Polypodium cambricum 'Hornet'
(Paprotka walijska)
Odmiana odnaleziona w 1983 roku przez Martina Rickarda w klifie, znajdującym się na terenie prywatnego ogrodu w północnej Walii.
Rickard poszukiwał tam czubatych form paprotki walijskiej, ale zamiast nich znalazł roślinę z listkami zakończonymi
krótkim żądłem.
Liście tej odmiany są zwykle wąskie i dość małe, dorastające od 10 do maksymalnie 20 cm długości przy szerokości od 4 do 7 cm. Każda blaszka liścia zakończona jest mniej lub bardziej widocznym nerwem/żądłem, które czasem jest widoczne tylko pod pewnym kątem.
Jak napisał znalazca, nie jest to odmiana piękna, ale pośród innych odmian stanowi ciekawostkę.
Początkowo Martin Rickard zgodnie z cechami tej odmiany nazwał ją 'Corniculatum', ale odkrył, że ta nazwa zgodnie z zasadami ustalonymi w 1959 roku jest nieprawidłowa, stąd zmienił ją na 'Hornet'.
Dziś zasady nazewnictwa zostały złagodzone i łaciński dodatek 'Corniculatum' nie byłby błędem, ale odmiana nadal funkcjonuje pod nazwą 'Hornet'... czyli 'Szerszeń'
Pierwsze egzemplarze, które sadziłem w swoim ogrodzie niestety zamierały... u Poli, z tego co pamiętam, było podobnie i według mnie 'Hornet' nie jest tak odporny na mróz jak inne odmiany paprotki walijskiej. Na szczęście ostatnie zimy są łagodniejsze i znosi je bez problemów.
Warunki uprawy jak przy innych paprotkach czyli stanowisko z ziemią dobrze zdrenowaną. Tolerują również miejsca bardziej słoneczne.