Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/10/31 16:16 #279822

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68896
Spiranthes cernua
kręczynka pochylona

Ten mało jeszcze znany i obecny w polskich ogrodach storczyk pochodzi z Ameryki Północnej- wschodniej Kanady i centralnych terenów USA. W odróżnieniu od lepiej znanych storczyków zakwita jesienią- zazwyczaj pierwsze kwiaty rozwijają się we wrześniu, a kolejne aż do mrozów.
Nazwa 'Spiranthes' nawiązuje do budowy kwiatostanu, na którym spiralnie osadzone są niewielkie, lekko skierowane w dół, białe kwiaty o delikatnym zapachu. Liście nie pojawiają się w zbyt dużej ilości, są wąskie i błyszczące, ale mało trwałe.
W uprawie ogrodowej spotykamy najczęściej Spiranthes cernua 'Chadds Ford' o kwiatach nieco większych, niż gatunek. Odmiana ta odnaleziona została na stanowisku naturalnym w latach 60-tych ubiegłego wieku.
W dobrych warunkach rozrasta się powoli, przez krótkie, bulwkowate kłącza w spore kępy- ilość kwiatostanów może wynosić nawet kilkadziesiąt sztuk, a ich wysokość około 80-90 cm. Na stanowiskach naturalnych dorasta do jeszcze większych rozmiarów, bo do 100 cm! To oczywiście dane teoretyczne, ponieważ przy obecnych upalnych i suchych latach ciężko zapewnić kręczynce idealne stanowisko o stale wilgotnej, nieprzesychającej glebie. Dobrze było by, gdyby ziemia była żyzna, świeża i bogata w próchnicę. Bardzo dobrze znosi nasze zimy i nie wymaga zabezpieczenia- nadaje się do uprawy w strefach od 5 do 9.

Spiranthes cernua 'Chadds Ford'


fot. 25.10.2022r.






.
Ostatnio zmieniany: 2022/10/31 19:12 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, th, Efkaraj, VERA, jugo, ewakatarzyna

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/10/31 18:13 #279830

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4287
  • Otrzymane podziękowania: 15107
U mnie rośnie chyba 4 rok.Sadzonka była maleńka, ale w zeszłym roku pierwszy raz zakwitła.
Ja mam chyba gatunek,ale głowy nie dam.Nie jest to taka delikatna roślina na jaką wygląda.
Podlewana w miarę możliwości ale bez przesady,dobrze sobie radzi, bo stanowisko wcale nie jest jakieś wilgotne..Na pewno potrzebuje trochę słońca.
Dobrze znosi niewielkie jesienne przymrozki.



Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, Efkaraj, VERA


--=reklama=--

 

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/10/31 18:18 #279831

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68896
Gosiu, jaką wysokość u Ciebie osiąga, bo u mnie około 45-50 cm.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): VERA, jugo

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/10/31 18:19 #279833

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4287
  • Otrzymane podziękowania: 15107
Polu chyba też coś koło tego.W zeszłym roku była na pewno trochę większa.
Edit.Po obejrzeniu w necie zdjęć,stwierdzam,że jest to jednak odmiana 'Chadds Ford'
Ostatnio zmieniany: 2022/10/31 18:32 przez jugo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, VERA

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/10/31 19:03 #279837

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5972
  • Otrzymane podziękowania: 24823
Kręczynka 'Chadds Ford' Mój tegoroczny nabytek zlotowy z Sadzawki.

fot.30.10.2022.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, Efkaraj, wojtek, Wertyk

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/11/19 22:05 #281227

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68896
Spiranthes mimo ciemnych dni i nocy z przymrozkami, zupełnie dobrze wygląda. Ziemia wokół zasypywana jest drobnymi liśćmi klonika palmowego i one będą stanowić zimowe ocieplenie.


fot.19.11.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2022/11/19 22:10 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, VERA, jugo

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2022/11/25 18:43 #281539

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4287
  • Otrzymane podziękowania: 15107
To jeszcze moja kręczynka w zimowej pierzynce.
Zdj.17.11.,wytrzymała -5 i dalej ładnie się prezentuje.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Efkaraj, VERA

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2023/10/14 19:22 #305101

  • jugo
  • jugo Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4287
  • Otrzymane podziękowania: 15107
W tym roku kręczynka 'Chadds Ford',wyszła sześcioma kwiatostanami,o dwa więcej niż w zeszłym roku,czyli nie jest źle.
Zakwitła o jakieś 2-3 tygodnie wcześniej niż w ubiegłym roku.Ma sporo południowego słońca,bałam się czy da radę,dała. think:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, VERA, wojtek, dultom, ewakatarzyna

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2023/10/14 22:22 #305122

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5972
  • Otrzymane podziękowania: 24823
Moja kręczynka 'Chadds Ford' świetnie sobie radzi w pełnym słońcu. Gleba próchniczna, wilgotna.
Ubiegłoroczny nabytek z Sadzawki.pl podczas jesiennego zlotu.

10.10.2023

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, jugo, wojtek, Shalina, dultom, ewakatarzyna

Kręczynka pochylona (Spiranthes cernua) i inne gatunki oraz odmiany rodzaju - wymagania i uprawa 2023/11/12 20:23 #307065

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 26119
  • Otrzymane podziękowania: 68896
Moje kręczynki rozpoczęły kwitnienie już pod koniec września, ale pierwsze kwiaty były jakieś niewydarzone i obumarły. Ostatecznie, w pierwszej dekadzie listopada mogłam do przymrozków podziwiać tylko 2 kwiatostany.
Mam wrażenie, że obecne stanowisko jest zbyt gorące, bo żadna z posadzonych tam roślin cieniolubnych , mimo pólcienia i nawadniania, nie rośnie dobrze.


fot. 02.11.2023r.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): jugo, dultom, ewakatarzyna
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.187 s.