Polystichum retrosopaleaceum
paprotnik
syn.
Polystichum aculeatum var.
retrosopaleaceum
ang.Japanese sword fern
W oficjalnych źródłach pojawiła się, opisana i nazwana przez Kodamę w 1915r , jako
Polystichum aculeatum var. retrosopaleaceum. Dopiero w 1937 japoński botanik, badacz, znawca i autor wielu opracowań na temat paproci, Motozi Tagawa wyłączył to
Polystichum z gatunku
aculeatum i nazwał
Polystichum retrosopaleaceum. Określenie 'retrosopaleaceum' użyte zostało dla podkreślenia jednej z cech wyróżniających gatunek - chodzi o układ tzw.'scale', czyli błoniastych włosków, pokrywających kłącze i ogonki liściowe. Są to jednak szczegóły widoczne pod szkłem powiększającym i dla ogrodników mało istotne.
Polystichum retrosopaleaceum jest jedną z wielu, ale mniej znaną i popularną odmianą paprotnika. Występuje na naturalnych stanowiskach w lasach Japonii, rzadziej południowej Korei i Chin. Swoim wyglądem przypomina inny gatunek -
Polystichum polyblepharum - ale jego liście są jaśniejsze i mniej błyszczące. Dorastają one do 60-70 cm, chociaż niektóre źródła podają nawet 120cm.
Rozmnażana może być przez zarodniki lub podział dorosłych kęp, co generalnie dla paprotników jest mało opłacalne. Niestety brak informacji na temat występowania rozmnóżek.
Preferuje stanowisko od półcienistego i gleby dobrze zdrenowanej, po słoneczne i glebę bardziej wilgotną. Dość odporna, do -25C, ale warto dla pewności okrywać stroiszem i agrowłókniną. Dość wcześnie rozpoczyna wegetacje, należy więc pamiętać o osłonięciu młodych pastorałów, gdy zapowiadane są nocne przymrozki poniżej -2C.