Ostatnio interesowałam się tą rośliną i uzupełnię te informacje, o takie, które znalazłam w mojej książce autorstwa M. Schubert i R. Herwiga "
Mieszkamy wśród kwiatów"
Jest to tropikalny lub subtropikalny rodzaj obejmujący ok. 200 gat, nazywany tak od Plumbago europaea, rośliny, której
sok miał zmieniać kolor ludzkiej krwi na ołowianoszary (
od łacińskiego słowa plumbum - ołów). Historia może być prawdziwa, lecz kto to wie teraz?
Jako roślina pokojowa wart jest uwagi jedynie Plumbago auriculata. Często jeszcze jest sprzedawany pod starą nazwą P. capensis, która wskazuje na południowoafrykańskie pochodzenie rośliny.
Opis
Ołownik jest wzniesionym, zrzucającym liście półkrzewem.Przez usunięcie dolnych gałęzi do pożądanej wysokości można otrzymać atrakcyjną formę pienną, choć uformowanie korony może trwać 3 lata. Roślina ta ma długie pędy i nieco zwisające kwiatostany. Liście małe, ciemnozielone, krótkoogonkowe, na dolnej stronie pokryte drobnymi, białymi łuskami. Pięciopłatkowe kwiaty są szeroko otwarte i mają nieco lepkie gardziele. Zebrane są w szczytowe grona. Gatunek ma kwiaty błękitne; jest również odmiana 'Alba' o kwiatach białych. W odpowiedniej temperaturze roślina może obficie kwitnąć od maja aż do późnej jesieni.
Pani Zoja Litwin pisze jeszcze:
Pewną niedogodnością w pielęgnacji jest lepkość kielicha kwiatowego. Ogrodnicy często mówią: 10 minut przycinania = 30 minut obierania siebie z przyklejonych resztek. Jest to jednak potrzebne roślinie bo lepkość powoduje przyklejanie się całych owocników do sierści zwierząt, które roznoszą je nawet na znaczne odległości.
Miejsce uprawy
Zanim P. auriculata nie wyrośnie zbyt duża może przez cały rok pozostawać w pomieszczeniu, choć latem woli ciepłe, osłonięte miejsce na zewnątrz, gdzie ma to co lubi - "zimno w stopy" i "gorąco w głowę". W końcu maja można nawet wyjąć ją z doniczki i przesadzić do ogrodu w przygotowaną ziemię. Na powrót przesadza się jesienią; korzenie i część nadziemną należy lekko przyciąć. Jako roślina tropikalna ołownik jest wrażliwy nie tylko na mróz, lecz już temperatura 6-8 stopni może być dla niego groźna. Okres spoczynku przypada zimą i mimo że w tym czasie roślina jest pozbawiona liści powinna stać w miejscu dobrze oświetlonym. Wiosną, gdy wznawia wzrost, należy jej zapewnić miejsce możliwie chłodne, aby pobudzić do obfitego kwitnienia.
Podlewanie
Latem,podczas kwitnienia, trzeba podlewać obficie, zimą zaś tylko tak, aby ziemia całkowicie nie wyschła.
Nawożenie
Nawozi się od wiosny do sierpnia, jedną z gotowych mieszanek dla roślin kwitnących.
Przesadzanie
Przesadza się w miarę potrzeby, przed pojawieniem się nowych pędów; przedtem należy roślinę silnie przyciąć. Ołownikowi wystarcza gotowa kompostowa ziemia doniczkowa lub mieszanka zawierająca wolno rozkładające się nawozy. Rośliny nie przesadzane należy również lekko przyciąć na wiosnę.
Rozmnażanie
Najłatwiejszą metodą otrzymywania nowych roślin jest sporządzenie sadzonek z młodych pędów pod koniec jesieni lub wczesną wiosną. Ukorzeniają się szybko w ziemi o temperaturze 20-25 stopni. Włożone do butelki z wodą również wypuszczą korzenie,lecz na to trzeba dłużej poczekać. Można również rozmnażać z nasion, jeżeli są dostępne.
Choroby
Objawy chorobowe może wywoływać przesuszenie podłoża latem i nadmierna wilgotność zimą.