Polypodium cambricum (Semilacerum Group) 'Carew Lane'
Ta odmiana jest jedną z mniej ozdobnych form
paprotki walijskiej ( Polypodium cambricum) i można ją znaleźć raczej w kolekcjonerskich ogrodach o profilu paprociowym lub skalnym. Jej niewysokie, bo dorastające do
około 25 cm wysokości liście są ciemnozielone a składające się nań listki są nieco poszarpane. Cecha ta nasila się wraz z wiekiem rośliny i choć jest dość mało widoczna, ale stanowi o zaliczeniu 'Carew Lane' do grupy Semilacerum.
Jak wszystkie paprotki walijskie, późno wszczyna wegetację po zimie. Co prawda jest paprocią zimozieloną, ale po zimie, jej liście są często uszkodzone przez przymrozki, więc już pod koniec maja, nim pojawią się pierwsze nowe pastorały, same zaczynają odpadać od rośliny. Nowe, młode liście pojawiają się zazwyczaj pod koniec czerwca, w lipcu a nawet w sierpniu. Nie należy więc obawiać się, że paproć zamarła, bo inne gatunki paprotek np paprotka zwyczajna (
Polypodium vulgare) już utworzyły sporą kępę a ona wygląda na martwą.
Przez fachowców zaliczana jest do paproci dynamicznych, łatwo przyrastających. Jest odmianą obficie zarodnikująca, ale brak jest informacji, czy dokładnie oddaje przez siew cechy rośliny matecznej.
W uprawie ogrodowej wymaga stanowiska jasnego, z dostępem do promieni słonecznych, ale... niezbyt gorącego. Musimy pamiętać, iż ojczyzną Polypodium cambricum są Wyspy Brytyjskie, na których nie występują latem tak ekstremalne temperatury, jak u nas w Polsce a powietrze ma stale większą wilgotność. Gleba powinna mieć odczyn neutralny, lub lekko wapienny. Nie może być zbyt mokra, z zastoinami wodnymi, gdyż może to powodować gnicie kłącza. Najlepiej więc znaleźć jej miejsce na stoku, wśród kamieni a pod korzeniami umieścić dobry drenaż np z wapiennego żwiru, czy starego (ale wapiennego!) tynku i drobno tłuczonych cegieł. Na zimę zaleca się przykrycie z iglastych gałęzi, które ochronią paprotkę nie tylko przed mrozami, ale także przed nadmierna wilgocią.
Paprotka walijska 'Carew Lane' późno, bo w lipcu wypuszcza pierwsze pastorały i rozwija z nich liście (fot.13.07.)
.