Uprawa roślin w pojemnikach.
Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają szczególnej opieki. Nawet najlepsza donica jest dla rośliny środowiskiem sztucznie wytworzonym. Ziemia w pojemniku wysycha szybciej niż na rabacie, słońce nagrzewa ścianki , podnosząc temperaturę podłoża, w którym posadzone są rośliny.
Musimy pamiętać również, iż rośliny jednoroczne w ciągu jednego sezonu przechodzą cały cykl wegetacyjny. Wzrastają wiosną po czym kwitną, wydają nasiona i obumierają. Ich wygląd będzie zależał od tego ile uwagi i zabiegów im poświęcimy.
Podłoże nie powinno być przesuszone. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem, wodą odstaną o temperaturze otoczenia.
Co 10-14 dni rośliny powinny być zasilane nawozem do kwiatów balkonowych. Nie dodajemy nawozów gdy rośliny posadzone są w ziemi z dodatkiem nawozu długodziałającego. Na dnie pojemnika zawsze powinna znaleźć się warstwa drenażowa z keramzytu lub potłuczonych doniczek glinianych. Ja na dno pojemników daję drobne kamyczki i żwir. Sprawdzają się równie dobrze.
Najlepsze
pojemniki są drewniane i ceramiczne gdyż nie nagrzewają się tak mocno jak plastikowe. Na plus dla tych ostatnich przemawia ich niewielka waga, co przy uprawie wiszącej jest bardzo istotne. Drewniane i ceramiczne donice powinny być wyłożone wewnątrz folią. Niezależnie od rodzaju materiału z jakiego wykonane jest naczynie w którym posadzimy rośliny, każde z nich powinno mieć otwory odpływowe odprowadzające nadmiar wody. Jeśli donicę mamy wyłożoną folią, również w niej robimy otwory. We wszystkich moich pojemnikach dno wykładam agrowłókniną, aby nie doprowadzić do wypłukiwania ziemi spod roślin.
Tworząc kompozycję z kilku roślin, dobierajmy je w zależności od ich wymagań uprawowych.
Tworzenie kompozycji w pojemnikach.
Jak już zaznaczyłam wyżej, w tworzeniu zestawień musimy zwracać baczną uwagę na preferencje roślin, które mają rosnąć w jednym pojemniku.
Musimy pamiętać, że posadzenie wspólnie roślin cieniolubnych z roślinami wymagającymi słonecznego stanowiska, spowoduje iż w cieniu nie będą kwitnąć te, które do kwitnienia potrzebują słońca, a w słońcu, cienioluby stracą turgor i będą więdły. Takie zestawieni wpłynie więc niekorzystnie na całość kompozycji.
Ta sama zasada dotyczy roślin lubiących mieć "mokre nogi" z roślinami które preferują suche podłoże. Pierwsze, susza pokona w ciągu kilku dni, drugie w za mokrej ziemi zgniją lub będą chorować na choroby grzybowe.
Oczywiście zawsze jest jakieś wyjście i można próbować znaleźć zloty środek. Taras możemy przecież upięknić kilkoma donicami, gdzie w każdej będą rosnąć rośliny, które ze sobą dobrze się czują.
Do tego forum nie masz dostępu