa niż jest podane w opisie.W tym sezonie niektóre liście dorastały do 100cm :ohmy:



Tu już zimowo.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, halszka, nelu-pelu, ewacz, Wertyk


--=reklama=--

 

Paprotnik szczecinkozębny 'Wollastoni' (Polystichum setiferum) 2017/06/23 15:16 #72547

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Polystichum setiferum 'Wollastoni' , to u mnie w ogrodzie jedna z najbardziej problemowych paproci. Mimo, iz inne paprotniki szczecinkozebne rosną dynamicznie i raczej bezproblemowo, ta odmiana każdego roku podmarza i w sumie niemal nic nie przyrasta. :blink:



Tej wiosny przeniosłam 'Wollastonii' na cieplejsze, osłonięte stanowisko


fot.22.06.2017
.
.Niby ruszył ładnie, ale szału, jak podejrzewam, nie będzie :blink:
Ostatnio zmieniany: 2017/06/23 15:17 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotnik szczecinkozębny 'Wollastoni' (Polystichum setiferum) 2017/10/15 01:13 #89196

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Polystichum setiferum 'Wollastonii II" jesienią. NIeco przyrósł, ale nie nie tak, jak na to liczyłam


fot.13.10.2017r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotnik szczecinkozębny 'Wollastoni' (Polystichum setiferum) 2018/05/10 22:03 #116616

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Polystichum setiferum Wollastonii, w zeszłym roku nie mógł się zebrać po przymrozkach, w tym zapowiada się dobrze ;) Jedna z mocniej rosnących u mnie odmian paprotnika szczecinkozębnego.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/06/04 00:35 #120697

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Sadzonka odebrana w ubiegłym roku od tego pięknego paprotnika Tomka, trafiła do mnie do ogrodu w ubiegłym roku . Dobrze przezimowała i powoli się rozkręca


fot.31.05.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/06/06 19:39 #120995

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Polystichum setiferum Wollastonii.
Rośnie od wiosny tego roku,mam nadzieję że będzie niedługo piękny tak jak są wasze.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, piku, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/06/28 19:50 #123549

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Ja nie mam szczęścia do tego paprotnika, już go kiedys straciłam a kolejny egzemplarz mocno przemarzł i próbuje się zebrać w sobie, Nieco kiepsko mu idzie, więc mam jego nowy egzemplarz...oby lepiej mu sie wiodło!


fot.27.06.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/07/31 19:23 #126739

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Piękny :) :) Miejsce z lekkim zachodnim słońcem.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/08/01 19:33 #126866

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Mój po zeszłorocznym podziale trochę ucierpiał. Stwierdziłem, że wiosenne dzielenie paprotników i ogólnie paproci nie jest dobrym terminem.
Powoli dochodzi do siebie ;)


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, halszka, jugo, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/09/14 22:16 #131306

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Polystichum setiferum 'Wollastonii' I, to roślina z podziału. Dobrze przezimowała i zaczyna szaleć. Niektóre frondy są już imponującej długości :kocham


fot.03.09.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, halszka, nelu-pelu, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/09/17 21:36 #131611

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
I u mnie 'Wollastonii' szaleje. Nowe liście maja prawie metr długości zdziwko






Polystichum setiferum 'Wollastonii' typ II, nieco mniejszy za to pojawiło się wiele rozmnóżek.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, halszka, nelu-pelu, ewacz, wojtek

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/09/28 18:47 #132542

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6694
  • Otrzymane podziękowania: 14575
Kupiona w zeszłym roku jako maleńka sadzonka.
Teraz już ją widać, fotka z lipca i dzisiejsza.



Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, halszka, jugo, ewacz, wojtek

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/10/02 20:20 #133089

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Polystichum setiferum Wollastonii już jest przyłapane nocnymi przymrozkami, ale nawet z porudziałe frondy wyglądają wspaniale. :kocham


fot.02.10.2018r
.
Ostatnio zmieniany: 2018/10/29 21:01 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/10/11 16:48 #134058

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Nelu :przytulam mój paprotnik 'Wollastonii' z rozłożonymi skrzydłami osiągnął 150 cm. średnicy zdziwko . Obok z prawej strony rośnie jego dorosły kolega 'Bevis' , a wygląda przy nim wielkościowo dość skromnie. Szykuj mu większe stanowisko ;)



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, jugo, nelu-pelu, ewacz, wojtek

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/10/11 18:54 #134076

  • nelu-pelu
  • nelu-pelu Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 6694
  • Otrzymane podziękowania: 14575
Tomku dzięki :)
Chciała bym mieć taki już wielki egzemplarz.. myślisz, że u mnie też taki urośnie..? think:
On chyba czuje, że za wiele miejsca to mieć nie będzie w moim małym ogródku.. rotfl
Pozdrawiam, Nela
Moje metamorfozy - zapraszam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/10/11 20:11 #134103

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 6350
  • Otrzymane podziękowania: 24939
Nelu, sam jestem ciekawy jakie będą te paprotniki , które pojawiły się na naszym rynku. Mój ma wiele lat i był sprowadzony z Irlandii, mam też 'Wollastonii typ 2', który jest wyraźnie inny think: .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nelu-pelu

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/10/18 19:02 #134769

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Mój dzisiejszy,,wygląda całkiem nieźle jak na takiego młodziaka.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, halszka, nelu-pelu, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/11/07 18:50 #136992

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25989
  • Otrzymane podziękowania: 68117
Paprotnik szczecinkozębny 'Wollastonii' w listopadowy, chłodny dzień...Dla takich właśnie widoków warto uprawiać paprotniki ;heart


fot.06.11.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, halszka, ewacz

Paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum) 'Wollastonii' 2018/11/19 20:06 #138340

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4240
  • Otrzymane podziękowania: 14859
Zdjęcie zrobiłam 16 11 18r.,wyglądał jeszcze bardzo świeżo ,
Nie widziałam go jeszcze po wczorajszych przymrozkach ,gdzie termometr pokazywał - 8

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, halszka, basik, ewacz, dultom
Moderatorzy: Poll, Tomek Mr
Czas generowania strony: 0.186 s.