Rutewnik zawilcowaty
Callianthemum anemonoides
Rutewnik zawilcowaty, jest dość rzadko spotykany w polskich ogrodach, ale i na stanowiskach naturalnych - w austriackich Alpach - jest rośliną, na którą coraz rzadziej można się natknąć. Rośnie tam w wilgotnych szczelinach i rumowiskach wapiennych skał, oraz w jaśniejszych partiach lasów iglastych, zazwyczaj nie wyżej, niż na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza, ale nie niżej, niż 700 m.n.p.m.
Klasyfikowany jest, jako rodzaj należący do rodziny jaskrowatych i właśnie jako jaskier zawilcowaty (
Ranunculus anemonoides) trafił do pierwszych opracowań botanicznych. Nazwę tę nadal mu, XIX-wieczny botanik, Austriak, Johann Zahlbruckner, który w późniejszych latach , dostrzegając różnice w stosunku do innych jaskrów, zmienił na
Callianthemum anemonoides. On też wysunął tezę, iż rutewnik też może być reliktem dawnej epoki i właśnie tak się dziś uważa: gatunek ten przeżył epokę zlodowacenia Ziemi, choć zachował się tylko na ograniczonym obszarze Alp.
Callianthemum anemonoides na rysunku z 'Atlas der Alpenflora' Antona Hartingera i Johann Zahlbruckner, wielki miłośnik Alp, niestrudzony badacz ich roślinności, na rycinie z ok.1820 roku
Źródło rycin: Wikipedia
Rutewnik zawilcowaty nie jest wielką roślinką, zazwyczaj jego wysokość nie przekracza 15 -20 cm ( z nasiennikami). Wiosną, z niewielkiego kłącza wyrastają najpierw białe kwiaty o średnicy około 5 cm a później, zazwyczaj w trakcie kwitnienia, pierzaste liście. Na początku rozwoju mają one bordowy kolor, ale szybko zielenieją. Kwitnienie rutewnika, jak wielu innych alpejskich roślin, jest wczesne - zdarza się już pod koniec marca, ale najczęściej w kwietniu. Oprócz białych, istnieją też formy o interesujących, różowych kwiatach.Nasiona ukryte są w owocu, tzw. wielomieszku a po ich zawiązaniu, roślina zanika.
Wymagania i uprawa w ogrodzie
Chcąc uprawiać tę roślinę w ogrodzie, należy pamiętać, skąd pochodzi i na jakich stanowiskach rośnie w naturze : góry i podłoże wapienne. Oznacza to, iż
musimy zapewnić mu stanowisko o niekwaśnej, wilgotnej dobrze przepuszczalnej glebie! Pamiętajmy też, ze stanowisko nie może być zbyt gorące, ale jednocześnie, nie może być w cieniu. Najlepiej posadzić go tak, by rutewnik korzystał z cienia innych roślin, lub kamieni o najbardziej gorącej porze dnia. Aby zachować dostateczną ilość wilgoci , gleba wokół rośliny powinna być dość grubo wyściółkowana np wysypana grysem.
Mrozoodporność rutewnika jest pełna w naszych warunkach a bardziej niebezpieczna od niskich temperatur jest zaleganie zimą wody w systemie korzeniowym. Dobrze byłoby więc posadzić go na stoku o lekkim spadku.