W źródłach opisujących rodzaj
Dicentra czytamy, iż gatunkiem typowym dla tego rodzaju jest
Dicentra cucullaria
Serduszka kapturkowate
syn.
Dicentra occidentalis, Dicentra cucullaria var
occidentalis
ang. Dutchman's breeches , bachelor's breeches
amer. Bleeding heart, Little Blue Staggers
Jest to dość niska, bulwiasta bylina, tworząca zwarte kępki o wysokości około 25-30 cm. Jej liście są głęboko klapowane, mają niebieskozielony kolor i kojarzą się z liśćmi paproci . Oryginalnego kształtu, biało- zółte (czasem różowo- żółte) kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie, bo już w kwietniu. Właśnie potoczna angielska nazwa 'Dutchman's breeches', czyli bryczesy, czy też pantalony Holendra, odnosi się do rogatego kształtu kwiatu - przypomina on odwrócone do góry nogami spodnie ze zwężającymi się nogawkami, jakie nosili dawni Holendrzy.
Roślina ta przywędrowała do nas z Ameryki Północnej i jest bardzo rozpowszechniona w strefie umiarkowanej, występując zarówno na wschodnim, jak i zachodnim wybrzeżu. Alma Hanson w swoim opracowaniu "Dutchman’s Breeches (Dicentra cucullaria (L.) Bernh.)" na stronie USDA Forest Service pisze, iż na naturalnych stanowiskach można obserwować lekką zmienność tego gatunku. Jest to spowodowane izolacją populacji , cyt. : "Zachodnie populacje
Dicentra cucullaria wydają się być oddzielone od wschodnich przez co najmniej tysiąc lat, zgodnie z badaniami Flora of North America. Zachodnie rośliny są nieco grubsze w wyglądzie, ale na ogół nie do odróżnienia od swoich wschodnich odpowiedników."
Ponieważ dla mieszkańców Ameryki jest to dziko rosnąca, powszechnie znana od lat roślina, zyskała wiele tzw.common name, czyli popularnych, obiegowych nazw. Jedną z nich jest Little Blue Staggers, nawiązująca do właściwości tej rośliny : bydło wypasane na łąkach porośniętych tą serduszką zatacza się, jak pijane z powodu zawartych w nej substancji narkotycznych i toksycznych.
Aby z powodzeniem uprawiać ją w ogrodzie, należy zapewnić jej warunki zbliżone do warunków, jakie posiada na stanowiskach naturalnych: półcień, próchniczną glebę o sporej wilgotności, ale przepuszczalną, bez zastoin wodnych. Polecana jest głownie do nasadzeń leśnych, naturalistycznych, na półcieniste partie skalniaków (pod warunkiem systematycznego zaopatrywania jej w wodę) i w okolice strumyków i oczek wodnych. odporna na nasze zimy, nie wymaga zabezpieczania, gdyż jest polecana do uprawy w strefach 5-9.
fot.21.04.