Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/07 21:32 #228097

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Online
  • Ekspert
  • Posty: 154
  • Otrzymane podziękowania: 654
cyklamen Rubrum




Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, tabaaza, takasobie, VERA, nowababka, elakuznicom, basik, ewacz, Ma-Do, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/14 21:29 #228737

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Rozkręca się cyklamen dyskowaty 'Rubrum', rosnący na cienistym, chłodnym stanowisku.

fot.14.03.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, tabaaza, takasobie, VERA, elakuznicom, ewacz, a.nia, tragopan


--=reklama=--

 

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/18 11:32 #229142

  • tabaaza
  • tabaaza Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 615
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Hejka! :P

Mam z moimi cyklamenami pewien problem. Cyklameny dyskowate które u mnie obecnie rosną to w olbrzymiej większości siewki roślin wykoszonych przez pamiętną zimę w 2012 . Jest ich z roku na rok coraz więcej ale żadna z bulw nie produkuje więcej niż pięć kwiatów. Hym... w związku ze związkiem te moje łączki cyklamenowe są coś mało łączaste. Ponoć taki jest naturalny wygląd cyklamenów w lasach. Taa... tylko że mła oglądała zawsze cyklameny w ogrodach. Ogród to cytowanie natury i wolałabym większe zagęszczenie. Sama nie wiem czy dosadzić kupne bulwy, czy przesadzać te małe bulwki ( choć wydaje mi się że roślina sama zasiana zawsze rośnie w miejscu dającym jej największe szanse )?









Pozdrówka
Tabs :kot
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, takasobie, elakuznicom, basik, ewacz, a.nia, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/22 21:01 #229606

  • SantaRispetto
  • SantaRispetto Avatar
  • Online
  • Ekspert
  • Posty: 154
  • Otrzymane podziękowania: 654
Też się pochwalę :P
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, takasobie, elakuznicom, basik, ewacz, a.nia, Ma-Do, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/27 19:59 #230066

  • janka.p
  • janka.p Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1522
  • Otrzymane podziękowania: 3851
Też się wreszcie dochowałam!
Cyklamen bluszczolistny, wprawdzie bez kwiatów ale to pierwszy, na nie przyznam się ile kupionych, który doczekał u mnie kolejnego sezonu. Jesienią miał dokładnie jednego liścia i jednego kwiatka a dziś przywitał mnie tak:

Ostatnio zmieniany: 2021/03/27 20:00 przez janka.p. Powód: brak zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, elakuznicom, ewacz, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/28 22:25 #230248

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Nie mogę się doczekać solidnych kęp cyklamenów :mur Cos tam rośnie, cos kwitnie, ale szału nie ma.


fot.28.03.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, elakuznicom, ewacz, Ma-Do

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/31 19:32 #230511

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
A to ciekawe dlaczego nie chcą rosnąć think: U mnie rosną dobrze, nawet na suchym stanowisku, pod starymi jałowcami.

fot.31.03.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, elakuznicom, ewacz, Ma-Do, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/03/31 21:06 #230557

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Basiu, rozmawiałam dziś z Dagą- moja córką. U nich, w UK także upały, więc siedziała na ławeczce na podwórku. Zapytałam ja, co tak ładnie kwitnie za ławeczką, bo 3-4 lata temu robiłam jej tam rabatkę z różnymi roślinami. Okazało się, że to biała skalniczka, ale obok zobaczyłam przepiękne kępy cyklamenów. Wypasione! Pamiętam, jak je sadziłam- maluszki z doniczek P6. Pochwaliłam a Daguś na to, że już ją te cyklameny wkurzają, bo.... ma siewki w każdej roślinie, nawet na trawniku. Pokazała a ja zdębiałam, bo zobaczyłam dziesiątki małych listeczków w trawie... Wszędzie.
Gleba tam byle jaka, ma dosłownie 10 cm grubości a pod spodem kupa gruzu po wyburzonej ok 10 lat temu bibliotece. Myślę, że właśnie podkład z gruzu i stała, spora wilgotność sprzyjają takiemu sianiu się cyklamenów. U mnie mają po prostu zbyt kwaśno pod nogami. Kupiłam już dolomit i będę próbowała nieco zmienić odczyn gleby na bardziej zasadowy.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, elakuznicom, basik, ewacz, Ma-Do

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/05/16 16:31 #236860

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Cyclamen repandum...pierwszy rok w ogrodzie ;)



Zdjęcie porównawcze z kocią kitą.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, jugo, elakuznicom, basik, ewacz, a.nia, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/07/14 21:35 #244538

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Od kilku dni kwitną siewki Cyklamena purpurowego.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zuzanna2418, elakuznicom, basik, ewacz, Ma-Do, janka.p, DorotaZ, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/07/16 07:25 #244670

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
Tomek, ten twój purpurowy wygląda jak C. colchicum.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/07/16 10:23 #244685

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
tragopan, może tak być. Dostałem go wiele lat temu jako purpurowego. Nie wiem jakie są różnice, bo one chyba są blisko spokrewnione? Dodam później więcej fotek , to sam ocenisz.


edit;





Ostatnio zmieniany: 2021/07/16 17:08 przez Tomek Mr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, ewacz, Ma-Do, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/07/16 22:30 #244735

  • tragopan
  • tragopan Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Nie wstawiam linków :)
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 224
Tomek, cyklamen colchicum ma ząbkowane liście, a purpurowy nie.
Nie mam w swoim ogrodzie colchickiego. Co kupiłem nasiona, to albo nie wykiełkowały, albo były perskie.
Mam zatem kilka sztuk purpurowego. Obecnie teraz kwitną. Oba gatunki mają
kwitnienie w tym samym okresie.
W tym roku jest anomalia na kwitnienie cyklamenów i nie tylko.
Już mi zakwitły bluszczolistne, i jeszcze jakieś maleństwa.
Na zdjęciu cyklamen purpurowy.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, elakuznicom, basik, ewacz

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/08/22 19:28 #247194

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Pierwszy raz zakwitły cebulki, kupione jesienią 2019 roku, jako Cyclamen coum 'Album'
Już wiadomo, że nie to, ale nie wiadomo co :lol:

fot.22.08.2021






pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Krzysia, elakuznicom, ewacz, Ma-Do, DorotaZ, tragopan, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/08/22 21:07 #247208

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Basiu, ja bym stawiał na hederifolium. U mnie teraz zaczęły kwitnienie.

Ta siewka wyrosła w żwirze przy altanie.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, elakuznicom, basik, ewacz, DorotaZ, ewakatarzyna

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/08/26 18:37 #247609

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Cyklamen neapolitański (Cyclamen hederifolium) pokazał pierwsze kwiaty.

fot.24.08.2021


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, Krzysia, ewacz, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/09/05 22:51 #248545

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66639
Cyclamen hederifolium 'Silver Leaf' o bladoróżowych kwiatach bardzo dziwnie u mnie rośnie. Liście rozprzestrzeniły się w odległości około 10-30 cm od kwiatów




fot.03.09.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, edyta, Krzysia, elakuznicom, basik, ewacz, DorotaZ, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/09/06 07:50 #248560

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
U mnie coraz więcej siewek cyklamenów. Najlepiej wysiewa się Cyclamen hederifolium .







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Krzysia, elakuznicom, basik, ewacz, wojtek, a.nia, Ma-Do, DorotaZ, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/09/06 20:36 #248604

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Cyklamen bluszczolistny 'Ivyice Pure White', troszkę ciasno się zrobiło na tej rabatce gwizdac

fot.06.09.2021
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2021/09/06 20:39 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, Krzysia, Franusiowa, elakuznicom, ewacz, Ma-Do, janka.p, DorotaZ, tragopan

Cyklamen (Cyclamen) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/10/03 10:42 #250364

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Kwitnie cyklamen cylicyjski (Cyclamen cilicium). Dwa lata temu posadziłam jedną cebulkę.

fot.02.10.2021
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, Tomek Mr, edyta, Krzysia, chester633, Franusiowa, elakuznicom, ewacz, tragopan
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.209 s.