Asplenium scolopendrium 'Laceratum Kaye'
Języcznik zwyczajny/ języcznik pospolity
syn.
Asplenium scolopendrium 'Kaye's Lacerated'
ang. Hart's Tongue Fern 'Laceratum Kaye, Kaye's Hart Tongue Fern, Lacerate Hart's Tongue Fern
Kiedy Reginald Kaye, będac 14-letnim chłopcem , jako nagrodę za osiągnięcia w nauce, wybrał książki Reginalda Farrer'a, sławnego ogrodnika, nie przewidywał raczej, iż stanie sie jedną z najbardziej znanych postaci w ogrodniczym świecie a jego nazwisko uwiecznione zostanie w nazwach wielu roślin. W stworzonym przez siebie nursery w Silverdale (północno zachodnia części Lancashire, UK)specjalizował się w uprawie paproci , storczyków alpejskich, oraz innych roślin cieniolubnych. Regularnie zdobywał złote medale na prestiżowych Flower Shows i napisał kilka ogrodniczych książek, w tym " Hardy Ferns" , "Ferns" i "Modern Gardening Water". Robin Halley swój artykuł o sławnym brytyjskim ogrodniku zatytułował: "Reginald Kaye : the fern wizard of Silverdale'(biuletyn Los Angeles International Fern Society, Vol.18). Jego imieniem nazwano m.in. hostę , miodunkę pstrą i kilka paproci a jedną z nich jest właśnie oryginalny języcznik 'Laceratum Kaye' .
* * *
Paproć ta ma niejako dwóch ojców... Inny brytyjski guru paprociowy Jimmy Dyce zawsze twierdził, iż on pierwszy , w 1952(lub 53) r spostrzegł niezwykły jezycznik na skalnej ścianie w nursery Kaye'sa w Silverdale. Wg Rickarda, Reginald wcześniej go dostrzegł i wiedział o jego istnieniu. On też został wpisany, jako odkrywca języcznika. Początkowo nadano mu nazwę 'Kaye's Lacerated', lecz w 1959r , została ona zmieniona na obecnie obowiązująca, przez International Code of Nomenclature for Cultivated Plants.
Asplenium scolopendrium 'Laceratum Kaye'
jest rośliną nieco niższą od gatunku, gdyż osiąga wysokość 20-30 cm. Jego frondy są niemal trójkątne w zarysie, ale margines na całej długości ma charakterystyczne, głębokie wcięcia ( niektóre sięgają aż do nerwu głównego), od których pochodzi nazwa 'Laceratum'.
frodny wiosną
Jest nieco bardziej wrażliwy na nasze zimy - kupiony wczesną jesienią i zabezpieczony dopiero po przejściu mrozów -11C, wybił wiosną dość rzadkimi frondami.
Wymaga więc zabezpieczania stroiszem, lub/i włókniną. Jego pochodzenie - wapienne skały koło Silverdale - wskazywałyby na to, iż nie powinien rosnąć w zbyt kwaśnym podłożu, ani w miejscach, gdzie tworzą się zastoiny wodne i mrozowe. Lubi jednak stałą wilgotność podłoża a dość miękkie liście szybko reagują na brak wody .
Języcznik'Laceratum Kaye' jesienią 2015