Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/08 19:52 #189221

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Cudowny widok! Żal mi, że nie mogę jutro skoczyć do Radojewa a po niedzieli znów ma być pochmurno. :blink:

Tymczasem wyszły dwa moje odmianowe ranniki, ale bardzo, bardzo słabiutko. Musze je chyba przenieść na wilgotniejsze miejsce, bo tak, to się nie namnożą za 100 lat.

Rannik 'Schwefelganz"




'Orange Glow'


fot.08.02.2020r

Obie te odmiany kupiłam wiosną ubiegłego roku.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, edulkot, VERA, Semper, nowababka, Izula, jugo, basik, Danusia ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/16 09:14 #189985

  • Tomek Mr
  • Tomek Mr Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 6267
  • Otrzymane podziękowania: 24463
Pokazały się i moje ranniki. Zwykle wychodziły jak u wszystkich już przekwitły... ale ta zima zmyliła je chyba? think:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, edulkot, VERA, nowababka, jugo, Puszek, Danusia, a.nia


--=reklama=--

 

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/16 10:37 #189993

  • Puszek
  • Puszek Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 1930
  • Otrzymane podziękowania: 3830
U mnie pierwszy rannik pokazał się już 20 stycznia. Zrobiłam zdjęcie wieczorową porą bo wcześniej nie zrobiłam obchodu działkowego (żeby zobaczyć ile nowych dziur i kopców porobiły mi krety :placz )


To zdjęcie już trochę późniejsze bo z 29 stycznia. Nawet widać resztki śniegu (drugi raz tej zimy zwyc )


A tak wyglądało rannikowe poletko (między różami) 7 lutego.


A dzisiaj wyszło słoneczko to może uda mi się zobaczyć otwarte ranniki :nie_wiem
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 2020/02/16 10:37 przez Puszek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, Izula, zanetatacz, basik, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/17 20:03 #190123

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Nie dorobiłam się jeszcze takich łanów ranników jak u Was :mniam
U mnie rosną w trzech, różnych miejscach.

Pierwsze zakwitły rosnące pod drzewami liściastymi, więc wiosną mają słoneczko, a potem świetlisty cień i już prawie przekwitają.



w drugiej kolejności pojawiły się te na stanowisku półcienistym, chłodnym, wystawa wschodnia. Wyciągnięte trochę z powodu niedostatku światła, ale kwitną i wysiewają się.



natomiast grupa rosnąca w pełnym słońcu pojawiła się dopiero teraz... nawet już myślałam, że coś je zeżarło...


fot.dziś (17.02.2020)
pozdrawiam Basia
Ostatnio zmieniany: 2020/02/17 20:04 przez basik.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, jugo, Danusia

Eranthis hyemalis 'Grünling' 2020/02/26 20:06 #191103

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Moje ranniki zimowe (Eranthis hyemalis) już przekwitają, ale ze natura nie zna próżni, więc rozwijają się już... ranniki wiosenne (Eranthis cilicica)



Tylko rosnące na chłodniejszych stanowiskach odmiany rannika zimowego jeszcze są w pełni kwitnienia np 'Grünling'


fot.26.02.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, jugo, basik, Danusia

Eranthis hyemalis 'Grünling' 2020/02/26 20:18 #191105

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 11260
  • Otrzymane podziękowania: 20700
Moje zaczęły kwitnąć jakimś cudem mam w dwóch z czego sie cieszę i widziałam dzisiaj siewki.





Danusia

Człowiek jest kowalem swego losu.Może dlatego znajdujemy się tak często miedzy młotem a kowadłem. HORACY
Moje małe szczęścia i porażki
WIZYTÓWKA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, basik

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/26 21:46 #191113

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
I ja mam ich troszkę a liczę na więcej :lol:





pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, edulkot, VERA, chester633, nowababka, basik, Danusia, wojtek

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/27 22:27 #191258

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Rodzice z przychówkiem clap clap clap

fot.27.02.2020




pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, takasobie, edulkot, VERA, nowababka, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/02/28 06:50 #191265

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Gramolą się ranniki cylicyjskie...
Ostatnio zmieniany: 2020/02/28 06:50 przez Asia2.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, takasobie, edulkot, VERA, chester633, nowababka, nelu-pelu, Puszek ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/03/03 19:18 #191922

  • Orszulka
  • Orszulka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3283
  • Otrzymane podziękowania: 7381
Nie mogę od lat się dochować... Ale w tym roku zakwitły aż dwa clap
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, piku, edulkot, VERA, nowababka, Franusiowa, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/03/17 23:26 #193724

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Zawsze to jakiś postęp. :lol:
Kwitnienie moich ranników, to już historia. Z dobrych wiadomości cieszy ta, że widzę sporo zawiązanych nasion


fot.15.03.2020r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edulkot, VERA, nowababka, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/03/18 09:03 #193754

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3633
  • Otrzymane podziękowania: 11479
Moje też już przekwitły, ale nadal nie mogę się doczekać większej plamy :tup - może za rok, może dwa...?

pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, edulkot, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/03/20 19:23 #193985

  • Franusiowa
  • Franusiowa Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3897
  • Otrzymane podziękowania: 13569
Ranniki, po przekwitnieniu..







Tak wygląda rabata przy tarasie cała w zieleni w innej części ogrodu wygląda podobnie .
Już za kilka tygodni cebulki ranników schowają się głęboko w ziemi, żeby nabrać energii na przyszły rok.
Pewnie jesteście ciekawi, co rośnie, po zaschnięciu ranników ,
Na pierwszym miejscu pięknie kwitną moje ukochane róże wspomagane kwiatami jednorocznymi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, VERA, nowababka

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/03/21 11:02 #194111

  • VERA
  • VERA Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 5962
  • Otrzymane podziękowania: 24660
Ranniki zimowe zawiązały nasienniki, liche bo liche, ale zawsze jakieś nasionka będą :tup




Natomiast z poletka ranników wiosennych po inwazji myszatych ocalały trzy mizerne sztuki :(

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, nowababka, Franusiowa, basik, Danusia

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2020/05/05 16:20 #199709

  • nowababka
  • nowababka Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A na drogę w nieznane - nadzieję…
  • Posty: 3633
  • Otrzymane podziękowania: 11479
Moje też z nasionami, ale kiedy doczekam takich ilości jak u koleżanek? :unsure:




:fotka 02.05.2020
pozdrawiam (◕‿◕✿)
Marysia [a.k.a olibabka]
"Jeśli masz dwa bochenki chleba, sprzedaj jeden i kup liliowca" - przysłowie chińskie
:tup u mnie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edulkot, basik

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/01/29 21:38 #224483

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Ranniki (Eranthis hyemalis) już powoli ruszają, ale nie dają -póki co - spektakularnego efektu, bo nie ma śniegu. Do tego, prawdopodobnie bażanty stwierdziły, że mogą dobrze smakować, więc obok rosnących kwiatów widzę też 'odziobane' od łodyżek i leżące o kilkanaście centymetrów od kępki.




fot.29.01.2021r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Semper, nowababka, basik

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/02/01 08:47 #224675

  • Asia2
  • Asia2 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1167
  • Otrzymane podziękowania: 3666
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, pomimo kilkucentymetrowej pokrywy śnieżnej, pojechałam wczoraj do Radojewa rzucić okiem, czy już są. No więc nie ma. Ani du du. Rozgrzebywałam w kilku bardziej nasłonecznionych miejscach śnieg, ale ranników ani widu, ani słychu. Zdecydowanie tegoroczna wiosna przyjdzie później... :unsure:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll

Rannik (Eranthis) – gatunki, odmiany, uprawa w ogrodzie 2021/02/01 12:20 #224702

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Przejrzałam nasze wpisy w tym wątku i zauważyłam twój Asiu z Radojewa - byłaś tam 2-go lutego. Ranniki już kwitły. Faktycznie, będzie chyba około tygodnia, może dwóch, opóźnienia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Asia2

Eranthis hyemalis Winterzauber 2021/02/23 20:22 #226970

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25632
  • Otrzymane podziękowania: 66636
Odmianowe ranniki rosną u mnie w kilku miejscach. Najszybciej rozwijają się te, które rosną w piaszczystej, lekkiej glebie.

I tak, Eranthis hyemalis 'Schwefelglanz' o bardzo jasnożółtych kwiatach w ciągu 3 lat, z jednej roślinki utworzył nieduża kępkę









Rannik zimowy 'Orange Glow' od 3 lat jeden kwiatuszek :mur



Eranthis hyemalis 'Winterzauber, wcześnie kwitnąca, sterylna odmiana, która dość wolno się rozrasta


fot.23.02.2021r.
.
Ostatnio zmieniany: 2021/02/23 20:39 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, VERA, basik

Eranthis hyemalis Winterzauber 2021/02/23 20:47 #226976

  • basik
  • basik Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 16345
  • Otrzymane podziękowania: 54861
Ja mam tylko takie najzwyklejsze. Dziś (23.02.2021) w bardziej nasłonecznionym miejscu zauważyłam taką kępkę :)

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, VERA, wojtek
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.203 s.