Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2016/08/30 21:57 #22726

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Kanna, paciorecznik
Canna

Paciorecznik ogrodowy jest mieszańcem roślin pochodzących z obu Ameryk i Afryki.
W naszym klimacie nie zimuje i klącze trzeba wykopywać i przechowywać w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 0stC (podobnie jak dalie i mieczyki)
Obecnie istnieją setki odmian i tworzone są kolejne. Kwiaty mają zróżnicowaną wielkość, kształt i kolory.
Wysokość roślin wynosi od kilkudziesięciu centymetrów do 3m. Mają również zróżnicowane ulistnienie: zielone, podbarwione na czerwono lub wiśniowo lub prawie zupełnie wiśniowe lub w pasy regularne (Tropicana) lub nieregularne (Cleopatra, Stuttgard)

> Alfabetyczna baza roślin cebulowych i bulwiastych

Wyoming


Red Futurity?


Yellow Futurity



Zachęcam do dodawania kolejnych odmian z Waszych ogrodów.
Ostatnio zmieniany: 2017/02/26 19:08 przez Gosia1704.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2016/10/21 17:52 #31109

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Kanna Yellow King Humbert


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.


--=reklama=--

 

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/01/21 18:18 #45637

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Miłosnikom kann przypominam, że nadszedł dobry moment na sianie kann.

Po zeszlifowaniu skorupki ziarna papierem ściernym, należy położyć nasiona na mokrej gazie. Na zdjęciu - jak wygląda pokilku dniach:


I jak wyglądają ziarna po kolejnych kilku:


I moje historyczne zdjęcia kann. Nie wszystkie przezimowały i nie mam już tylu odmian, ale postanowiłam to zmienić:




Ostatnio zmieniany: 2017/01/21 18:23 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Efkaraj, Krzysia, Gosia1704, annawu, staweg1, Shalina, dultom

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/03/09 18:48 #52072

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Zasiane w styczniu kanny mają 15-20 cm, choć zdarzają się marudery i maja 2cm. Teraz muszę je codziennie podlewać biohumusem, zeby rosły w siłę. Mam nadzieję, ze uda mi się doprowadzić do tego, że zakwitną.


Ostatnio zmieniany: 2017/03/09 18:49 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krzysia, christinkrysia

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/04/05 08:47 #57199

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Siewki kann już hartuję na powietrzu. Zapowiadają spadki temperatury więc pójdą z powrotem do pomieszczenia.

Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): dultom

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/08/21 03:22 #81473

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5707
  • Otrzymane podziękowania: 15075
Miłko... jak się mająTwoje kanny?


Tymczasem kanny podziwiane przeze mnie na dziedzińcu zewnętrznym zamku w Pieskowej Skale... stanowisko słoneczne... zdjęcia z 18.08





I bliżej









I jeszcze raz spojrzenie na obie odmiany

Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2017/08/21 03:37 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, takasobie

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/08/21 09:04 #81522

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Ano fajnie się mają, ale nikt nie podziela mojej pasji i czuje się tu trochę samotna! Musze chyba obdarować forumków kłączami i niech tez uprawiają! Chociażby canna indica!






Ostatnio zmieniany: 2017/08/21 09:07 przez takasobie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, Shalina

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2017/08/21 09:06 #81524

  • piku
  • piku Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • "Zielono mi..."
  • Posty: 8385
  • Otrzymane podziękowania: 24992
Lubię je ale przez żarłoczność ślimaków uprawiałam taki ognisty pomarańcz w donicach i efekt nie był imponujący więc dałam sobie spokój :oops:
pozdrawiam z ziemi przodków
Wiesia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/02/06 10:36 #103361

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Uprawiam Pacioreczniki od wielu lat chociaż nie mam dobrych warunków do przechowywania. Przez przypadek stwierdziłem, że można je przetrzymać w dobrym stanie nawet w ciepłej, "blokowej" piwnicy. Poszczególne egzemplarze, po wykopaniu (nie otrząsać z ziemi) wkładam do worków foliowych, lekko je zamykam i stawiam w piwnicy. Po pewnym czasie (zazwyczaj w styczniu) sprawdzam ich stan. Jeśli mają zbyt mokro - otwieram worki, jeśli zbyt sucho - podlewam, ale worki też zostawiam otwarte. Zwykle pod koniec lutego zaczynają z kłączy wyrastać łodygi. W marcu wsadzam do doniczek. jeśli jest mróz to trzymam w piwnicy, jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni, wynoszę do namiotu foliowego. Jest z tym trochę zabawy, ale późniejsza satysfakcja to rekompensuje. A oto kilka moich Pacioreczników:
Black Knight

City of Portland

Cleopatra

Durban

Ermine

Firebird

Richard Wallace

Rosemunde Cole

Stuttgart

Yellow King Humbert
Ostatnio zmieniany: 2018/02/06 10:42 przez staweg1. Powód: Nie wpisały się nazwy odmianowe
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amarant, th, takasobie, Krzysia, christinkrysia, Shalina

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/02/06 11:09 #103366

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Witaj staweg1! :witaj

Cieszymy się, że uprawiasz kanny! Czas szybko leci! Niedługo rozpoczęcie sezonu. Dla tych, którzy podpędzają praktycznie sezon już się zaczął.
Czekamy na Twoje relacje z sadzenia i uprawy! No i kolejne zdjęcia z zeszłorocznych wspomnień!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/03/08 12:17 #107804

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Lenape


Reine Charlotte


Chinese Coral
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, christinkrysia, Shalina

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/09/08 21:05 #130786

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Staszku! Jak w tym roku kanny u Ciebie?

Yellow Futurity


Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/09/09 09:52 #130818

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Kanny oczywiście uprawiam. W tym roku, nie zawsze jednak, miałem możliwość podlewania. W rezultacie nie są tak dorodne i skłonne do kwitnienia jak w innych latach, no ale "coś za coś" - więcej uwagi i starań poświęciłem liliowcom i daliom, a kanny musiały sobie radzić same.







Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): takasobie, Krzysia, christinkrysia, Shalina, mdma8585

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/20 22:37 #135113

  • mdma8585
  • mdma8585 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 23
Dzisiaj u mnie były wystawki i coś takiego ktoś wyrzucił:


Jak mam je zimować? Osuszyć? Oczyścić z ziemi? Piwnica jest dosyć wilgotna i bez światła.
Rafał
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/20 23:03 #135118

  • takasobie
  • takasobie Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Posty: 14463
  • Otrzymane podziękowania: 43401
Można nieco otrzepać z ziemi i umieścić w workach foliowuch zielonym do góry. :) Przechowywać w temp. 2-10 st.C .
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mdma8585

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/20 23:07 #135119

  • mdma8585
  • mdma8585 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 23
A kłącze jakieś długości musi być żeby roślina z niego wyrosła. Kilka ma mniej niż 5 cm.
Rafał
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/20 23:41 #135121

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
Nie tyle wielkość kłącza, co jego zdrowotność ma znaczenie. Jeśli kłącza są zdrowe, to na końcach mają stożki wzrostu (takie czubki stożkowate) czyste, bez plam i zagnić. Jeśli piwnica jest wilgotna, wskazane przed przechowaniem opryskanie kłączy (nawet z ziemią) roztworem zaprawy (np. Funaben) o sporym stężeniu. Ja sporządzam litr roztworu z 1-2 łyżeczek zaprawy. W suchym pomieszczeniu jest to zbyteczne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Shalina, mdma8585

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/21 00:28 #135124

  • mdma8585
  • mdma8585 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 23
To robię oprysk - Agrecol zaprawa nasienna może być? Mam aktualnie duże stężenie. Jak mam wilgotną piwnicę to wkładam w folię czy wystarczy włożyć do skrzynki? Zimowanie rozpocząć już teraz czy zaczekać do większych chłodów? Pierwszy raz mam tą roślinę i w tak dużej ilości. Planowałem pod koniec zimy posiać nasiona, mam około 20 sztuk nasion. Kłącza są bardzo grube jak męski nadgarstek, jutro dokładnie obejrzę.
Rafał
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/21 12:48 #135142

  • staweg1
  • staweg1 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Posty: 520
  • Otrzymane podziękowania: 1669
mdma8585 - po kolei; Każda zaprawa grzybobójcza jest dobra, w wilgotnej piwnicy wystarczy karpy z ziemią umieścić w skrzynkach, kartonach lub tp. Ja mam ciepłą, suchą piwnicę, więc przechowuję w workach foliowych zamkniętych do połowy stycznia. Karpy po wykopaniu przetrzymuję na działce do momentu, gdy zapowiadane są nocne przymrozki, potem zwożę do piwnicy. Nasionka wysiewa się po "przetarciu" na papierze ściernym (pisano o tym wcześniej). Grube kłącza mają zazwyczaj wysokie pacioreczniki, takie jak Wyoming, Stuttgart, Chinese Coral, Firebird itp.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): mdma8585

Kanna, paciorecznik (Canna) – odmiany, uprawa w ogrodzie 2018/10/21 13:29 #135145

  • mdma8585
  • mdma8585 Avatar
  • Wylogowany
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 35
  • Otrzymane podziękowania: 23
Dokładnie obejrzałem teraz. Nawet krótkie odcinki 8 cm mają po kilka stożków wzrostu. Rozrastają się jak irysy. Podczas sadzenia oddzielam nowe przyrosty czy zostawiam z matką? Jak to jest wysoka odmiana to planuję je posadzić obok miskanta giganteum oraz jodły koreańskiej. Ziemie w tym miejscu jest piaszczysta z materią organiczną. Miskant 4 metrów nie osiągnął ale 3 metry przekroczył sadzony z kłaczy produkcyjnych rok temu.
Rafał
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: takasobie
Czas generowania strony: 0.195 s.