Dryopteris filix-mas 'Cristata Jackson'
Ta rzadka w polskich ogrodach paproć jest jedną z bardziej ozdobnych odmian
nerecznicy męskiej (Dryopteris filix-mas) i posiada wszystkie wady i zalety gatunku. Wadą jest przede wszystkim
nietrwałość, która szybko uwidacznia się jesienią. Frondy narażone na zmiany temperatur, pierwsze przymrozki i opady, już pod koniec października tracą walory ozdobne: brązowieją i rozkładają się koliście wokół rośliny, na powierzchni gruntu. Wielką zaletą jest z kolei
znakomita mrozoodponość, cenna podczas naszych nieprzewidywalnych zim oraz spora dynamika wzrostu. 'Cristata Jackson' jest więc odmianą godną polecenia do uprawy w polskich ogrodach, zwłaszcza że jest uważana przez miłośników paproci za formę wyrafinowaną i mocno ozdobną.
Szybko rośnie i tworzy wyprostowane kępy o
wysokości około 70 cm. Źródła angielskie podają, iż może dorastać nawet do 90 cm (3 stopy), ale w Polsce, ze względu na krótszy sezon wegetacyjny i gorsze warunki klimatyczne, paprocie osiągają zazwyczaj nieco mniejsze rozmiary.
Każdy liść tej paproci zakończony jest gęstym, podobnym do afro grzebieniem, także listki I rzędu zakończone są mniejszymi grzebykami, ułożonymi w jednej płaszczyźnie. Oficjalnie, zaliczana jest do paproci zimozielonych, więc nie wolno do wiosny usuwać frondów, jeśli same nie odpadły.
Odmiana, podobnie, jak gatunek, nie ma wielkich wymagań, ale chcąc stworzyć jej optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, zapewnijmy jej to, co lubi najlepiej. 'Leśną', więc zasobną w kompost liściowy glebę o stałej wilgotności. Jak napisałam wyżej, nerecznice męskie są odporne na nasze, polskie warunki zimowe, więc w zasadzie, nie wymagają opatulania na zimę, ale... Biorąc pod uwagę jak cenna jest odmiana i to, że nerecznice wypiętrzają kłącza wysoko ponad poziom gruntu, ja zazwyczaj rzucam na kłącze 2-3 iglaste gałązki.
Na Wyspach Brytyjskich, odmianę tę można spotkać w obrocie pod obiegową nazwą Crested Jackson Male Fern.
Dryopteris filix-mas 'Cristata Jackson' na półcienistym, wilgotnym stanowisku