Żywiec
Dentaria
syn.
Cardamine
Żywce, to rośliny obecnie uznawane za podrodzaj w obrębie rodzaju rzeżucha(
Cardamine), wcześniej - od czasów Linneusza - klasyfikowane były jako osobny rodzaj z rodziny kapustowatych. Są niezbyt dużymi, osiągającymi od 20-60 cm wysokości bylinami, których naturalnym siedliskiem są półcieniste i cieniste miejsca o stałej wilgotności. Spotykane są w strefach umiarkowanych, w tym i w Polsce.
Za występujące na obszarze naszego kraju uznaje się:
1/ żywiec cebulkowy ( syn. bulwkowaty, żyworodny) -
Dentaria bulbifera , syn
Cardamine bulbifera
2/ żywiec gruczołowaty
Dentaria glandulosa syn.
Cardamine glanduligera
3/ żywiec dziewięciolistny -
Dentaria enneaphyllos, syn.
Cardamine enneaphyllos
Dawniej podobno występował na naszych terenach także żywiec pięciolistny (
Dentaria pentaphyllos), ale w tej chwili uważa się, że gatunek ten nie rośnie w Polsce.
W zalezności od gatunku, zywce maja różny sposób rozmnażania np
Dentaria bulbifera , czyli żywiec bulwkowy jest rosliną żyworodną, czyli rozmnażać się może z bulwek umieszczonych w nasadzie liści.
Wszystkie gatunki żywców, choć spotykane w różnych rejonach (Karpaty, Góry Świętokrzyskie, Sudety) łączy jedno - są bylinami dość ciemnych, najczęściej bukowych lasów. Chcąc je uprawiać w ogrodach, powinniśmy zapewnić im co najmniej półcieniste stanowisko z przepuszczalną glebą , w skład której wchodzi spora ilość kompostu liściowego. Łatwo i dość szybko można go przygotować w ciągu sezonu, gromadząc opadłe liście do plastikowego worka, który potem zawiązujemy i nakłuwamy w kilku miejscach.
Jako nasze rodzime rośliny nie powinny mieć problemów z zimowaniem, należy jednak pamiętać, iż w warunkach naturalnych np w górach, mają nie tylko naturalne okrycie ze śniegu, ale także liści.
Jeden z gatunków - żywiec gruczołowaty (
Dentaria glandulosa syn.
Cardamine glanduligera)
.