Preferuje gleby gliniaste, wilgotne, bogate w węglan wapnia.
Najczęściej zachwaszcza uprawy wieloletnie gdzie tworzy gęsty dywan liści.
pobiera bardzo duże ilości składników pokarmowych
Kwitnie zanim wypuści liście
Brytyjskie podbiały sa takie, jak nasze, polskie. Zdjęcia zrobione dziś (niestety, komórką) na nieco podmokłej łące w West Yorkshire
Podbiał od dawna znany jest, jako roslina lecznicza - działa skutecznie przy schorzeniach dróg oddechowych a zwłaszcza uporczywym kaszlu. W leczeniu stosuje się syropy, jak i napaary z koszyczków kwiatowych. Mozna je zbierac samemu od wiosny do lata, pamietajac, iz powinny być to kwiaty nieprzekwitłe.
W zeszłym tygodniu byłam na wykładzie "ABC o roślinach toksycznych i niebezpiecznych" - podbiał był wymieniony razem z żywokostem jako roślina która może uszkadzać komórki wątroby. A zawsze myślałam że on jest taki niewinny. Tymczasem nie można go stosować długotrwale, a zawsze zgodnie z zalecaną dawką.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Każdy kolor jest piękny, pod warunkiem, że jest czerwony :)
Posty: 13888
Otrzymane podziękowania: 33647
Aniu, to bardzo cenna informacja, zwłaszcza, że wiele osób stosuje i podbiał, i żywokost w domowym leczeniu. Nawet kolezanka z pracy dala mi nasiona zywokostu, że bym sobie posiała i miała "na wszelki wypadek"
Żywokost bezpiecznie wyłącznie zewnętrznie - na okłady. Natomiast do stosowania wewnętrznego w Polsce jest wycofany. Za to w Niemczech hodują sobie podobno wyselekcjonowane odmiany bez substancji hepatotoksycznych i mają dostępne bezpieczne leki z żywokostem (syropy itp).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.