Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Jakie podłoża do roślin doniczkowych

Jakie podłoża do roślin doniczkowych 2021/07/31 18:38 #245886

  • Krzysia
  • Krzysia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2766
  • Otrzymane podziękowania: 7329
Przesadzam swoje doniczkowe, kilka roślinek dostałam recourse , kilka okazyjnie kupiłam i próbuję znaleźć im odpowiednie donice i miejsce w domu.

Kupiłam już kilka różnych worków, od różnych producentów, ziemi do roślin doniczkowych : uniwersalna, do zielonych, do palm i dracen, do kaktusów... mam ważenie, że każda tak samo torfiasta, najlepiej wygląda ta do kaktusów. Zrobiłam mieszanki, dodałam włókna kokosowego, perlitu, wermikulitu i ziemi do warzyw z wiosennego zakupu, trafiła mi się jak 'prawdziwa ziemia' nie torf wink-3 .
Każda kupiona roślina, którą wyjmuję z donicy siedzi w rudym torfie, nawet te z domowej hodowli od pań na bazarku.

Miałam resztki podłoży sprzed 2 lat, te same marki, ale zupełnie inne jakościowo.

Podpowiedzcie czego używacie do roślin doniczkowych, takich uniwersalnych, nie specjalistycznych, np. do storczyków, których nie mam.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Jakie podłoża do roślin doniczkowych 2021/07/31 20:05 #245893

  • Efkaraj
  • Efkaraj Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
  • Posty: 13501
  • Otrzymane podziękowania: 31377
Krzysiu, ja kupuję ziemię uniwersalną. Przeważnie mieszam ją jeszcze z moja gliną ogrodową.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia


--=reklama=--

 

Jakie podłoża do roślin doniczkowych 2021/08/10 17:35 #246534

  • _wioletta_
  • _wioletta_ Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 17
Najlepsza uniwersalna :)
Nie ma co kombinować za dużo uważam. Jak przesadzam zawsze dobrze podlewam florahumusem i zostawiam, żeby się przyjęły. Patrzę tylko jakiego pH potrzebują rośliny (hoduję sobie hobbystycznie muchołówki i dzbaneczniki, więc one mają specyficzne wymagania od całej reszty).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj

Jakie podłoża do roślin doniczkowych 2021/12/09 10:09 #255600

  • zuzanna2418
  • zuzanna2418 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3576
  • Otrzymane podziękowania: 13811
Większość roślin tropikalnych, w szczególności epifitycznych potrzebuje ziemi luźnej i przepuszczalnej, więc ja staram się dodawać keramzyt, wermikulit lub perlit i drobną korę do podłoża. Korzenie wtedy mają szansę obeschnąć przed kolejnym podlaniem, co zapobiega gniciu.
Trzymam się generalnej zasady, że im bardziej sukulentna roślina (grube łodygi i liście magazynujące wodę) tym lżejsze i bardziej przepuszczalne powinno być podłoże.Niektóre rośliny wymagają wysokiej wilgotności powietrza, a nie tolerują zalegania wody w doniczce, więc na to trzeba uważać.
Do paproci z kolei podłoże magazynujące wodę (torfowe) z niewielka domieszką keramzytu czy perlitu.
Podłoże do kaktusów robimy sami z komponentów kupowanych u hodowcy: trochę ziemi kompostowej zmieszanej z duża ilością kruszywa, lawy, pumeksu, zeolitu, odrobiny węgla drzewnego.
Nie rozmnażaj, nie porzucaj-sterylizuj!
Miejska i wiejska dżungla
Blog wiejski

Zuzanna
Ostatnio zmieniany: 2021/12/09 10:19 przez zuzanna2418.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia
Czas generowania strony: 0.149 s.