Bylina ze skośnym lub poziomym kłączem, do 15 cm długości, pokrytym łuskami; tworzy stosunkowo luźną kępę niezimotrwałych liści.
Występuje w Europie i Ameryce Północnej . W Polsce na obszarze nizin i pasma wyżyn występuje dość często, zwłaszcza we wschodniej i północno-wschodniej części kraju. W kierunku południowo-zachodnim jest coraz rzadziej spotykany . W górach występuje na kilku oderwanych, reliktowych stanowiskach w Karpatach: na Polanie Biały Potok pod Tatrami, na dwóch stanowiskach w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, w Kotlinie Jeleśniańskiej i w widłach potoków Kalnica i Wetlina w Bieszczadach Zachodnich.
Rośnie w wilgotnych lasach bagiennych, lasach z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska, o okresowo wysokim poziomie wody stojącej i różnej żyzności. , zaroślach wierzbowych , na torfowiskach niskich i śródleśnych łąkach.
Pokrój - Wysokości od 30 do 60 cm Liście -Na ogonkach (krótszych od blaszki) skąpo pokryte wraz z główną osią liścia łuskami. Liście płonne do 30 cm długości, ukośnie rozłożone, liście zarodnionośne wzniesione ku górze, dłuższe
Beata
Ostatnio zmieniany: 2022/06/03 22:51 przez Poll. Powód: pogrubienie textu
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, jugo, ewacz, a.nia, ewakatarzyna
To, co napisała Gosia o późnym starcie tej paproci, to prawda. Późno wszczyna wegetację po zimie. U mnie także nie tak dawno pojawiły się jej pastorały.
Dwa egzemplarze rosną na bardzo mokrym, niemal bagiennym, zalewowym stanowisku
Sezon rozpoczęty . Z powodu mocnego kaszlu poszłam przewietrzyć się do ogrodu , poprawić zamazane znaczniki na hostach , no i wpadłam w wir sprzątania hostowiska . Taki widok dzisiejszy mojej narecznicy grzebieniastej
Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, jugo, ewacz, janka.p