Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Drakunkulus, dziwadło, smocza lilia (Dracunculus)

Drakunkulus, dziwadło, smocza lilia (Dracunculus) 2020/04/10 23:14 #196539

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Otrzymane podziękowania: 40881
Dracunculus

Dziwadło, zwane też smoczą lilią ( słowo 'dracunculus', oznacza 'mały smok') , to rodzaj roślin należących do rodziny obrazkowatych (Araceae). The Plant List ujmuje tylko 2 gatunki tych zadziwiających roślin:

1/ Dracunculus canariensis, zostało opisane w 1841r.. To kwitnący na biało, mniej spektakularny gatunek występujący na Wyspach Kanaryjskich i Maderze

2/ Dracunculus vulgaris , opisane w 1832r. Gatunek pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego i spotkać go można na naturalnych stanowiskach na Bałkanach, Wyspach Egejskich i w południowej części Turcji. Obecnie, spotykany jest też w niektórych stanach USA, na terenie Włoch, oraz cieplejszych rejonach Europy zachodniej i w północnej Afryce, szczególnie w Algierii.

Oba gatunki są roślinami bulwiastymi, ale ich bulwy nie zimują w gruncie w naszych warunkach klimatycznych.

Dracunculus vulgaris na rycinie z dzieła 'Temple of Flora' Roberta Johna Thorntona (1768-1837)

źródło" Wolne zasoby Wikipedii, ze zbiorów Botanicus Digital Library

,
Ostatnio zmieniany: 2021/07/03 22:21 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Drakunkulus, dziwadło, smocza lilia (Dracunculus) 2021/07/03 22:44 #243369

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
W ubiegłym roku kupiłam sporą ilość przecenionych cebul Dracunculus vulgaris. Choć wiem, że ich zimowanie w gruncie jest ryzykowne, jednak zaryzykowałam. :lol: Zostały wkopane bardzo głęboko i przykryte dodatkowo warstwą kompostu. Wynik moich eksperymentów wydawał mi się średni, bo cztery z 15 bulw dały kwiaty a następne pięć olbrzymie liściory osadzone na mocnych, łaciatych łodygach. Pogodziłam się z tym, że reszta po prostu przepadła. Tymczasem, w ostatnich dniach zauważyłam trzy kolejne charakterystyczne kiełkujące pędy na bardziej cienistych stanowiskach. Podsumowując- mimo dużych mrozów, 13 z 15 bulw przetrwało. Być może pojawią się jeszcze następne?

Jedno z dziwadeł rozwijające kwiatostan

fot.27.06.2021r

Kwiatostany są niesamowite- olbrzymie a pofalowana po brzegach pochwa ma wygląd aksamitu

fot.28.06.2021r.

Inny egzemplarz, który właśnie przekwitł

fot.27.06.2021r.

Te dziwadła, które zawiązały kwiaty, mają liście umiarkowanej wielkości. Natomiast te, które nie zakwitły, szczycą się liśćmi naprawdę olbrzymimi, bo mającymi około 60 cm średnicy.

fot.26.06.2021r.
.

.
Ostatnio zmieniany: 2021/07/04 00:37 przez Poll.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, DorotaZ

--=reklama=--

Drakunkulus, dziwadło, smocza lilia (Dracunculus) 2021/08/13 23:08 #246719

• Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
Myślałam, że liście dziwadła szybko zanikną a one ciągle trzymają się świetnie

fot.13.08.2021r.
.
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.205 s.