Polystichum setiferum 'Revolvens'
(Paprotnik szczecinkozębny)
Polystichum setiferum bez wątpienia należy do najbardziej zmiennych gatunków paprotnika, a zarazem gatunków paproci zimujących w naszym klimacie. Wyodrębniono ponad 30 grup różniących się kształtem szkieletu całych liści lub podziałem listków. 'Revolvens' należy do tych pierwszych.
Na fotkach kilka bardziej charakterystycznych odmian paprotnika szczecinkozębnego.
Polystichum setiferum 'Bevis group'
'Cruciatum group'
'Cristatum group'
'Congestum group'
'Lineare group'
'Plumoso-multilobum group'
Paprocie należące do
Revolvens group, chociaż zostały opisane już w epoce wiktoriańskiej, zalicza się do tych rzadziej spotykanych. Niedawno w dolinie rzeki Wye odnalazł ją Martin Rickard.. Prawdopodobnie rośnie także do dziś w starym ogrodzie E.J. Lowe w Monmouthshire. Kiedyś, na krótko pojawiła się w ofercie jednej z niemieckich szkółek , więc można ją pewnie spotkać w ogrodach niektórych kolekcjonerów.
Charakterystyczną cechą tego paprotnika są podgięte całe liście jak również listki przez co kształtem przypominają niedomknięte rurki. Trudno powiedzieć do jakich rozmiarów dorasta i jaka jest jej mrozoodporność, bo informacji o niej jak na lekarstwo. U mnie dwuletnie rośliny spędziły w gruncie pierwszą zimę przykryte gałęziami z iglaków., ale ruszyły dość późno i ospale.
Poniższe zdjęcia będą pewnie jednymi z nielicznych tej odmiany, jakie można spotkać w sieci...
Na fotkach rośliny wchodzące w trzeci sezon uzyskane z zarodników odmiany 'Revolvens Lowe' czyli prawdopodobnie z paproci rosnącej w ogrodzie Lowe w Monmouthshire.