Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Słonecznik, topinambur (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie

Słonecznik, topinambur (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2016/06/02 10:10 #732

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31364
Słonecznik
Helianthus

Słonecznik należy do roślin astrowatych. Jego nazwa nawiązuje do greckiego heliosa - słońca oraz anthos - kwiat. Kwiat słońca, który zawsze zwraca się główką w stronę naszej największej gwiazdy. Wśród słoneczników są byliny i rośliny jednoroczne, wysokie i niskie,

Słoneczniki potrzebują stanowiska w pełnym słońcu i osłoniętego od wiatru, średniowilgotnej, żyznej gleby.

Słoneczniki jednoroczne wysiewamy w kwietniu na miejsca stałe. Gdy osiągną wysokość około 20 cm uszczykujemy wierzchołki, co pozwoli roślinom rozkrzewić się i zwiększyć kwitnienie. Kwitną od lipca do września.

Słoneczniki bylinowe maja takie same wymagania uprawowe jak jednoroczne, jedynie Słonecznik miękki Helianthus mollis toleruje gleby piaszczyste.
Rozmnażamy je wiosna przez sadzonki lub przez podział dorosłych roślin.
Ostatnio zmieniany: 2022/08/26 22:09 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Siberia, danutal

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2016/09/22 12:15 #25705

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8383
  • Otrzymane podziękowania: 24980
Słonecznik drobnogłówkowy 'Lemon Queen'
Helianthus microcephalus'Lemon Queen'



Wysokość: 1,5-2,5 m
Kolor Kwiatów: żółte
Liście: zielone
Termin kwitnienia : VIII- X
Stanowisko: słoneczne





na rabacie z miskantami




Rośnie w zwartej kępie i nie jest ekspansywny. U mnie w glinie nie wymaga podpór.
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Ostatnio zmieniany: 2016/12/23 20:03 przez .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, takasobie, Semper, Ingrid


--=reklama=--

 

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2017/10/13 21:39 #88924

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3570
  • Otrzymane podziękowania: 13753
Słonecznik wierzbolistny
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2017/10/30 19:58 #91667

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3570
  • Otrzymane podziękowania: 13753
Zakwitły moje wierzbolistne




Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/07/25 22:20 #126291

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31364
Tak sobie wyrósł pojedynczy, w kępie miskantowej...i powiewa nad rabatką... pewnikiem topinambur...

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Katarzyna2021

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/08/20 10:15 #128814

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
Słonecznik dziesięciopłatkowy - Helianthus decapetalus L.
w ogrodzie ziołowym w Kuks (Czechy)










Ostatnio zmieniany: 2018/08/20 10:22 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): , Ingrid

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/08/21 07:35 #128923

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
A ten poniżej (też z Kuks) podpisany był Helianthus salicifolius A. Dietr. czyli słonecznik wierzbolistny,
ale to chyba pomyłka, patrząc na jego liście i obfitość kwitnienia?

Zrobiłem zdjęcie nazwy z myślą że go nabędę bo jest prześliczny ale chyba się to nie uda :dry:










Ostatnio zmieniany: 2018/08/21 07:37 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, basik

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2018/09/21 21:42 #131886

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
Słonecznik 'Lemon Queen' o jasnocytrynowych kwiatach - drugi sezon w moim ogrodzie





Ostatnio zmieniany: 2018/09/21 21:44 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, basik, Karin

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/01/03 13:37 #185542

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7655
  • Otrzymane podziękowania: 39231
U mnie Double Whammy też pięknie kwitnie, jednak liście co roku mocno poraża mączniak. No i cała roślina nie wygląda najlepiej :(
Konrad
czy u Ciebie też występuje ten problem ?

Ostatnio zmieniany: 2020/01/03 13:40 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): , Efkaraj, takasobie

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2020/10/02 08:10 #214386

  • Oliwia Malika
  • Oliwia Malika Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Najważniejsza cechą ogrodników jest, że zawsze patrzą optymistycznie.
  • Posty: 47
  • Otrzymane podziękowania: 128
Moje wakacyjne wspomnienia co roku dotyczą uprawy słoneczników jadalnych. :slonko :slonko :kocham :kocham
Najważniejsza cechą ogrodników jest, że zawsze patrzą optymistycznie. Zawsze są przedsiębiorczy i dążą do perfekcji.
Uśmiechają się i cieszą każda chwila przechodząc przez furtkę ogrodu ♥️ ♥️ ♥️
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, Efkaraj, takasobie, nowababka

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/09/27 11:35 #249985

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2656
  • Otrzymane podziękowania: 8684
Wasz koszmar senny, słonecznik bulwiasty, warunki na farmie są tak skrajne, że są miejsca gdzie z trudem się przyjmuje i nie rośnie. Z przyjemnością prezentuję go z miejsc, gdzie ma się dobrze. Kwitnie pod koniec września kiedy inne słoneczniki już przekwitają i wypełnia lukę przed astrami.

Ostatnio zmieniany: 2021/09/28 08:36 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, nowababka, basik, DorotaZ

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2021/11/22 16:37 #253985

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54358
Słonecznik 'Double Whammy' świetnie prezentował się na słonecznej rabacie w Wojsławicach, choć już powoli przekwitał.

fot.13.09.2021




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, DorotaZ

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/04/20 09:38 #263817

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66103
Katarzyna2021 napisał:
Wasz koszmar senny, słonecznik bulwiasty, warunki na farmie są tak skrajne, że są miejsca gdzie z trudem się przyjmuje i nie rośnie.

Kasiu, właśnie posadziłam kilogram bulw topinambura, który będzie uprawiany w celach konsumpcyjnych. Za stanowisko dostał miejsce okolone dawnymi fundamentami domu, słoneczne. Problem w tym, że gleba tam jest nie bardzo dobra a w zasadzie piach z tym, co przez 15 lat leżenia odłogiem się nazbierało.
Nie mam doświadczenia z tą rośliną, więc proszę o wskazówki, czy sporo podlewać? Czy mogę nawieźć na początek granulowanym obornikiem?
Ostatnio zmieniany: 2022/04/20 09:50 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Katarzyna2021

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/04/20 11:03 #263824

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14420
  • Otrzymane podziękowania: 43162
Polu, z topinamburem sadzonym w celach konsumpcyjnych jest trochę inaczej, jak z takim sadzonym w celach ozdobnych. Chodzi nam w tym wypadku o bulwy, a nie kwiat. Ziemia też musi być zasobna, ale nieco luźniejsza, jak do pyrów, czy marchwi, czy innych okopowych. W zbitej ziemi bulwy są niezbyt duże i trudno się je wykopuje.
Tak długo z nim walczyłam, że nie wzięłabym go do ust (podobnie jak podagrycznika 2smiech ) ale życzę sukcesów w uprawie, bo to zdrowe warzywo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Katarzyna2021

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/04/20 12:16 #263827

  • Katarzyna2021
  • Katarzyna2021 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2656
  • Otrzymane podziękowania: 8684
Polu ten słonecznik nie stwarza problemów w uprawie, kiedy już się zadomowi. Źle się przesadza. Nie udało mi się nigdy przesadzanie roślin ulistnionych. Najlepiej sadzić na jesień lub wiosnę bulwki korzeniowe i dobrze podlewać. Żaden z pęków sadzonek (z 50, mama przywiozła z pół bagażnika, zaczął się rozrastać niekontrolowanie na małej działce) nie udał się za płotem. Wymyśliłam, że z taką ilością korzeni obsadzę go jako żywopłot. Nie udało się. Chyba za mało podlewałam po posadzeniu.
Kiedy już się zadomowi, zaczyna robić się ekspansywny. Na trawniku wyznaczyłam mu półkolisty teren, a resztę koszę kosiarka, po okresie wiosennym już raczej nie rozrasta się na boki. Jako roślina ozdobna pokłada się i trzeba podpierać, żeby ładnie wyglądał. Jeśli ktoś ma bardzo zadbany trawnik, a wiem, że takie macie, to może być problem.
Za każde nawożenie będzie wdzięczny i odpłaci jeszcze większym wzrostem. Nie pamiętam, jak dostał się pod chatkę, zajmuje miejsce na glinianej wyłożonej kamieniami ścieżce i obwódce chatki, nie doglądany, (dostaje wodę regularnie przy okazji podlewania rabaty) i przydeptywany wygląda tak:



Potrzebuje dużo miejsca.

Ciesze się, że można go spożywać, zaraz zacznę nasadzenia w tym kierunku. Do sklepu 4 km, dętki przebite raz w tygodniu, więc każda taka roślina jest na wagę złota. Podagrycznik jest mniam, smakuje jak seler naciowy, który uwielbiam. Szykuje się dobry rok na podagrycznik.
Przedstawiam Wam kolekcję zdjęć ze słonecznikiem bulwiastym z kilku lat. W pierwszym roku nie ma jeszcze efektu, bo jest wysoki i mała ilość wygląda biednie, trzeba od razu posadzić dużo, jeśli to możliwe, żeby zachować proporcje wysokości do szerokości kępy, czyli potrzebuje dużo miejsca, żeby pokazać swój niewątpliwy urok. Pierwszy rok, kilka korzeni.



Wieloletnie














Z różą Lucją Lichkonigin



Ostatnio zmieniany: 2022/04/20 16:21 przez Katarzyna2021.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, ewakatarzyna

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/04/20 12:39 #263828

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3626
  • Otrzymane podziękowania: 11438
Dostałam bulwki topinambura lata temu, posadziłam z dala od wszystkiego, pod płotem i wcale nie narzekam na jego ekspansywność think:
Jadłam tylko kilka razy bo ciągle zapominam, że go mam wink-3 Wykopywane bulwki są niewielkie dlatego raczej nie stosuję na surowo. Łatwiej się obiera po obgotowaniu. U mnie kwiaty pojawiają się póżno jesienią, w pażdzierniku i trudno zrobić im zdjęcie bo rosną na wysokość około 2,5 metra.







edit: Wiem, już czemu nie mam go w nadmiarze 2smiech coś mi go po prostu zjada :fotka

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2022/04/20 13:47 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, basik, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/04/20 14:47 #263831

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66103
Super, że tyle osób go uprawia. :tup Ja dotychczas kupowałam bulwy, ale wolę jednak wiedzieć co zjadam, więc postanowiłam sama sobie wyhodować. Kupiłam mieszankę odmian- z białą i czerwoną skórką. Nie wiem, czy w smaku się różnią.
Katarzyna2021 napisał:
Za każde nawożenie będzie wdzięczny i odpłaci jeszcze większym wzrostem.

Zamierzam zasilać tylko naturalnie- kompostem, obornikiem.... A może nawet wrócę do gnojówki z chwastów?

Marysiu...
Wykopywane bulwki są niewielkie dlatego raczej nie stosuję na surowo.

... te, które kupiłam, miały ok 6-8 cm długości.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, Katarzyna2021

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/08/26 22:07 #275515

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Online
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25526
  • Otrzymane podziękowania: 66103
Moje topinambury trafiły na budowę- część, która nie będzie wykorzystana przy budynku gospodarczym. Ziemia w tym miejscu nie jest żyzna, bo to w zasadzie piasek, którym wypełnia się zwyczajowo miejsca między fundamentami, pod płytę. Nie podlewam ich, nawet w największe susze i upały.
Mocno wybujały, ale kwiatów nie widać.


fot.26.08.2022r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, ewakatarzyna

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/10/25 18:40 #279431

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3626
  • Otrzymane podziękowania: 11438
Słonecznik wierzbolistny to gigant, którego mam zamiar wyrzucić wiosną. Jego monstrualne rozmiary przerastają mnie 2smiech
:fotka 19.10.2022







pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Ostatnio zmieniany: 2022/10/25 18:43 przez nowababka.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, basik, ewakatarzyna

Słonecznik (Helianthus) – gatunki, odmiany, warunki uprawy w ogrodzie 2022/10/25 19:15 #279435

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16262
  • Otrzymane podziękowania: 54358
Marysiu faktycznie olbrzym z niego :woohoo: ale przyznam, że swój urok ma. Eee... nie wyrzucaj, szkoda :(
Nie da się go do czegoś przywiązać, aby się nie pokładał think:
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, Katarzyna2021, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Tomek Mr, Efkaraj, wojtek
Czas generowania strony: 0.207 s.