Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Trociniarka czerwica (Cossus cossus)

Trociniarka czerwica (Cossus cossus) 2019/04/03 20:20 #156093

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 14462
  • Otrzymane podziękowania: 43400
Trociniarka czerwica (Cossus cossus)

Motyl nocny , poważny szkodnik drzew, zwłaszcza owocowych,ale również wierzb (w tym ozdobnych), topól i brzóz.

U mnie gąsienice wystąpiły na gruszy. Pierwszym objawem ataku było zbieranie się wokół drzewa owadów: motyli i os. Wabił je zapach puszczanej gumy, fermentacji i samej trociniarki - bardzo charakterystyczny, intensywny taki trochę starej skóry, farby drukarskiej. Wydłubałam pierwszą gąsienicę i od razu ze złości zatłukłam. Stąd uszkodzona na zdjęciu. Wyciągnęliśmy z dziury w drzewie jeszcze kilka sztuk. Drzewo umyliśmy myjką ciśnieniową i obserwowaliśmy, co się dzieje: czy nie ma kolejnych trocin pod drzewem.
Jakiś czas potem znalazłam gąsienicę na sąsiednim drzewie, ale znałam już ten zapach i szybko zainterweniowałam.

Latem samica składa pod korą jaja.Gąsienice rozwijają się 2-3 lata wgryzając się w pnie i konary, co może powodować całkowite zaschnięcie drzewa.

Gąsienica


Uszkodzenia na drzewie




Ostatnio zmieniany: 2019/04/03 20:21 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, edulkot, Maggie

Trociniarka czerwica (Cossus cossus) 2019/04/03 20:38 #156100

  • edulkot
  • edulkot Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 9996
  • Otrzymane podziękowania: 22871
Ja co prawda na drzewach nie spotkałam jeszcze tej pięknisi, ale gąsienice spotykam już od kilku lat w różnych miejscach.

pierwszy raz w październiku 2012 przy kopaniu znalazłam kokony - dość elastyczne ale mocne poduszeczki z gąsienicami w środku


potem często je spotykałam, ale częściej od razu je zabijałam i fotkę zrobiłam we wrześniu 2014



również we wrześniu 2017 znalazłam szykującą się do zimowania gąsienice pod dywanem ogrodowym



W zeszłym roku wyraźne zapachowe znaki przyciągające szerszenie i inne owady znaleźliśmy na naszym starym dębie, a u córki na dużo młodszym dębie. Przekonani że to jest coś innego zięć za zgodą urzędu wyciął dęba i okazało się, że to nasza trociniarka mocno go podziurawiła.

kawałki ściętego pnia z kanałami





Natomiast z naszego dębu spadają płaty kory z takimi otworami, choć trociniarki nie widziałam bo to jest dobrych kilka metrów nad ziemią, ale podejrzewam że to ona.



a całkiem niedawno znalazłam taką ledwo żywą, bladą gąsienicę

Majka - "Pamiętajcie o ogrodach"
Domek pod Dębami w różanym ogrodzie część II
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, Maggie


--=reklama=--

 

Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.156 s.