Asplenium scolopendrium 'Crispum (Group) Moly'
Crispum Moly, to jedna z ciekawszych odmian języcznika zwyczajnego z grupy
Crispum. Od wcześniej opisanej
odmiany 'Crispa', różni się trzema podstawowymi cechami:
1/ jest większa - jej frondy (w dobrych warunkach)osiągają długość do 75 cm
2/ fale tworzące się na liściach są wyższe, mocniejsze
3/ zakończenie liści jest ostrzejsze - mniej obłe
Tyle wg "House, Interior, Tropical, and Succulent Plants" /Laurence C. Hath/ , ale oczywiście, jak to zazwyczaj bywa u paproci, w różnych źródłach przeczytać możemy sprzeczne informacje na temat wielkości tego języcznika...Przytacza się też bowiem wysokość 45 cm, przy 75 centymetrach rozpiętości, jednak obserwując swój młody, bo 2-letni egzemplarz, mogę napisać, że już w tym sezonie niektóre liście osiągnęły tę granicę 45-ciu centymetrów. Wydaje mi się więc, że ten rozmiar jest mocno zaniżony. paprocie osiągają bowiem swoją docelową wielkość zazwyczaj po ok. 5 latach uprawy.
Ciekawa, godna polecenia, dynamicznie rosnąca odmiana.
Wymagania ma, jak inne języczniki -preferuje stanowiska cieniste i wilgotne. W niezbyt kwaśnej glebie bogatej w próchnicę , czy kompost liściowy ( jak szybko przekompostować liście w wątku
'Kompostowanie liści')
będzie dobrze się czuć i szybko przyrastać. Polecana do uprawy w strefach 4-8 a jej mrozoodporność określa się na -35C. W razie czego, zabezpieczam jednak moje oba egzemplarze Moly stroiszem iglastym ( w zależności od pogody, ale zazwyczaj w okolicach Sylwestra, gdy temperatury nocą spadają do ok 12-15 C). CZasem spotykany jest pod dawniej obowiązujaca nazwą:
Phylitis scolopendrium ]'Crispum (Group)Moly'[
Asplenium scolopendrium 'Crispum Moly', tle
Asplenium scolopendrium 'Crispa' /zdjęcie wiosenne/
języczniki gatunki