Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Cestrum (Cestrum elegans)

Cestrum (Cestrum elegans) 2016/07/30 12:55 #16637

  • Baba z psami
  • Baba z psami Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Poznasz charakter człowieka tego po zachowaniu psa jego
  • Posty: 411
  • Otrzymane podziękowania: 721
Cestrum - polskie nazwy to: Mrzechlina, Pieczennik


W naszym klimacie nie zimuje (choć w niektórych sklepach internetowych można znaleźć taką infomację), zatem należy ją traktować jak typową roślinę tarasową, nadaje się także do ogrodów zimowych.
Rodzaj Cestrum, należacy do rodziny Solanaceae czyli psiankowatych, obejmuje około 175 gatunków krzewów, zasiedljących w naturze lesiste tereny Meksyku oraz Ameryki Środkowej i Południowej.
Cestrum elegans syn. Cestrum purpureum ma ozdobne pędy, liście oraz niezwykłe kwiaty. Pędy sa silne, w kolorze oliwkowo-purpurowym. Moje cestrum jest co roku silnie cięte,
a w sezonie wypuszcza mocne pędy o długości nawet 1,5 - 2 m. Liście ciemnozielono-oliwkowe, pojedyncze. Na szczycie pędów (podobno też na bokach, choć u mnie do tej pory się nie pojawiły)
tworzy wierzchotki pięknych czerwonych, błyszczących (jakby nawoskowanych) kwiatów, z których powstają jesienią czerwone jagody. Kwitnie całe lato.
Uprawa: wszystkie źródła podają, iż jest to krzew do miejsc nasłonecznionych i osłoniętych, u mnie od czterech lat rośnie w donicy, wcześniej na miejscu słonecznym a od dwóch lat na północnym balkonie.
Wprawdzie kwitnie mniej obficie (co oczywiste), ale pędy i liście są tak dekoracyjne, że mniejsza ilość kwiatów mi nie przeszkadza.
Rozmnażanie: z nasion nie próbowałam, ale bardzo łatwo ukorzenia się z sadzonek pędowych.
Choroby: póki co nie zauważyłam, nigdy żadnego robactwa ani grzybów.
Zimowanie: u mnie zimuje w jasnym, bardzo chłodnym pokoju w pobliżu okna, często powoli traci liście, ale jak powiedziałam zawsze go mocno tnę na przedwiośniu
(uprawa w donicy zmusza do ograniczania mu wzrostu).

Cestrum na stanowisku słonecznym (nie moje :-))

zdjęcie z www.flickriver.com/photos/karlgercens/sets/72157622604243143/

moje cestrum


i pierwsze tegoroczne kwiaty, jeszcze w pąku


i już rozkwitły


Dysponuję jedną małą sadzonką, nie planowałam go rozmnażać w tym roku, ale sie była ułamała, to ukorzeniłam. Jeśli ktoś ma ochotę to mogę podarować, a jeśli ktoś jeszcze by chciał to mogę ukorzenić :-)

Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek (dodałabym jeszcze psy :-))
Joanna
Psia Ferajna od Baby z psami
Ostatnio zmieniany: 2021/01/04 09:05 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piku, ewacz, wojtek
Czas generowania strony: 0.181 s.