Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/16 09:31 #310490

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7520
  • Otrzymane podziękowania: 16578
Siberia napisał:
Kochanieńka, nie kupuj, przyślę Ci za darmo 2smiech

Iwonko, dziękuję :buziak . Na forumowe koleżanki zawsze można liczyć :przytulam .

Pietruszkę naciową posiałam w tunelu i zbieram cały czas. Wczoraj dodawałam do obiadu :mniam .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2024/01/16 09:31 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/16 09:40 #310491

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
Janko, Twoje sprawozdanie jest doskonałe, recourse Na pewno skorzystam z kilku pomysłów :-)

U mnie marchew jest podstawowym warzywem, czyli z pierwszej piątki (pomidor, ogórek, cebula, marchew, czosnek). W tamtym roku kury uciekinierki z zagrody wygrzebały większość wschodów, kupiłam nawet nasiona na dosiewanie, ale jakoś nie doszło do odnowienia uprawy. W tym roku sobie odbiję polewkamax

Edytko, u mnie arbuzy i melony udawały się tylko na kompostowniku, który w południe miał słońce, a ze wszystkich stron był osłonięty od wiatru.
Wszystkie uprawiane w gruncie miały za zimno, zbyt zbitą glebę od podlewania, rosły małe i plonowały marnie. Nigdy węcej.
W tym roku próbuję uprawy w tunelu zarowk
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, janka.p


--=reklama=--

 

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/16 12:50 #310504

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1435
  • Otrzymane podziękowania: 3800
Ja też z informacji od Janki skorzystam. Dzieki.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/17 12:27 #310555

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 513
  • Otrzymane podziękowania: 806
Ja jeszcze nic nie wysiałam ale mam duży warzywnik w 24 skrzyniach. Co roku, oprócz standardowych upraw staram się też coś poskeperymentować dla zabawy. W tym roku jeszcze nie wiem co to będzie ale rok temu wysiałam orzeszki ziemne i były przepyszne więc w tym roku zagoszczą po raz drugi :)






Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, edyta, piku, takasobie, Ave, zanetatacz, nelu-pelu, DorotaZ

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/17 12:51 #310561

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
Prawdziwe orzeszki ziemne, takie jak w sklepie sprzedają? Fistaszki???
Skąd wzięłaś nasionka? Z zakupionych do jedzenia fistaszków????

Też chcę 2smiech

Bez eksperymentów nie ma życia rotfl
Ostatnio zmieniany: 2024/01/17 12:52 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/17 15:30 #310572

  • GosiaM
  • GosiaM Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Małgoś
  • Posty: 1194
  • Otrzymane podziękowania: 4172
Andzia,właśnie i ja jestem ciekawa. Już mnie skusiłaś na te fistaszki. Ps. Jaka masz ziemię? Ciekawa jestem w jakiej lubią rosnąć.
zielonozakreceni.pl/forum/ogrody-zielono-zakreconych/9755-wszystko-od-nowa?start=%1$d
"Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia"

"Zakładaj własne ogrody i ozdabiaj swoją duszę zamiast czekać aż ktoś inny przyniesie ci kwiaty"
Ostatnio zmieniany: 2024/01/17 15:30 przez GosiaM.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, edyta

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/18 07:29 #310622

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 513
  • Otrzymane podziękowania: 806
Tak, to są fistaszki :) Nasiona kupiam przez allegro ale w sklepach też mogą być bo to są zwykłe nasiona od Legutki:





W torebce są orzeszki, oczywiście nie prażone i nie solone :) Nie pamiętam ile ich tam jest ale chyba ok 12-15 sztuk było. Wszystkie wysiałam w domu w doniczkach w drugiej połowie marca a potem w maju po przymrozkach do gruntu. Połowę zjadł turkuć a z połowy zebrałam plon w październiku. Ziemię mam taką sobie, powiedziałabym że ilastą ale dosypuję tam też kompost żeby ją polepszyć. Roślinki są urocze i rosły bez problemów. Na opakowaniu jest napisane, że kwiaty po zakwitnięciu wciskają się do ziemi gdzie tworzą strąki czy coś w tym stylu ale powiem Wam , że podglądałam je cały sezon i nic takiego nie widziałam, nawet te kwiatki takie były jakby ich nie było i generalnie myślałam, że nic z tego nie będzie ale je zostawiłam do jesieni. Jak już sprzątałam ogród przed zimą, to myślę sobie, że czas wyjąć te roślinki orzeszkowe i naprawdę nie liczyłam, że tam coś jest. A okazało się, że były obfite zbiory. Orzechy pyszne, takie młodziutkie, świeże, soczyste, inny smak niż po suszeniu i prażeniu ale to zwykle orzechy tak mają :) W tym roku mam zamiar kupić kilka torebek nasion a nie tylko jedną. Roślinki są bardzo ładne, przypominają mi koniczynki :)
Ostatnio zmieniany: 2024/01/18 22:03 przez th. Powód: Uaktywnienie pliku
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, edyta, piku, takasobie, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/18 08:57 #310626

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
recourse Się będzie działo polewkamax

Weszłam na allegro i obkupiłam się rotfl Mnóstwo nasionek warzyw, kwiatów itd. oraz 5 paczek orzeszków ziemnych :jupi
Kalarepa i bakłażan, a nawet rumianek, dyńki ozdobne, mix bazylii i dużo innych. Jutro mają dotrzeć... to będzie cud :diabelek
Ostatnio zmieniany: 2024/01/18 18:21 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/19 06:20 #310667

  • Ave
  • Ave Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1435
  • Otrzymane podziękowania: 3800
Ja też idę kupić :jupi miałam nie robić w tym roku w domu sadzonek polewkamax
Ostatnio zmieniany: 2024/01/19 06:21 przez Ave.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/19 07:41 #310670

  • Andzia
  • Andzia Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 513
  • Otrzymane podziękowania: 806
Ja dziś robię przegląd nasion i w weekend też poszaleję z zakupami. Paprykę kupię chyba tylko w ogrodniczym koło domu bo chciałabym już w ten weekend wysiewać. Jak cudownie, że zaczyna się pora wysiewów, znaczy się wiosna coraz bliżej, rączki swędzą aby w ziemi pogrzebać :)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Siberia, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/19 09:04 #310673

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
Rano główny meteorolog kraju powiedział, że wiosny na razie nie będzie, ale co on tam wie :patel
Wiosnę trzeba mieć w sercu :kocham

Znacie Ślaz okółkowy (Malva verticillata)? Mam nasiona i nie zawaham się ich użyć.
Ostatnio zmieniany: 2024/01/19 09:05 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/22 09:05 #310807

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
Idzie piąty szósty sezon warzywny w moim "nowym" ogrodzie.
Ostatnio przybył mi tunel foliowy, który wymusił zrobienie dodatkowej ścieżki, więc pora na ostateczne przeprowadzki roślin wieloletnich.
W minionym sezonie podzieliłam tylko spory rabarbar aż na 8 sadzonek. Powędrował bezpośrednio za tunel, więc będzie miał tam sporo deszczówki do wzrostu :-)

Do rozmyślań nad przeprowadzkami zainspirował mnie dziś szczypiorek czosnkowy, który w postaci nasion leży na stole :) Miałam go kiedyś w starym ogrodzie. Ładnie kwitnie na biało.

Warzywa wieloletnie, albo te, które same się wysiewają, powinny rosnąć razem i blisko domu. Razem, bo mniej będziemy je niepokoić ciągłym grzebaniem im przy korzeniach. Z bezcennych wieloletnich bądź dających obfity samosiew mam rukolę (ta z żółtym kwiatem), roszponkę, cebulę siedmiolatkę, pietruszkę naciową i zakupiony dopiero szczypiorek :-) Szczególnie roszponka powinna skorzystać na zmianie lokalizacji :-)

Zaraz dodam fotkę torebek z nasionkami warzyw nieoczywistych wink-3



Do nieoczywistych być może zalicza się też pasternak, który podbil moje serce plennością. Oj, było co jeść przez całą zimę polewkamax A ile było iści na ściółkę lub na kompost :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 2024/01/28 07:18 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, takasobie, zanetatacz

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/30 09:19 #311226

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7520
  • Otrzymane podziękowania: 16578
katja napisał:
A jak na nie traficie, to koniecznie spróbujcie cukinii RUGOSA FRIULANA. To nie jest cukinia ozdobna, wygląd może mylić. Skradła serca rodziny i sąsiadek polewkamax
Na All ma ją chyba tylko jeden sprzedawca, "specjalista " od nasion Franchi

Pozdrawiam
Nie pamiętałam, ale już znalazłam winowajcę moich kolejnych zakupów 2smiech .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): katja

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/30 22:06 #311261

  • Elsi
  • Elsi Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 1627
  • Otrzymane podziękowania: 4905
Edyta, to może chcesz jeszcze kilka nasion okrągłej cukinii "Tondo coś tam"? ja ją sadzę i bardzo lubię.
I nie szukaj winowajcy, twardym trzeba być.

Zrobiłam przegląd posiadanych nasion i wiecie co? mam zapas większości warzyw na, co najmniej, 2 lata wink-3 .
Dokupiłam sobie kilka torebek jeszcze w grudniu, bez sprawdzania stanu posiadania.
Kusicie tymi orzeszkami i już nawet miałam je w koszyku, ale same orzeszki????
Może spotkam je gdzieś w stacjonarnym :) .
Sprawdziłam dziś, póki co, nie da się jeszcze posiać marchwi w skrzyni w warzywniku, niby śnieg stopniał, jest w dzień na plusie i słoneczko, ale ziemia jeszcze miejscami zmarznięta.
Mam wielką ochotę coś wysiać na parapecie :) , ale jeszcze się wstrzymuję, dzień trochę za krótki.
Pozdrawiam, Elżbieta

Od wiosny do wiosny .....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Ave

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/30 22:07 #311262

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 987
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Potwierdzam, Friulana to bardzo smaczna cukinia.
Ja w tym sezonie odpuszczam ogród, a tym bardziej warzywnik, owszem zielenina i kilka sadzonek z targu, ale to takie mikro mikro uprawy będą, za dużo na głowie, a może w głowie. To co wieloletnie to samo będzie rosło :) , oczywiście o ile ślimory nie zeżrą :angry:
Będę tutaj podglądać co uprawiacie :podlewam
Ostatnio zmieniany: 2024/01/30 22:07 przez zielonajagoda.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, Ave

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/30 22:16 #311263

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7520
  • Otrzymane podziękowania: 16578
Elu, dziękuję za ofertę, ale jak wysieję zwykłą i ten wynalazek to już będę miała ponad miarę wink-3 . Też orzeszki trzymam w koszyku, ale najpierw planuję odwiedzić pobliskie sklepy ogrodnicze, żeby sprawdzić, co jest dostępne na miejscu B) .

Iwonko - Jagódko
, czasem takie grzebanie w ziemi pozwala oderwać się i oczyścić głowę. Ale sama wiesz, co jest najlepsze dla Ciebie :buziak .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonajagoda, Ave

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/31 09:33 #311271

  • Siberia
  • Siberia Avatar
  • Online
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 3073
  • Otrzymane podziękowania: 6230
Z tymi orzeszkami ziemnymi to ja bym też spróbowała wysiewu zakupionych normalnie w warzywniku. W łupinkach są, to powinny być ok. Na pewno wyjdzie dużo taniej. A gdyby pierwsze nie wykiełkowały, po prostu je zjeść ;-)
Próbę kiełkowania zrobić w wodzie, jak ruszą, włożyć resztę do doniczek.

Będę dziś wieczorem w mieście, jak nie zapomnę, kupię fistaszki i zrobię próbę porównawczą kiełkowania. Wszak jutro luty, to już trzeba z nimi zaczynać manewry polewkamax
Ostatnio zmieniany: 2024/01/31 09:35 przez Siberia.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/31 11:57 #311279

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7520
  • Otrzymane podziękowania: 16578
Iwonko, ale te do jedzenia są prażone. Nie wiem, czy się nadają think: . W każdym razie informuj na bieżąco, co z Twoim eksperymentem :tup .
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/01/31 17:10 #311295

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 987
  • Otrzymane podziękowania: 2270
Edytko, Malabar mnie zachwycił jako roślina ozdobna rotfl . Oczywiście listki obrywałam i używałam do kanapek, bo posiałam tylko w doniczce, więc na przyrządzanie tak jak zwykłego szpinaku było go za mało. Kwiaty i młode pędy też są jadalne, więc kanapki były przeurocze. A samo kwitnienie jest bardzo dekoracyjne. W tym roku wysiewam do większej donicy, więcej nasion, bo jak pisałam wcześniej z grządek w tym sezonie rezygnuję. Aaaa po wniesieniu do domu jesienią, listki obrywałam do końca roku.

Początek wzrostu:



W sezonie:



Kwitnienie:



Owoce:

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, piku, takasobie, Ave, DorotaZ

Ławeczka w warzywniku - pogawędki okołowarzywne 2024/02/01 11:22 #311368

  • edyta
  • edyta Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 7520
  • Otrzymane podziękowania: 16578
Jagódko, piękny ten szpinak malabarski :kocham . Ciszę się, że go kupiłam :lol: .
Czy Tobie smakował? Renia pisała, że dla niej jest ziemisty w smaku.

Podzielę się z Wami moimi ostatnimi doświadczeniami w zakupach - na doświadczenia w uprawie przyjdzie czas rotfl .
Otóż późną jesienią zakupiłam nasiona kozibrodu. Dzisiaj robiłam przegląd nasion, żeby sprawdzić terminy siewu. Kozibród dostałam w torebce strunowej, wiec zaczęłam poszukiwania w necie, żeby dowiedzieć się czegoś więcej na temat uprawy. Wszczęte przeze mnie śledztwo, doprowadziło mnie do odkrycia, że koziobród porolistny, którego nasiona nabyła, to inaczej salsefia, którą zamówiłam w tym tygodniu polewkamax . No cóż, prawdopodobnie będą to jednak 2 różne odmiany, więc będę mogła porównać smak ;).
W Polsce rodzimy jest kozibród łąkowy, który, w odróżnieniu od zakupionego przeze mnie porolistnego kwitnie na żółto. Wybrałam porolistny, bo podobno smaczniejszy ;).
W życiu nie chodzi o to, żeby przeczekać burzę. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Pozdrawiam,
Edyta
Kamienne ścieżki wśród kwiecistych rabat
Ostatnio zmieniany: 2024/02/01 11:23 przez edyta.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, Ave
Czas generowania strony: 0.185 s.