Polypodium cambricum 'Richard Kayse'
(Paprotka walijska)
Profesor Oxfordu , angielski botanik Jacob Bobart , zatrudnił (prawdopodobnie) domorosłego botanika Richarda Kayse ( lub wg innych źródeł Kaise/Kayle), by ten zbierał okazy rodzimej flory , które miały wzbogacić kolekcję Oxford Botanic Gardens. Kayse okazał się być gorliwym pracownikiem, wkrótce stał się dostawcą wielu roślin, z których 12-cie uważa się za odkryte własnie przez niego .
Z przekazów historycznych, dowiadujemy się ,że " w 1668 pewien Richard Kayse z Bristolu", odwiedził Dinas Powys w Walii i w pobliżu zamku Dennys Powis znalazł na wapiennych skałach klifów pewne
Polypodium cambricum , różniące się znacznie od gatunku. Po latach, w 1980 r, Martin Rickard postanowił pójść śladami XVII-wiecznego odkrywcy i przekonać się, czy paprotka przetrwała w warunkach naturalnych do współczesnych czasów. Była tam, odnalazł ją, rosnącą wysoko na wapiennych półkach skalnych, poza zasięgiem przeciętnego turysty. Być może właśnie takie stanowisko uchroniło ją od wyginięcia.
Polypodium cambricum 'Richard Kayse
jest uważana za jedną z najlepszych , najbardziej dekoracyjnych odmian paprotki walijskiej. Bardzo ozdobne, długie,'zębato' postrzępione i nachodzące na siebie listki, składają się na gęste, stosunkowo szerokie, błyszczące frondy. Choć nie jest duża , osiąga wysokość ok. 45 cm, zdecydowanie zwraca na siebie uwagę zarówno pokrojem , gęstością nieco chaotycznej kępy, jak i wyrafinowanym kształtem , oraz ciepłym, jasnozielonym - w porównaniu z innymi paprociami - kolorem liści.
Jest paprocią zimozieloną ,najlepiej czuje się na stanowiskach ciepłych, niekwaśnych i dość suchych , co wynika z jej pochodzeniem : w naturalnych warunkach spotykana jest na wapiennych skałach. . Zaleca się na okres zimy dobrze ją zabezpieczać agrowłókniną i/lub stroiszem iglastym .
Ci, którzy posiadają w swych kolekcjach Polypodium cambricum 'Richard Kayse', mogą być pewni jednego : ich roślina jest częścią tamtej, znalezionej przed 350 laty przez Richard Kayse , jest ona bowiem odmianą sterylną , rozmnażaną wyłącznie przez podział. Nazwę swoją nosi od 1980r.