Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta'

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2021/04/07 19:22 #231402

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Helleborus iburgensis 'HGC® Ice N’ Roses Carlotta'
ciemiernik iburgski 'Ice N’ Roses Carlotta'


Pochodzenie tego gatunku ciemiernika jest dość złożone, gdyż jest hybrydą kilku gatunków ciemierników - w najkrótszy sposób pisząc: Helleborus x iburgensis = Helleborus x ballardiae (H. lividus x H. niger) x Helleborus x hybridus . Nie udało mi się dojść w źródłach, jaki ciemiernik hybrydowy zastosowano do skrzyżowania z Helleborus x ballardiae, prawdopodobnie jednak była to jakaś siewka ciemiernika wschodniego (Helleborus orientalis). Nazwa gatunku została nadana z okazji państwowej wystawy ogrodniczej w Bad Iburg (Niemcy) w 2018 roku.



Do niedawna uważano, że taka hybryda nie może być stworzona, gdyż rośliny Helleborus x ballardiae są - jak się podaje w źródłach - przeważnie (mostly) sterylne.
Białokremowo - różowe, duże kwiaty 'Ice N’ Roses Carlotta' z biegiem czasu stają się limonkowe wewnątrz i mocno różowe na zewnątrz. Tak jak u rodzica, Helleborus ballardiae, nasiona nie zawiązują się.
W odpowiednich warunkach ten ciemiernik dorasta do około 50 - 60 cm wysokości przy 80 cm szerokości kępy.

Jak inne ciemierniki preferuje gleby żyzne, o stałej wilgotności. Do ph gleby dostosuje się, ale dobrze by nie była zbyt kwaśna. W takim wypadku zalecane jest lekkie podsypywanie dolomitem dwa razy w sezonie: wiosna + jesień. Ważne jest, by ciemiernik posadzony był w miejscu niezbyt ciemnym, osłoniętym, nienarażonym na ostre podmuchy wiatrów.
Uwaga! Roślina trująca i drażniąca skórę, więc wszystkie prace pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach.

Kwiaty na początku kwitnienia









Mocno rozwinięte, ciemniej wybarwione


.
Ostatnio zmieniany: 2023/03/19 17:43 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'Carlotta' 2022/05/05 20:49 #264926

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Kwiaty ciemiernika Carlotta (Helleborus x iburgensis) przekwitając zmieniają barwę na zieloną. Niby próbują się zawiązać się nasiona, ale raczej nic z tego nie będzie.




fot.03.05.2022r.
.
Ostatnio zmieniany: 2023/01/17 23:15 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, piku, basik, wojtek, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna


--=reklama=--

 

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'Carlotta' 2023/01/14 21:05 #284683

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Pierwsze pąki kwiatowe pokazał Helleborus 'HGC ® Ice N' Roses Carlotta', mój zeszłoroczny zakup.

fot. 14.01.2022
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, takasobie, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna, Kika ten użytkownik otrzymał 1 podziękowań od innych

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/01/21 16:56 #285217

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
W listopadzie 2020 r. - po rozszerzeniu oferty ciemierników z serii Ice N'Roses o ciemierniki iburgskie: Benottę, Carlottę i Rosettę - pisałam:

th napisał:
(...) a moje cieszą Ice N'Roses i te ich mocne, proste łodygi unoszące kwiaty... :kocham i te kwiaty nie ukrywające swojej piękności, lecz śmiało spoglądające w naszą stronę... :kocham i dla nich albo też przez nie łyknę wszystko... 2smiech przy Snow i Christmasach mogę przejść zupełnie obojętnie... do orientalisków czuję sympatię... ale moje serce skradły właśnie one... i tak mi się widzi, że pewnie zaproszę do siebie Carlottę... :kocham to jest gdy doczekam czasów, gdy nie będzie ona kosztować 20 eurosów :silly:
Jak się okazało, owych czasów doczekałam dość szybko, bo już w marcu 'Carlotta, zakupiona netowo w ogrodniczy.lublin rosła w moim ogrodzie... kasę przyoszczędziłam, ale... nie zakwitła mi ona ani w pierwszym ani w drugim sezonie, co frustrowało mnie niepomiernie, w końcu nie zakupiłam jej dla liści 037

Sezon 3 przyniósł wyczekiwany przełom... pojawiły się pędy kwiatowe... całe 3 clap ale... znów było ale... które podniosło mi ciśnienie, czy aby odmiana nie została pomylona... 037 początkowe wybarwienie pąków okazało się być białawo zielonkawe... :woohoo: dni kilka czy kilkanaście minęło i w końcu pojawiły się różowe żyłki a krawędzie intensywnie zaróżowiły... uff! :silly:


Na chwilę obecną Ice N’ Roses Carlotta ma się w moim ogrodzie następująco

Zdjęcia z 20.01.2023 robione w koszmarnych warunkach atmosferyczno świetlnych... ale już za bardzo chciałam się pochwalić, by czekać na lepsze okienko pogodowe :P












Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/03 20:57 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, Franusiowa, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/04 23:50 #286123

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Moja 'Carlotta' ma jeszcze liście, bo pogoda nie skłania do latania po ogrodzie z nożyczkami, a śladów pleśni nie widzę (na szczęście).
Jak widać, zawiązała sporo pąków, ale rozwijają się jakoś leniwie.


fot.02.02.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, zanetatacz, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/08 23:04 #286451

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Poll... jak Twoja 'Carlotta' zniosła obecną falę mrozów?

U mnie mrozów dwucyfrowych nie było, najniżej zeszło do -8 °C a 'Carlotta' spędziła je z pudłem na głowie :silly:

Z dzisiejszej inspekcji





Jeszcze dwie noce i pudło będzie można zabrać


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/08 23:05 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, piku, basik, wojtek, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/09 11:33 #286472

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Monik, moja 'Carlotta' leży plackiem trzeci dzień, ale wydaje mi się, ze jest w lepszym stanie, niż wiele innych ciemierników Heugera i ma szansę na podniesienie się...


fot.09.02.2023r.
..
Ostatnio zmieniany: 2023/02/09 11:49 przez Poll.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, piku, basik, Shalina, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/17 17:13 #287052

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Mój 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' ostatnie mrozy spędził przykryty śniegiem. Jakby zastygł w rozwoju, bo zimno, ciemno, a do tego rośnie w miejscu, gdzie o tej porze roku nie dochodzą promienie słoneczne.

fot. 17.02.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, piku, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/19 17:52 #287177

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Drugi egzemplarz ciemiernika 'Carlotta', który rośnie w gliniastej, ciężko nagrzewającej się glebie, dopiero niedawno wypuścił pąki.


.fot.19.02.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/24 19:22 #287529

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Rozwinął się pierwszy kwiat u jednego z dwóch ciemierników 'Carlotta'.

fot. 24.02.2023
pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, th, zanetatacz, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna, Borislava.Kirilova, Monika83

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/24 22:19 #287550

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
No to znów ambaras, bo moja 'Carlotta' wygląda cokolwiek inaczej... gwizdac zdecydowanie więcej u niej limonkowej nuty think:

Basiu... gdzie nabyłaś swoją (ja w OL)? Zerknęłam na Twój poprzedni wpis i na etapie styczniowych pąków Twoja 'Carlotta' wydawała się identyko z moją... hmmm


Historia rozwijania kwiatów

Zdjęcia z 16.02





Ktoś jest niecierpliwy :silly:




I w końcu są clap

Zdjęcia z 19.02










W kroplach deszczu

Zdjęcia z 20.02




I w słonku

Zdjęcia z 23.02






Poll... a Twoja 'Carlotta' pokazała kwiaty?

Bo już sama nie wiem... 'Carlotta' to czy 'Dark Picotee'? 037


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/26 01:48 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, Shalina, a.nia, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/25 16:04 #287588

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Mam dwa egzemplarze i oba nabyłam w OL w zeszłym roku. Rosnący na bardziej cienistym stanowisku jeszcze nie rozwinął kwiatka.

fot. 25.02.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/02/26 01:24 #287639

  • th
  • th Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Posty: 5739
  • Otrzymane podziękowania: 15233
Zerknęłam na stronę szkółki Przytok, bo wystawiła ofertę ciemierników i są one opatrzone realistycznymi zdjęciami a nie pokazowymi od Heugera.... i ichniejsza 'Carlotta' to wykapana Basina, ma tylko odrobinkę limonki na czubku 2 bądź 3 płatków

Z kolei zrobiłam kolaż porównawczy mojej 'Carlotty' (po lewej) i 'Dark Picotee' (po prawej) na podobnym etapie rozwoju... i też identyczne mi się nie wydają... róż 'Dark Picotee' jest wyrazistszy i mocniejszy... gwizdac z kolei wielkość limonkowych plam jest u obu podobna





No chyba że Wy widzicie to inaczej B)


Strefa cienia... zapraszam... Monika :)
Ostatnio zmieniany: 2023/02/26 01:50 przez th.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, basik, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/03/10 21:13 #288593

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Dzisiejsza 'HGC Ice N’ Roses Carlotta'. Na mroźny czas okryłam iglastymi gałązkami, jak widać ślimaki już zdążyły się posilić :angry:

fot. 10.03.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, edyta, th, Shalina, a.nia, DorotaZ, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/03/17 20:08 #289098

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
Zakwitł egzemplarz, który rośnie na stanowisku cienistym.

fot. 17.03.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): edyta, GosiaM, Shalina, Katarzyna2021, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/03/19 17:54 #289205

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Obie moje Carlotty kwitną. Sa kupione w dwóch różnych miejscach i rosną na różnych stanowiskach
Co do 'zieloności'.... Wydaje mi się, ze ilość zielonej barwy na płatkach zależy od etapu przekwitania kwiatów. Im starszy kwiat, tym więcej zieloności. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym płatki zielenieją szybciej. U Basi Carlotta zakwitł 17.03., u mnie sporo wcześniej, więc wiadomo, że kwiaty będą wyglądać inaczej.
Egzemplarz od Petersa na słonecznym stanowisku, zdjęcie z wczoraj








fot. 18.03.2023r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): th, basik, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2023/04/11 18:10 #291056

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
'HGC Ice N’ Roses Carlotta' na stanowisku wiosną cienistym wciąż kwitnie.

fot. 11.04.2023


pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, th, zanetatacz, Shalina, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2024/01/29 19:10 #311179

  • basik
  • basik Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 16444
  • Otrzymane podziękowania: 55500
'HGC Ice N’ Roses Carlotta' rosnący na stanowisku słonecznym ... fot. 29.01.2024

pozdrawiam Basia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Poll, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2024/02/14 22:31 #312325

  • Poll
  • Poll Avatar
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Czciciel gwiazd i mądrości, miłośnik ogrodów...
  • Posty: 25995
  • Otrzymane podziękowania: 68170
Mój HGC Ice N’ Roses Carlotta także rośnie na słonecznym stanowisku... Jeśli nagle nie napadną na nas jakieś nagłe mrozy, lada dzień rozwiną się pierwsze kwiaty:


fot. 14.02.2024r.
.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, DorotaZ, ewakatarzyna

Ciemiernik iburgski (Helleborus x iburgensis) 'HGC Ice N’ Roses Carlotta' 2024/02/18 15:25 #312598

  • Kika
  • Kika Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Posty: 65
  • Otrzymane podziękowania: 282
otwarty w tym samym czasie co Frosed Rose

Ostatnio zmieniany: 2024/02/18 15:40 przez wojtek.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Za tę wiadomość podziękował(a): basik, wojtek, DorotaZ, ewakatarzyna
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.198 s.