Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Skrętniki

Skrętniki 2016/06/22 14:14 #6368

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Jestem zagorzałą wielbicielką skrętników.Zainteresowanie nimi przerodziło się u mnie w chorobę.Zgromadziłam na swoich parapetach i regałach grubo ponad 200 odmian.
Domownicy przywykli do tego że wszędzie są te piękne kwiaty.















Ostatnio zmieniany: 2016/06/25 08:40 przez rispetto. Powód: zmiana ikonki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, EdytaB, ewakatarzyna

Skrętniki 2016/06/23 21:00 #6664

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 592
  • Otrzymane podziękowania: 1024
Jolu, brawo za utrzymanie tych chimerycznych roślin - mnie dogorywa Czornaya magia :placz
Fendi i Gawayskaya wecherinka też zaczynają się skręcać.
Podłoże utrzymuję lekko wilgotne a one i tak wyglądają jakby gniły od nadmiaru wody :angry:
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Skrętniki 2016/06/23 21:26 #6677

  • markita
  • markita Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 4368
  • Otrzymane podziękowania: 8017
Hej vishenka
Fajnie, że założyłaś wątek :) , a ogrodowy też będzie? Skrętniki mnie nie lubią :oops: , właśnie padł mi ostatni od Ciebie krecigl . Dobrze, że chociaż zakwitł, a potem jakiś grzyb go wykończył :angry: . Niestety nie mam cierpliwości pamiętać o tych antygrzybowych podlewaniach ;) , w ogrodzie nie ogarniam , a co dopiero w doniczkach polewkamax
Zaczynają kwitnąć floksy?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2016/06/24 09:31 #6814

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Leszek.G-skrętniki nie lubią wilgoci bardziej im szkodzi niż przesuszenie podłoża.Ja jak widzę że roślinka robi się oklapła i nie ma za sucho to wyciągam ją z ziemi , płuczę dokładnie korzenie i sadzę do woreczka lub szczelnie zamykanego pojemnika z perlitem lekko wilgotnym, zazwyczaj ta reanimacja przynosi uzdrowienie, po miesiącu, półtora przesadzam do ziemi.Dla mnie skrętniki to piękne i wdzięczne w uprawie rośliny chociaż te nowe odmiany są bardziej wymagające.

markita-Marta teraz pogoda jest okropna i często różne choroby atakują skrętniki, u mnie na kilku liściach pojawił się mączniak mimo wietrzenia no ale temperatury są bardzo wysokie i na parapetach jest bardzo gorąco.
Właśnie wczoraj pyknęłam zdjęcia dwóm floksom, jeden to zakup wiosenny a drugi to stara odmian więc zdecydowanie sezon floksowy zaczęty no i liliowce też zaczynają.
Zastanawiam się nad wątkiem ogrodowym ale pewnie troch później otworzę teraz nie bardzo mam czas nawet na robienie zdjęć.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2016/06/25 23:36 #7280

  • kaska1ge
  • kaska1ge Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 218
Witajcie. Upały zdecydowanie nie służą skrętnikom.Ja podlewam dopiero jak przeschnie podłoże. A jeśli którys oklapnie z powodu braku wody to podlewam go odrobinę i dopiero gdy widzę, że liście nabrały turgoru podlewam jeszcze trochę.
Skrętniki nie lubią też mocnego słońca. Światło jak najbardziej jest im potrzebne do kwitnienia.Ale na nagrzanych parapetach ulegają poparzeniom

Kilka kwitnień u mnie:

DS-1290


Amelia


Hejnał


Cartier


DS-Ekspresija


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, wojtek, EdytaB, ewakatarzyna

Skrętniki 2016/06/26 07:24 #7301

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 592
  • Otrzymane podziękowania: 1024
Witaj Kasiu, sketniki od Ciebie nie mają u mnie lekko - 30stC w mieszkaniu niestety robi swoje :(
Zastanawiam się nad wywiezieniem skrętników na działkę, tylko czy jeszcze bardziej im nie zaszkodzę w ten sposób?
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2016/06/27 14:31 #7695

  • kaska1ge
  • kaska1ge Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 121
  • Otrzymane podziękowania: 218
Kurcze to wysoka temperatura.ja ze swoimi już 2 miesiące temu uciekłam z rozgrzanego poddasza na parter. Przy takich temperaturach łatwo o wszelkie choróbska i przedziorka.
Znajoma wywozi swoje skretniki co roku wiosną do drewutni na działkę. Więc może to nie taki zły pomysł. Możesz spróbować zwiększyć im wilgotność wkładając do pudełek plastikowych lub pustego akwarium. Wtedy łatwiej zniosą wyższą temperaturę. I koniecznie z dala od nagrzanych parapetów.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): EdytaB

Skrętniki 2016/06/28 14:31 #8020

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Moje stoją na południowym parapecie ale w oknach mam przypięte zazdrostki z białego płótna trochę to wygląda jak w dawnych ośrodkach zdrowia no ale cóż zrobić, ja się tym nie przejmuję a domownikom nie przeszkadza.Młode sadzonki i listki stoją na parapetach wschodnich.
























Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, lucy09, wojtek, EdytaB, iwona7771, ewakatarzyna

Skrętniki 2019/03/24 15:52 #154725

  • EdytaB
  • EdytaB Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 160
chyba się zaraziłam :silly:
skrętniki spodobały mi się pewnego dnia, poczytałam o nich i stwierdziłam, że to nie dla mnie.
Jednak los nas połączył i mam 2 sztuki. Jeśli ich nie zabiję w najbliższym czasie to z pewnością zakupię następne odmiany.


Pozdrawiam Edyta
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, Efkaraj, wojtek, ewakatarzyna

Skrętniki 2019/03/25 06:32 #154817

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 592
  • Otrzymane podziękowania: 1024
Skrętniki nie lubią zbytniego ciepła - to na pewno. I nadmiaru wody też nie. I Podłoże musi być dość przepuszczalne.
U mnie ostał się 1 - Carioca. Posadzony w ub roku w mech spagnum, wysuszony i pokruszony. przezimował całkiem ładnie w temp ok 15st C. Teraz zaczyna przyrastać. Aż korci żeby poszukać listków i ukorzenić inne... :silly:
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2019/03/25 08:50 #154822

  • Jola1
  • Jola1 Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 484
Co do ciepła to bym polemizowała.U mnie skrętniki rosną na dwóch południowych parapetach, latem trochę je cieniuję.Mają duże, wysokie doniczki 2-litrowe, podlewam raz w tygodniu, mają się bardzo dobrze.Oczywiście każdy ma jakieś swoje obserwacje.Skrętniki nie lubią przelania bo gniją im korzenie i proces ten zachodzi bardzo szybko ale bardzo lubią zamgławianie i u mnie latem nawilżacz chodzi cały dzień.












Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulka, zielonajagoda, Efkaraj, lucy09, zanetatacz, ewakatarzyna

Skrętniki 2019/03/25 13:09 #154837

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 986
  • Otrzymane podziękowania: 2258
Śliczności :bravo
Ja niestety mam na sumieniu dużo pięknych odmian, jestem skrętnikową kilerką, zostały mi chyba ze trzy sztuki, bardziej po drodze mi z achimenesami :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jola1

Skrętniki 2019/05/20 10:30 #162994

  • iwona7771
  • iwona7771 Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 2
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam. Ja dopiero zaczynam prZygodę ze skretnikami. Póki co mam dwa. Chciałabym powiększyć ich hodowlę Ale póki co nie mogę ich spotkać a wolałbym kupić listki niż sadzonki. Bardzo chętnie jesli by Pani miala na sprzedaz bym kupiła ? Widać że ma Pani rękę do skretnikow. Pani kolekcja jest naprawdę imponująca, kwiatki sa cudowne. Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2019/07/08 11:22 #170001

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3695
  • Otrzymane podziękowania: 11810
Czy to jest skrętnik? 0flaga Jeśli nie to proszę usunąć mój wpis :)

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2019/07/08 14:32 #170012

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1176
  • Otrzymane podziękowania: 4113
Nie.?
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Skrętniki 2019/07/10 11:47 #170266

  • Leszek.G
  • Leszek.G Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • podlasie, 5B
  • Posty: 592
  • Otrzymane podziękowania: 1024
To jest Gloksynia :P Bardzo ładna zresztą.
"Żeby zdobyć wiedzę - trzeba się uczyć. Żeby zdobyć mądrość - trzeba obserwować. " - Marylin vos Savanti
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka

Skrętniki 2022/02/04 16:26 #259127

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 259
  • Otrzymane podziękowania: 1132
Od dwóch lat próbuję dogadać się ze skrętnikami - z różnym skutkiem.


UA - Marry Christmas




Snowkiz Strawberry Fizz




Roksolana




Midnight Poison


Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418, basik, ewacz, wojtek, Maggie, janka.p, DorotaZ

Skrętniki 2023/05/31 11:43 #296280

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Posty: 259
  • Otrzymane podziękowania: 1132
Bristols Spectacular


Pozdrawiam serdecznie, Ewa
Ostatnio zmieniany: 2023/05/31 11:45 przez ewakatarzyna.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zuzanna2418, ewacz
Czas generowania strony: 0.200 s.