Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Glorioza Rotszylda (Gloriosa rothschidiana)

Glorioza Rotszylda (Gloriosa rothschidiana) 2018/03/20 10:10 #109270

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Niewiele jest roślin o tak pięknych kwiatach jak gloriozy. Jest to pnącze tropikalne, pochodzące z Afryki, a więc nadaje się do uprawy; albo w donicach, albo w szklarniach i namiotach foliowych. Należy do rodziny zimowitowatych (Colchicaceae)– obejmującej kilka gatunków dziko rosnących.
Pod osłonami jej pędy osiągają długość do 3 m, a duże, eliptyczne liście są zakończone wąsem owijającym się wokół podpory.
Kwiaty osadzone są w kątach liści, na szypułkach o długości około 20 cm. Płatki mają pofałdowane, odgięte do tyłu. Początkowo są prawie żółte, a z czasem zmieniają barwę na czerwoną. Uroku dodają im wystające pręciki.

Najlepiej rośnie w chłodzie (18 - 20 st. C), ale toleruje i wyższe temperatury pod warunkiem, że ma dobrą wentylację, ale nie wietrzne przeciągi. Jest zatem rośliną dość wymagającą dlatego pewnie rzadko uprawianą amatorsko.
Rozmnażać można z nasion (zakwitną po 3 latach), ale wygodniej kupić bulwy. Bulwy sadzi się poziomo w dobrze odkażone podłoże. Są bowiem bardzo wrażliwe na choroby grzybowe i uszkodzone łatwo gniją. Każde uszkodzenie należy niezwłocznie odkazić, np. Funabenem.

Posadzona bulwa wypuszcza przeważnie 2 - 3 pędy, wytwarza nowe dwie bulwy złączone w kształcie odwróconej litery V i zamiera. Właśnie to "V" można rozdzielić i mieć 2 kolejne bulwy. Najlepiej robić to wiosną po przechowaniu korzeni w donicy z ziemią, w której rosły.

Najlepiej rośnie w odwapnionym podłożu gliniastym z dodatkiem 1/4 piasku. Ja uprawiałem w namiocie foliowym, w glebie próchniczno-piaszczystej i ładnie rosły. Dwa lata temu okazało się, że bulwy w przechowaniu zagniły, więc je musiałem wyrzucić. Nie odnawiałem już uprawy, bo zafascynowały mnie inne gatunki, mniej kłopotliwe, ale gdyby ktoś chciał uprawiać, to zapewniam, że satysfakcja jest olbrzymia.

O gloriozie możesz poczytać również w dziale roślin doniczkowych : Glorioza wspaniała (Gloriosa superba )







Ostatnio zmieniany: 2023/02/27 19:37 przez Poll. Powód: poprawienie nazwy łacińskiej
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, takasobie, nowababka, nelu-pelu, wojtek, BluszczykZielony

Glorioza Rotszylda (Gloriosa Rothschidiana) 2020/03/11 06:59 #192973

  • Juleczka
  • Juleczka Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 2046
  • Otrzymane podziękowania: 6436
Też mam gloriozę...














"Ogrodnictwo to niebezpieczne hobby- bywa, że codzienne obcowanie z roślinami zmienia się w uzależnienie." :)

Różanie-i nie tylko-u Juleczki
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): nowababka, wojtek, Maggie


--=reklama=--

 

Glorioza Rotszylda (Gloriosa rothschidiana) 2023/02/27 16:02 #287777

  • wojtek
  • wojtek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 7691
  • Otrzymane podziękowania: 39496
Udało mi się zobaczyć gloriozę w środowisku naturalnym ... fot. 23-25. 02.2023, Namibia



Pierwszą wypatrzyłem na szczycie skalnego płaskowyżu Waterberg. Co dosyć mnie zaskoczyło, ponieważ warunki do wzrostu roślin wydawały się tam dosyć ekstremalne.















Później okazało się, że dosyć często glorioza występuje w afrykańskim buszu. Wspina się przeważnie na kolczastych krzewach i rozkwita na ich szczecie. Ale rośnie też na trawiastych łąkach.
Kwitnie końcem lata, bo koniec lutego na półkuli południowej to tak jakby u nas koniec sierpnia. Tylko, że tam przez cały rok jest lato :lol:









Ostatnio zmieniany: 2023/02/27 19:38 przez Poll. Powód: poprawienie nazwy łacińskiej
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, VERA, nelu-pelu, basik, DorotaZ, ewakatarzyna
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.158 s.