Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Osoka aloesowa (Stratiotes aloides)

Osoka aloesowa (Stratiotes aloides) 2018/03/01 10:14 #106704

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 519
  • Otrzymane podziękowania: 1612
Oryginalna roślina pływająca z rodziny Żabiściekowatych (Hydrocharitaceae), wyglądem przypominająca aloesy, stąd jej polska nazwa. Roślina swobodnie pływa zanurzona do połowy w wodzie. W okresie kwitnienia (VI - VII) wynurza się bardziej i wytwarza boczne odrosty (małe roślinki) tzw. rozmnóżki, które można oddzielać jako materiał rozmnożeniowy.
Pod koniec lata roślina zanurzają się całkowicie, a następnie opadają na dno, gdzie w mule czekają do wiosny. W naszym kraju jest rośliną stosunkowo rzadką, choć można czasem natrafić na większe jej skupiska.
Występuje w pobliżu brzegu zarastających, żyznych wód stojących (starorzecza, wypłycone jeziora), bowiem chętnie zakotwicza się korzeniami w mule. Każdy silniejszy podmuch wiatru powoduje jej wyrywanie i przesuwanie w inne miejsce.
Przeciętna średnica rozetek liściowych, to około 30 cm, ale spotyka się i okazy półmetrowe. Nie jest to więc roślina do małych oczek wodnych. Proces kwitnienia osoki jest dość osobliwy. Zainteresowanym polecam stronę www.oczkowodne.net
Roślina przystosowana do naszych warunków klimatycznych, występuje w wielu zbiornikach wodnych. Zdjęcia poniższe wykonałem w stawie stanowiącym fragment starego koryta Wisłoka.
Ostatnio zmieniany: 2018/03/01 18:37 przez Efkaraj.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tomek Mr, nowababka
Moderatorzy: Efkaraj
Czas generowania strony: 0.191 s.