ang. Canada Goose
niem. Kanadagans
ros. Канадская казарка
fr. Bernache du Canada
Termin obserwacji: zima
W Europie zachodniej hodowana w parkach i ogrodach jako ptak ozdobny. W stadach na dziko obserwowana jako zimująca np na Zalewie Wiślanym. Pojedyncze pary gniazdują coraz częściej w Polsce. Ptak niepożądany, może zagrażać gatunkom rodzimym.
Wygląda mi to na berniklę kanadyjską. W Wielkiej Brytanii jest duża populacja tych ptaków. Trafiają się też w Polsce - niedawno była w Krakowie na jednym ze stawów w Płaszowie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Ja też widziałam berniklę kanadyjską, pewnie zwiała z jakiegoś parku w GB i przyleciała do Słońska. Często natomiast widzę bernikle białolice, które zimują czasami w Polsce, a latem mieszkają w Skandynawii i jeszcze dalej na północ.
Bernikla kanadyjska wysiaduje jaja w okazałej kępie długosza królewskiego.
fot. 22.04.2019 Ogród Botaniczny w Dusseldorfie
Nie wiem czy to był taki "gorący okres" dla tych gęsi, czy tak jest zawsze ale były wszędzie, w całym mieście ... no może tylko w pobliżu wody, ale "wody" jest tam bardzo dużo.
Zachowywały się bardzo głośno i broniły swoich rewirów, a do tego chodniki były strasznie ufajdane ... ale i tak mnie zachwyciły, bo w dużym mieście, a czuły się jak u sobie.
Przypomniałam sobie, ze i ja w naturze widziałam kiedyś berniklę kanadyjską. Było to kilka lat temu w PN Ujście Warty. Prawdopodobnie to parka, której znudziło się miejskie życie
Miłko bardzo fajne zdjęcie na spostrzegawczość: "znajdź dwa niepasujące elementy" ... za drugą trochę się rozglądałem
Rzadko występujące gęsi lub inne ptaki w Polsce często przylatują ze stadami zalatujących regularnie ptaków. Tak też można spotkać pelikany, warzęchy, czarne łabędzie, gęsiówki egipskie. Sprytnie wtapiają się w tłum, co chroni je w jakiś sposób przezd drapieżnikami.