Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2016/07/24 01:09 #15135

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
.

Śledziennica (Chrysosplenium) jest dość pospolitym w całej Polsce gatunkiem byliny rozprzestrzeniającej się za pomocą długich, dających rozłogi kłączy. W warunkach naturalnych spotkać ją możemy w miejscach co najmniej półcienistych, ale zawsze wilgotnych - nad brzegami rzek, potoków, w wilgotnych lasach, torfowiskach.
W Polsce występują dwa gatunki śledziennicy - skrętolistna i naprzeciwlistna. Jak wskazują ich nazwy, gatunki te różnią się miedzy sobą położeniem listków na łodygach i są dość łatwe do odróżnienia.


Foto Beatka / lelumpolelum"




Śledziennica skrętolistna
(Chrysosplenium alternifolium)

Nie jest wysoką bylinką - osiąga wysokość 5-15 cm . Listki o okrągłym niemal kształcie, wcięte na brzegach, ułożone na łodyżkach skrętolegle . Są jasnozielone i na wierzchu łatwo wyczuć dość sztywne , choć rzadkie włoski.

Żółtozielone, niepozorne, kwiatki bez płatków, zebrane są w groniasty kwiatostan. Ich urodę podnoszą żółte listki, położone tuż przy kwiatku i to one bardziej rzucają się w oczy, sprawiając,ze kwiaty wydają się duże .

Śledziennica jest jedną z wczesnowiosennych kwiatów - rozpoczyna kwitnienie już w marcu.Po maju, gdy kwitnienie się kończy, śledziennica jakby się kurczyła , ale u mnie nie zanika całkowicie. Łatwo rozrasta się na moich kwaśnych, luźnych piaskach, ale równie łatwo usunąć jej nadmiar.









Metryczka:

Rodzina: Skalnicowate (Saxifragaceae)
Pochodzenie: roślina rodzima flory Polski

Kwiaty: niepozorne, żółte
Termin kwitnienia: IV do VII
Liście: niemal okrągłe, zielone, pokryte rzadkimi włoskami

Zalecane stanowisko: półcieniste do cienistego, wilgotne

.
Ostatnio zmieniany: 2017/07/11 18:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) 2016/08/16 01:33 #20298

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Dokwitają ostatnie śledziennice... Te, które kwitły wiele wcześniej, obkurczyły się i widać tylko małe zielone listki a część nawet zanikła. Być może, przyczyną ich kwitnienia jest nagłe podniesienie wilgotności gleby po dość długim okresie suszy? think:





Jeszcze jedno zdjęcie z wiosny 2016 - wydaje mi się,że jej kwiaty wiosną są bardziej jaskrawe




...
Ostatnio zmieniany: 2016/08/16 04:45 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) 2016/08/24 00:30 #21781

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Ktoś kiedyś zapytał mnie, czy ona zanika w sezonie, po kwitnieniu... Podobno takie informacje pojawiają się gdzieś w internecie. Jest koniec sierpnia a ona - jak widać - nadal ma ładne, zielone liski.

fot.22.08.2016r - na skalnym, dość suchym murku zadarnia nogi paprociom



...
Ostatnio zmieniany: 2016/08/24 00:31 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) 2016/08/25 17:11 #22071

  • Baba z psami
  • Baba z psami Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Poznasz charakter człowieka tego po zachowaniu psa jego
  • Posty: 411
  • Otrzymane podziękowania: 721
Sfotografowałam śledziennicę w rzadkim kompleksie leśnym, dość wilgotnym (liczne cieki i błota) na obrzeżach Wieliczki. Zdjęcia zrobione w II tygodniu kwietnia.



Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek (dodałabym jeszcze psy :-))
Joanna
Psia Ferajna od Baby z psami
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - warunki uprawy w ogrodz 2017/03/10 20:01 #52398

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Śledziennice w okresie zimowym są zielone, ale jakby przykurczone. Z nastaniem wiosny podnoszą się do góry i zaczynają pokazywać żółte środki. Teraz właśnie jest ten czas (foto 10.03.2017)







.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - warunki uprawy w ogrodz 2017/03/11 19:25 #52624

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Śledziennica rosła dziko na mojej działce. Niestety podczas rewolucji ogrodowych ślad po niej zaginął :placz

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/03/11 19:30 #52626

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Nie wiem, kiedy robiłaś tę rewolucję, ale śledziennica, to cwaniara. Wystarczy, gdzie gdzieś przetrwał kawałek, to rychło się pokaże. :tup
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): chester633, basik

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/03/11 19:41 #52631

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
To brzmi optymistycznie :) Będę jej wypatrywać, może nie wszystko jeszcze stracone
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/03/11 19:44 #52635

  • chester633
  • chester633 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1175
  • Otrzymane podziękowania: 3061
Poll napisał:
ale śledziennica, to cwaniara. Wystarczy, gdzie gdzieś przetrwał kawałek, to rychło się pokaże. :tup

to znaczy ekspansywna.... think:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/03/11 19:47 #52638

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Ja nie uważam jej za ekspansywną. To nie fiołek 'Freckless', czy milin, z którymi trzeba walczyć latami. Przy dąbrówce też słaby zawodnik. No i przede wszystkim swoim rozmiarem nie zagraza innym roslinom.
Ostatnio zmieniany: 2017/03/11 19:48 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/03/26 20:56 #55755

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14420
  • Otrzymane podziękowania: 43159
Dziś znaleziona w Śnieżycowym Jarze:


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - wymagania i uprawa 2017/04/10 17:49 #58308

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Nie wiem, kiedy robiłaś tę rewolucję, ale śledziennica, to cwaniara. Wystarczy, gdzie gdzieś przetrwał kawałek, to rychło się pokaże. :tup - napisała Poll

Poll miałaś rację mam ją hu_rra Znalazłam w innym miejscu niż rosła wcześniej :lol: W tym roku już pewno nie zakwitnie, ale nic to najważniejsze, że nie zginęła
hu_rra hu_rra


pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2017/04/10 17:51 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2017/04/10 18:21 #58311

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Basiu, gdybys ja chciała teraz całkowicie usunąc, nie byłoby to wielkim problemem. Dlatego tez napisałam, iz nie jest rosliną ekspansywną a ...pełna sił witalnych i chęci przetrwania. :lol:

Pierwotnie, tytuł tego watku brzmiał: "Śledziennica skretolistna". Tak go nazwałam, gdyż gatunek, który rosnie w moim ogrodzie, jest własnie skrętolistny. Tutaj, w Anglii, spotkałam sledziennice naprzeciwlistna i wzięłam sobie kawałek. Rozszerzyłam więc tutuł wątku i dotyczy on obu gatunków śledziennic.

Czy potraficie rozpoznać, jakie sledziennice uprawiacie/spotkaliście podczas wędrówek?

Śledziennica naprzeciwlistna (Chrysoslplenium. oppositifolium) ma listki ustawione symetrycznie względem siebie - po przeciwnych stronach łodyzki, ale na tym samym poziomie

Ten własnie gatunek sledziennicy podziwiałam, jako kapitalny dodatek /zadarniacz na cienistych rabatach z paprociami, ciemiernikami, trójlistami i masą innych cieniolbnych roslin w ogrodzie RHS Harlow Carr. pieknie rozrosnięte poduchy sledziennicy naprzeciwlistnej sa prawdziwą ozdobą omszonych schodów. :heart













Ostatnio zmieniany: 2017/04/10 19:28 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2017/04/10 19:25 #58324

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Moja 'znajda' :lol: to skrętnolistna i usuwać jej nie mam zamiaru :)
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2017/04/17 20:24 #59672

  • lelumpolelum
  • lelumpolelum Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Nie wierzę w życie pozaogrodowe
  • Posty: 877
  • Otrzymane podziękowania: 1790
Teraz jest chyba najbardziej efektowna, tym bardziej, że niewielką ma jeszcze konkurencję we właściwym sobie środowisku.

Pozdrawiam - Beata
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, basik

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2017/07/16 18:35 #76532

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Moja znajda sporo przybrała na wadze i nawet wypuściła maleńki kwiatuszek :jupi

Zdj. dziś 16.07.2017



pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2017/07/16 18:36 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2018/01/06 20:35 #99871

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Jest taka ciepła zima, że moja Śledziennica chyba myśli, że to wiosna idzie :glupek

Zdj. dziś 06.01.2018




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2018/04/12 00:45 #111928

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66089
Moje śledziennice też sobie nic z zimy nie robiły, aż przyszły mrozy bez śniegu! W rezultacie, przetrwały tylko te, które miały jakieś mocno osłonięte stanowisko np stadko, które schowało się pod iglastymi gałązkami zabezpieczającymi paprotki.

Teraz śledziennice rozpoczynają kwitnienie








fot.10.04.2018r
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2018/04/12 22:45 #112092

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11246
  • Otrzymane podziękowania: 20612
Moja przy stawie ładnie sie rozrosła z małej sadzonki

Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek

Śledziennica (Chrysosplenium ) - gatunki, wymagania i uprawa 2018/04/19 19:36 #113233

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54336
Kwitnie i moja :)

Zdj.19.04.2018




Załączniki:
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2018/04/19 19:37 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.303 s.