Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ogród w cieniu brzóz

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 09:32 #9095

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Dziękuję, Celinko :)
Staram się wychodzić z aparatem na ogród, gdy światło nie jest już ostre, a zmienia się w miękkie promienie, które przetykają liście i gałęzie...
Na murawie tworzą się miłe dla oka obrazy - słowem, wtedy staram się Wam pokazywać ogród. Teraz na przykład jest tak jasno, że zieleń bieleje wręcz i nie jest miła w odbiorze... lepiej poczekać do późnego popołudnia... cieszę się, że się podoba!

Iza, no gdzieżby, ja wyganiać Ciebie - a w rzyció!
Tak sobie pomyślałam, że może miałabyś ochotę pokazać więcej swojego pięknego zakątka innym... ale możesz też u mnie :)

Moni, niektóre byliny już wspaniale się rozrosły - monardy i jarzmianki na przykład, zajmują już dużo miejsca, jeżówki i rudbekie urosły w górę i wszerz niesamowicie...
Cieszy mnie to bardzo!
Przetaczniki przytnę, oczywiście, ale koniecznie muszę się doszałwić!
Może za tydzień :)
Dziękuję!

Życzę wszystkim gościom udanej soboty... u nas gorąc straszny, ale jutro ma przyjść wyczekiwane ochłodzenie!
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 10:02 #9103

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4427
  • Otrzymane podziękowania: 8285
Szkoda, że nie wiedziałam, że zamierzasz się "doszałwiać" ;) , od poniedziałku będę eksterminować masy siewek szałwiowych krecigl , bo rosną byłyskawicznie, zaopatrzone w mega palowy korzeń za nic mają brak wody i upały :diabelek i za chwilę zaszałwią mi wszystko w ogrodzie :mlotek
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 10:19 #9107

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
...ale Martulu, ja mam wymagania szałwiowe... piękna musi być, foremną kępę tworzyć, nie wykładać się, nie za mocno fioletową być ;)
Masz takie?? To biorę!!!

EDIT: tyle, że jeśli one takie żywotne jak lnica od Ciebie, to ja się zastanowię jeszcze :diabelek
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Ostatnio zmieniany: 2016/07/02 10:20 przez aguniada.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 10:40 #9124

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4427
  • Otrzymane podziękowania: 8285
Mogę Ci wysłać te, które już kwitną na różowo i nie są wysokie rotfl
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 10:55 #9126

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26560
  • Otrzymane podziękowania: 71149
Ja także doszałwiam :P moja rabatę trawiastą.Nie znam się w ogóle na nich i z niecierpliwością czekam na wątek przekrojowy o tych roślinach. :) Były one zupełnie poza granicami moich zainteresowań, więc od podstaw muszę je poznawać, uczyć się. :mlotek Kiedys sporo szałwi rosło w moim ogrodzie, ale to było 11 lat temu :woohoo: Zapewne nie były to jakieś wypasy i pamiętam,ze dobrze sie siały, więc stale miałam rezerwuar do rozsadzania.

Macie jakąs wiedze o szałwiach? Co warto posadzić i jakie rozmiary osiagają? Plisss, skrobnijcie coś , bom, jak dziecko we mgle. :mur
Ostatnio zmieniany: 2016/07/02 12:45 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 11:08 #9127

  • Szmaterlok
  • Szmaterlok Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 169
  • Otrzymane podziękowania: 98
Ooo ja też chętnie czegoś się dowiem! Robię właśnie rabatę (trawy, szałwie i morwa), już kupiłam odmianę Ostfriesland i zobaczymy. Póki co nie zamordowały jej wichury i ulewa.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 11:29 #9130

  • markita
  • markita Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4427
  • Otrzymane podziękowania: 8285
O szałwiach to ja mogę długo :diabelek , problem w tym, że prawie nie mam szałwii odmianowych, a raczej nie znam tych, co mam krecigl . Pierwsze dwie kupione bez nazw, różowa i fioletowa, są nie do zdarcia, niestety obie dość wysokie, a zwłaszcza fioletowa przekwitając wykłada się paskudnie. Oczywiście dokupowałam w międzyczasie dokładnie oznaczone szałwie, ale te nowe wcale się nie sieją, a jak się sieją, to okazują się być oczywiście czym innym :diabelek
Tu na przykład hołubione siewki niziutkiej niebieskiej szałwii okazały się być tradycyjnie różowe :angry:




ZAtem te ładniejsze rozmnażam jedynie przez podział. To samo dotyczy białej szałwii omszonej. Nie wiem jaką mam odmianę, na pewno nie zgrabną Adrian ;), ale białej siewki nigdy nie miałam :blink:
Bardzo ekspansywnie sieje się też szałwia okręgowa, do tego rośnie w szerokie krzaczysko i choć się nie wykłada, a pszczoły i motyle ją uwielbiają, to pozbyłam się jej jak zobaczyłam wielki marchewkowy korzeń :ohmy: . Ale jak ktoś ma dużo miejsca, to wciąż posiadam siewki :diabelek
Piękna szałwia omszona Plumosum też się nie sieje i w dodatku wolno przyrasta. Co nie przeszkadza wykładać się jej pod koniec kwitnienia :diabelek

Teraz zauważyłam siewki wokół szałwii łąkowej i omszonej Caradonny, ciekawe co z nich wyrośnie rotfl , wiadomo tylko, że potwory, bo obie były wielkie polewkamax

Aga, sorry, że u Ciebie mini wykładzik :buziak , bo taka "wiedza" to się chyba do żadnego wątku merytorycznego nie nadaje :oops:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, Szmaterlok

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 12:12 #9140

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Wykład świetny, Martulu :)
Ja się na szałwiach znam bardzo średnio, ale podobają mi się niemożliwie...
Mam plan na stworzenie czegoś extra - w moim mniemaniu oczywiście... będę chciała posadzić sporobolusy Tiara (lub Wisconsin) z szałwiami Mainacht i Caradonna, pomarańczowymi jeżówkami Marmelade. Pikutek jeszcze mi poddał pod rozwagę pomarańczowe liliowce oraz belamcanda chinensis i trojeść bulwiasta.
Bardzo bardzo chciałabym urządzić taki niesamowicie naturalistyczny zakątek. Rudości, lekkie fiolety, pomarańcze, mgiełki połączone z mocniejszymi akcentami.
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 12:19 #9144

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26560
  • Otrzymane podziękowania: 71149
A jak z trwałością tej jezówki, bo na te nowe odmiany, to ja osobiście mam wielkie zęby. :mur szybko mi się powyradzały, zanikły i wyleczyłam sie z nich. Akurat o Marmalade niczego nie wiem, więc nie chcę się wymądrzać. Trojeśc natomiast, jak najbardziej. W masie powala na kolana. :slonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 12:43 #9151

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Nie znam tej jeżówki osobiście, Poll, ale Pikutek twierdzi, że bezproblemowa :)
Ten pomarańcz w tym zestawieniu bardzo mi pasuje i muszę grupami dać właśnie takie kwiaty :heart
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 14:00 #9166

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 10242
  • Otrzymane podziękowania: 23883
Zaszałwiać się będziecie 2smiech to jest idealna roślina na tropiki i susze :slonko
Mam kilka odmian różnych kolorów, rozmiarów i wysokości.
Podobno białą się nie sieje a mnie w miejscu gdzie w zeszłym roku rosła zakwitła biała siewka przytulona do posadzonej tam lawendy zdziwko
Eksperymentalnie zostawiam wszystkie siewki do pierwszego kwitnienia i dopiero potem eksterminuję te fioletowe wysokie, reszta idzie do doniczek i czeka na miejscówkę.
Z kupowaniem szałwii to też ryzyko, chciałam niską różową a diablica leżała cała jak długa na chodniczku :angry:
Jedynie niziutka Marcus jest idealna, z jesiennych zakupów. Z wcześniejszych zakupów polecam szałwię ‘Sensation Deep Rose’, 'Sensation Deep Blue' i ta biała 'Sensation White", niskie i zgrabne.

Jeżówki to loteria, kupuję raczej te puste i jedne rosną ślicznie a drugie wyginęły ;)
Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 14:10 #9169

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26560
  • Otrzymane podziękowania: 71149
Tropiki i susze to to, co włąsnie od kilku lat nad nami wisi :burza co mnie bardzo martwi. Czy moze zawsze tak było, tylko mniej odczuwałam niedogodności upałów ???? think: teraz dosłownie nie żyję. :blink:

Majko, nareszcie ktoś, kto coś wie o szałwiach. recourse Po tygodniu, w tym galopującym wątku Agi nie bedzie po tym wpisie śladu, mogłabyś nam założyć watek o sząłwiach i tam to napisać ? Nie proszę o wstęp, rozwiniecie i zakończenie tematu, bo wiem,ze to duuuuzo roboty ;) a o praktyczne info o odmianach , które polecasz. Najlepiej z fotkami poglądowymi recourse . Resztą zajmą się modzi i mam nadzieję,że dopiszą kilka uwag ogólnych, aby watek nabrał rasowego szlifu ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 18:28 #9191

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
U mnie jest wciąż 31 stopni w cieniu.
Wypelzlam z psem na ogród, przycielam kilka róż i powiem Wam, że nie da się.
Rozmawiałam dziś z mamą i wspominalysmy, jak to kiedyś lubilysmy się wygrzewac na słońcu, bez względu na temperaturę.
To się bardzo zmieniło. Teraz nie da się.
Rośliny zmęczone, na te tropiki nie reagują lnice i szalwie od Martuli. Trawy pięknie się mają. Lawendy stoją.
Przyszedł czas na ogrody preriowe, moi mili. Ci którzy zawczasu posadzili drzewa, mają większy komfort.
Majutek, czytałam wpis - bardzo przydatny!
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 21:28 #9237

  • dana1s
  • dana1s Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 1
Witaj Aguniu :D
...no to Cię znalazłam ;)
Uwielbiam Twój ogród i strasznie mi się przykro zrobiło, że już go nie zobaczę :unsure:
Ja jeszcze chwilkę i chyba otworzę swój ...jeszcze nie ma co pokazywać, ale mam nadzieję że to się zmieni.
Wracam do wątku zobaczyć co się dzieje w Twoim letnim ogrodzie:D
Pozdrawiam Dana !
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 21:48 #9247

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Dana, dobry wieczór!
Wiesz, że za Tobą bardzo tęsknię... mam nadzieję, że Twój nowiutki, ogromny i klimatyczny ogród, zawita tu do nas :)
Bardzo na to liczę i ogromnie się cieszę z Twoich odwiedzin! :przytulam
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 21:50 #9250

  • sierika
  • sierika Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2480
  • Otrzymane podziękowania: 3631
Jeżówka Marmalade jest bardzo żywotna, mam 5-ty rok i wciąż tworzy piękne kępy....asklepias jeszcze lepszy.
Załączniki:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 22:02 #9258

  • katja
  • katja Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 102
  • Otrzymane podziękowania: 91
Sporobolusy wpisują się doskonale w ogród preriowy. Kiedyś jak je kupowałam na Jaskółczej, to był po prostu sporobolus heterolepis, nie wiedziałam, że dostępny jest u nas w odmianach. Aga, wiesz coś o nich więcej?
Z szałwii mam omszoną Amethyst - wylega. Sensation Deep jest super, stoi prosto, mam różową..., niebieską muszę jeszcze kupić koniecznie :mlotek . Tych, o których piszesz, nie znam.
U mnie sporobolusy z Matroną zestawione, w szkółce przy Jaskółczej zobaczyłam je na rabacie po raz pierwszy na żywo i właśnie z rozchodnikami w typie Matrony. Pamiętaj, że one piękne będą późnym latem.
Kasia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 22:12 #9267

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Kasiu, o sporobolusach na razie czytam i oglądam... masowo stosują je projektanci rabat preriowo-bylinowych w holenderskich i amerykańskich ogrodach... z niesamowitym efektem.
U nas na pewno dostępna jest odmiana Wisconsin. Za tydzień jadę do Grass Factory, więc wypytam Pana Krzysztofa ile tylko będę mogła.
Mnie takie kompozycje roślinne, o których pisałam wcześniej i Ty teraz, zachwycają. Jestem dosłownie miękka, gdy oglądam fotografie tego typu założeń.
Zdaję sobie sprawę, w którym momencie sezonu jest efekt wow, ale mnie to pasuje, albowiem jestem dziewczyną jesieni i późnego lata ;-)
Na Jaskółczą swoją drogą muszę się wybrać, ponieważ mam do kupienia hosty i paprocie.
Dzięki za słowo o szałwiach, bardzo mi się przyda!

Ewo, dzięki - ależ one piękne na tym zdjęciu!

Pozwólcie, że pokażę Wam moją wieś... dziś w złotej godzinie:









W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Ostatnio zmieniany: 2016/07/02 22:16 przez aguniada.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, hanya, piku, Krzysia, edulkot, VERA, Dorota15, inag1, katja, dobra nuta ten użytkownik otrzymał 3 podziękowań od innych

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/02 23:01 #9295

  • Monika-Sz
  • Monika-Sz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1012
  • Otrzymane podziękowania: 1974
Nie chcę wszystkich tu denerwować, więc nie powiem, że prawie cały dzień spędziłam na ogródku, częściowo wycinając suche byliny, częściowo się opalając..no nie powiem 037
Za to przyznaję, że się cieszę z chłodnego wieczoru- w domu przeeeeciąg upragniony!

Wtrącę słówko o szałwiach, w oparciu o moje mizerne doświadczenie.
Mam 2 sezon szałwię Marcus i absolutnie ją kocham- za kolor, za posturę ;) i za przyrastanie. Pięknie trzyma pion, a kępki od ubiegłego roku podwoiły rozmiar.
Tegoroczny nabytek, Sensation White, też pięknie sztywna, nic się nie wykłada.
Bardzo zależało mi na zgrabnych niewysokich krzaczkach, które się nie rozcapierzą..i takie mam- z czystym sumieniem mogę te dwie odmiany polecić.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ogród w cieniu brzóz 2016/07/03 08:41 #9359

  • aguniada
  • aguniada Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1182
  • Otrzymane podziękowania: 1628
Monika, mnie nie denerwujesz ;-)
Każdy spędza czas jak chce, a jeśli dobrze znosisz upały, to korzystaj ze słońca, jasne!
Dzięki za szałwiowy wkład... doszałwiać będę się już pewnie w przyszłym roku, na razie tworzę zarys całości, a odmiany przyjdą do głowy za chwilę.
Białej raczej nie biorę pod uwagę, ponieważ myślę o innym połączeniu kolorów, ale może w innym miejscu, kto wie...
Na pewno będzie Caradonna i Mainacht, resztę jeszcze dobieram po Waszych opisach...

Dzień dobry!

Pada, pada, cudnie pada! :deszcz
W doskonałej fotografii chodzi o głębię uczucia, nie głębię ostrości - Peter Adams.
Zapraszam: Ogród w cieniu brzóz oraz AD Photography
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.179 s.